TEST: Chieftec Polaris PPS-750FC – dobrý a silný zdroj pro vaše PC za dobrou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 17 leden 2020
Přejít na obsah
TEST: Chieftec Polaris PPS-750FC – dobrý a silný zdroj pro vaše PC za dobrou cenu
Chieftec Polaris PPS-750FC - PC zdroj
Testy - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Testy - plní co slibuje?

Náš test se soustředí na běžné uživatele, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu a možnost změřit každý aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají :). Nás zajímá zkrátka jen to základní, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které vypíchneme. 

  • Účinnost zdroje

První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce udává 80PLUS GOLD certifikaci a to pro 100-240V. A jaká je tedy realita Chieftec Polaris PPS-750FC?

Podle našich měření splňuje 80PLUS GOLD certifikaci. V nižších a vyšších zatížení s přehledem, v té střední zátěži, kdy by měla být nejlepší, je ale opravdu jen se zaokrouhlením na 92% a tedy splňuje ji těsně se započítáním možné odchylky.

Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vedou zdroje při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava může mít mezi 30 – 65W. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 75W v případě našeho 750W modelu. Účinnost je velice dobrá na „jen GOLD“ zdroje. Těch 88% je vynikající.

Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W. PLATINUM tak snižuje teplotní ztráty, účet za elektřinu i nutnost chlazení. Ale samozřejmě tato konstrukce je také dražší než GOLD apod.    

  • Stabilita napájení

S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.

Kolísání napětí je Chieftec Polaris PPS-750FC naprosto s přehledem v toleranci. Ani vzdáleně se neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je +/-5%.

V případě testovaného zdroje je kolísání do 1,5%. Což je dobré. Samozřejmě se stoupajícím odběrem je náročnější stabilitu větví a napětí udržet. To se ale u tohoto zdroje to zjevně není velký problém. Větvě drží i v maximální zátěži, co mají. Nedochází k žádným velkým zvlněním ani výkyvům a napětí se drží stabilně. Zdroj samozřejmě nepíská, ani se výrazně nehřeje. Takže v tomto ohledu vše v pořádku. Otestovali jsme i další věci, v žádném ohledu zdroj neměl problémy a nevykazoval nebezpečné chování.

  • Teploty a hlučnost

Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Teplota samozřejmě roste se zátěží zdroje. Chieftec Polaris PPS-750FC  má klasický 120mm ventilátor, který se sám reguluje. Není zde žádný pasivní režim, jako u některých jiných modelů, ventilátor se tedy točí pořád.

K výraznějšímu roztočení ventilátoru dojde až při pravdu vysoké zátěži někde kolem 80% zátěže. Ale ani pak není zdroj příliš hlučný, protože ventilátor zdaleka nejde na svých 2000ot, kterých je použitý model schopen. Teploty a vše jsou v normě.

  • A funguje ochrana?

Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj. Valná většina levnějších zdrojů nedokáží nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.

Nicméně rezervy samozřejmě mají. 750W verze Chieftec Polaris PPS-750FC špičkově zvládne více. Kolega z něj na testovací stolici vytáhl 1053W (při bezmála 89A na 12V!), než se zdroj bez poškození sám vypnul. Rezervy jsou evidentně dostatečně, zejména na tuhle cenovou třídu. Funguje dobře a bezpečně! Má také všechny předepsané ochrany. Zdroj plní i novou přísnou normu ohledně odběru ve standby režimu, kdy vypnutý zdroj bere pod 0,1W.

Pojďme k hodnocení. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dead Space remake vypadá skvěle!
Dead Space remake vypadá skvěle!Úterý, 04 říjen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 450x
Komentářů: 0
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!Sobota, 01 říjen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 758x
Komentářů: 1
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!Čtvrtek, 29 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1097x
Komentářů: 4
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 775x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 863x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 656x
Komentářů: 0