TEST: Fractal Design Vector RS – aneb DEFINE R6 v novém skleněném a RGB kabátku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 19 září 2019
Přejít na obsah
TEST: Fractal Design Vector RS – aneb DEFINE R6 v novém skleněném a RGB kabátku
Exteriér
Interiér
Osazení v praxi
Hodnocení a závěr

 

 

  • Osazení v praxi

Dnes to bude velice jednoduché, protože vše, co jsme psali a testovali kdysi u DEFINE R6, platí i o VECTOR RS. Vnitřní uspořádání a možnosti jsou identické, protože v tomto ohledu jde vlastně o stejné skříně. Ale pro pořádek ...

  • Základní desky

R6 na rozdíl od starší R5 pojme i E-ATX základní desky, což samozřejmě nově tedy platí i pro VECTOR. U R5 to nešlo proto, že Fractal udělal prostor pro desku jakoby „zapuštěný“, takže prostě se tam nic většího než ATX dát nedalo. Nebylo jak. R6 i VECTOR však E-ATX desku pojmou, i když má to malé omezení:

Jak vidíte, E-ATX deska je širší, a tak už z větší části překrývá průtahy pro kabely, což je největší problém pro hlavní napájecí kabel (24-pin), který je dost tlustý, ale lze jej prostě vést o kus dál. Zbytek kabelů, jako SATA, se tam ale pořád vejde normálně. Takže regulérně je R6/VECTOR použitelná pro běžné E-ATX (max 285mm šíře) desky.

 Jak vidíte, klasická ATX deska má prostoru kolem hromadu. Samozřejmě se tam dají dát i všechny menší formáty, tedy mATX a ITX.

  • Grafické karty

U R5 existovalo značné omezení, kvůli předním košům, s těmi byla potíž nejen kvůli grafikám už kolem 30cm délky, ale také možnosti osazení výměníku na přední pozici. R6/VECTOR jsou mnohem lépe řešeny.

Fractal vyřešil vše tak, že ve skříni můžete mít grafiku dlouhou až 440mm, nebo prostě běžné dlouhé grafiky i přes 30cm, pořád tam ale můžete mít všechny pozice pro HDD a ještě můžete mít vpředu výměník AiO!

Ale pozor, R6/VECTOR nabízí i možnost vertikální montáže grafické karty. Potřebujete samozřejmě redukci z PCIe x16. Fractal bude v lednu prodávat extra příslušenství v podobě Flex VRC-25 za 40 dolarů (1050 korun vč. DPH), které je pro R6/VECTOR přesně navrženo.

Fractal DESING nám jej poslal na vyzkoušení. Takže jsem jej namontoval, musíte jej tedy umístit na ten tunel nad zdrojem, a grafiku do něj zasadíte. Použil jsem velkou kartu Sapphire Radeon NITRO+ RX VEGA 64, která má délku 31cm a je také hodně vysoká. Jak vidíte, vejde se tam na délku úplně akorát, delší kartu už tam takhle nestrčíte, tedy ne pokud chcete zachovat všechny pozice pro HDD (pokud ne, tak tam můžete mít grafiku jak chcete dlouhou).

Osobně ale musím říci, že vertikální osazení karty v této skříni a jím podobných, je čistě designová záležitost. Funkčně jej nedoporučuji. Obecně vzato na něj nejsou nereferenční grafické karty navrženy, a především značně omezuje jejich chlazení. Pokud by bočnice měla průduchy a ventilátory tak měly přístup ke vzduchu, tak by to bylo OK, ale to právě nemají a přístup vzduchu z předních pozic ventilátorů je omezenější. Fungovat to bude, ale počítejte prostě, že teploty na GPU budou vyšší, chlazení tak může být hlučnější nebo při dnešních funkcích dynamického řízení taktu, a tedy výkonu, o několik % pomalejší, než ve standardním umístění. Nicméně pokud máte zájem si svou grafiku prohlížet v celé nádheře i za chodu, tak tahle skříň to umožňuje. Jediný případ, kdy to funkčně nehraje vzhledem k chlazení karty smysl je, pokud osadíte grafiku vodním blokem. Pak tam ventilátory nejsou, a chlazení karty není ovlivněno. Pak vertikální osazení opravdu ničemu nevadí.

  • Disky

Pokud jde o disky, Fractal dokázal vymyslet, jak mít ve skříni optickou mechaniku, minimálně šest 3,5“ pevných disků a ještě klidně 280mm výměník vpředu. VECTOR proti R6 přišel zcela i pozice 5,25“ což dnes opravdu ničemu nevadí. Možnosti disků a jejich osazení zůstaly jinak stejné. Je možné mít osazené 3,5“ disky v koších a zároveň osazený výměník na přední pozici a současně dlouho grafiku.

Ta možnost a variabilita tady je a je prostě skvělá. Lze to předělat na design jaký mají S2 modely, tedy bez těch „košů“ na disk. A pozor, když to uděláte, neznamená to, že jste přišly o skoro všechny pozice pro HDD. Máte jen dvě, protože na tu stěnu lze dozadu dva 3,5“ disky „zavěsit“.

Pro 2,5“ SSD jsou vyhrazeny dvě pozice vzadu za základní deskou, případně lze tyto nástavce vzít a umístit nahoru na tunel vpředu, nebo další nástavce dokoupit.

  • Zdroj

Počítačový zdroj je umístěný dole, ventilátorem na podlahu. Do chlazení skříně tedy nepromlouvá. Zdroj se zasouvá zezadu, technicky vzato skříň pojme i obří 300mm dlouhé modely, a je tam spousta místa pro kabely.

  • Chlazení

Jak už bylo řečeno, skříň přichází v základu již osazena kvalitními 140mm ventilátory Fractal Design DYNAMIC X2 GP-14. Dva jsou vpředu, jeden je vzadu. Více vlastně netřeba. Dopředu se jinak vejdou 3x 120/140mm, nahoru také 3x 120/140mm a 2x 120/140mm dolů. Záleží na konkrétním osazení disků a výměníků.

V případě výměníků vodního chlazení záleží opět na konfiguraci. Ale v 280mm můžete mít vpředu běžně, až 280mm se vejde i na podlahu, nahoře pak v extrému může jít až 420mm a dozadu 120/140mm. Obecně Asi nejlepší je, že se dopředu vejde 240/280mm i se všemi koši.

Jinak na procesor lze dát také klasický chladič a vzhledem k velké šíři skříně prakticky neexistuje chladič, který by se sem nevešel. Fractal oficiálně uvádí výšku 185mm. Tady omezení opravdu není. Osobně musím ale říci, že neodporučuji využívat horní pozice pro výměníky a ventilátory, zbytečně tím narušíte proudění vzduchu i odhlučnění a také toho místa tam není zase tak moc. Ale pokud chcete, je využitelná. Současně se všemi možnostmi a koši lze mít ve skříni 2x 240mm a 1x 280mm výměník. Na horní pozici potěší i vyosení osazení ventilátorů a výměníku, které je posunuto k bočnici dále do desky, takže už tam nekolidují chladiče VRM na desce s ventilátory apod. Chytré.

Takže k závěrům a osobním poznatkům … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 690x
Komentářů: 5
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 819x
Komentářů: 9
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1096x
Komentářů: 3
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1768x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1062x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2760x
Komentářů: 10