TEST: Fractal Design Node 202 + 450W ITX – stále solidní ITX skříň pro solidní PC? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 14 prosinec 2018
Přejít na obsah
TEST: Fractal Design Node 202 + 450W ITX – stále solidní ITX skříň pro solidní PC?
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a provoz
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Fractal Design NODE 202 je stále solidní a zajímavou volbou. Ale jen pro někoho. Designově je stále velmi pěkná. Vnitřní uspořádání rozumné. Nicméně přeci jen za ty roky se pohnuly některé věci kupředu. Dnes je možné nacpat na ITX desky opravdu výkonné procesory, které ale vyžadují odpovídající chlazení. Stejně tak je možné udělat výkonné grafiky na poměrně krátká PCB. NODE 202 by přeci jen potřebovala trochu předělat, aby mohla všechna ta současná řešení provozuschopně pojmout.

Omezením dnes nejsou ani výkony kompaktních SFX zdrojů, kdy Fractal dodává tuto skříň se 450W Bronze PLUS, což bude stačit asi většině zájemců o kompaktní PC tohoto typu, ale na trhu jsou i mnohem výkonnější SFX zdroje s výkonem 600-800W pro napájení opravdu TOP výkonných sestav. Bohužel NODE 202 pro ně není vhodná hlavně díky omezenému designu pro chlazení. Asi největší problém je nedostatek prostoru pro osazení AiO, či extra ventilátorů, když na to přijde. Skříň je tak úzká, že jednoduše spoléhá na přísun vzduchu přímo s ventilátory na CPU chladiči nebo na grafice.

Velké omezení je taktéž pokud jde o maximální rozměry a přístup vzduchu pro chlazení výkonnější grafické karty. Karta v této skříni nesmí přesáhnout rozměry 310 x 145 x 47mm, což spolehlivě vyřadí mnoho běžných grafik, protože ty výrobci s jejich nereferenčními chladiči dělají prostě vyšší, tlustší apod.

NODE 202 je fajn pokud tam nebudete dávat high end komponenty a zůstanete maximálně u mainstreamu. Navíc v současné podobě nemá odpovídající chlazení a konstrukci, a i tak u grafických karet budete muset hodně měřit a vybírat. To samé platí i o chladiči na procesor, kdy výkonný low profile s maximálně 56mm na výšku, není také úplně běžné zboží. Stále se do ní ale dá poskládat slušný HW se slušným výkonem. CASE má pořád velmi pěkný design a kvalitní zpracování. Nicméně doba pokročila a doufejme, že Fractal Design připraví nějakou modernější ITX verzi pro výkonnější komponenty s méně drastickými restrikcemi ohledně velikosti komponent a chlazení, a tedy s jednodušším výběrem komponent pro tuto skříň. NODE 202 je totiž jinak stále koncepčně zajímavá a designově povedená a modernizaci by si tedy zasloužila.

  • Závěr

Case můžete pořídit samostatně bez zdroje za 2150 korun vč. DPH, což je velmi slušná cena vzhledem ke zpracování a designu. Testovaná verze se 450W Fractal Design Integra SFX zdrojem pak stojí 3800 korun vč. DPH, což už je docela dost. Vychází to tedy na 1650 korun za SFX Bronze 450W zdroj, což se zdá hodně, ale bohužel to je realita SFX zdrojů. A vlastně dost dobrá nabídka ze strany Fractal Design. Při pohledu do obchodů rychle zjistíte, že za těch 1650 korun běžně 450W SFX zdroj nekoupíte. S podobným výkonem ale už i GOLD certifikací začínají někde nad 2 tisícovkami. Takže nabídka téhle CASE včetně zdroje je dost zajímavá a patří mezi cenově atraktivnější ITX/desktop řešení.

Pokud si tedy dáte záležet a pozor při výběru ostatních komponent a seženete odpovídající chladič na CPU a grafiku, která se tam vejde, budete s touhle skříní spokojeni a designově i zpracováním je to pořád velmi pěkná case. Pokud ale sháníte tuhle skříň pro výkonnější PC, není na to v současné verzi vhodná kvůli omezeným možnostem chlazení i rozměrovým omezením osazení mnoha komponent, které dnes ale do jiných i podobně velkých ITX case lze osadit. Tahle skříň je tedy vhodná pro méně náročné uživatele s méně náročnými ale solidními PC zaměřenými na efektivitu než na maximální výkon.    

Za poskytnutí skříně na test děkuji firmě Fractal Design

Za poskytnutí ostatního HW děkuji firmám Gigabyte, ADATA a AMD

 

 

 

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


 / 11
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Alternativa 2018-12-18 12:47:33

Z praktického hlediska mi (v tomto segmentu skříní) přijdou mnohem zajímavější Silverstone Raven RVZ01 (E), nebo RVZ03 - 1. pro daleko jednodušší přístup k filtrům, 2. možností osazení cpu chladiče o výšce 80+ mm, 3. je zde možné užití atx zdroje (byť ne jakéhokoliv), kromě toho mají v "balení" 2 120 mm ventilátory a RVZ03 dokonce, pro jakékoliv pc komponenty nezbytné, RGB .
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-28 22:10:21
avatar
Jo, v podstatě stejný layout jako Raven. Což není na škodu, menší herní PC s velkou grafikou poskládáte těžko jinak. Fractal je dobrá značka, stejně jako Silverstone.

Do tohodle fractalu bych šel (je o nějaké ty mm menší než Raven), pokud by mi stačil ten zdroj, tedy nějaký méně extrémní build s grafikou 1060/1070/RX580.

Jinak 65W CPU také není problém, Silverstone dělá pro svůj Raven chladič co tam vejde (bohužel jen Intel patice), pro AMD lze použít tu malou Noctuu (i s tímto fractalem) a mít tam třeba 2700(non-X).

Pro velké žravé grafiky bych volil Raven. Mají i špičkové long SFX zdroje s 12cm větráky a 850W top modelem s titanium účinností, který utáhne úplně všechno (klidně OC Vegu 64). Kdo má pochybnosti o chlazení grafiky, ať se podívá na recenze, grafika je oddělena v samostatné sekci s velkým množstvím průduchů, skoro jakoby byla venku
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračování
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračováníNeděle, 16 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 203x
Komentářů: 0
Oznámeno HD remaster verze Commandos 2!
Oznámeno HD remaster verze Commandos 2!Sobota, 15 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 788x
Komentářů: 3
Příznivci létání v pozoru. Nový Microsoft Flight Simulator!
Příznivci létání v pozoru. Nový Microsoft Flight Simulator!Pátek, 14 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 983x
Komentářů: 6
Men in Black 4: International v kinech. Jaký je?
Men in Black 4: International v kinech. Jaký je?Pátek, 14 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 942x
Komentářů: 2
Doom Eternal – kdy vyjde nový král akčních her?
Doom Eternal – kdy vyjde nový král akčních her?Středa, 12 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1832x
Komentářů: 16
Watch Dogs 3: Legion představeno – zajímavý koncept
Watch Dogs 3: Legion představeno – zajímavý konceptStředa, 12 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 872x
Komentářů: 1