Cenový přehled – grafické karty, červen 2006 - Low-end (do 3000,- s DPH) Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM   
Pátek, 09 červen 2006
Přejít na obsah
Low-end (do 3000,- s DPH)
Low-end (do 3000,- s DPH)
Mainstream (3000-10 000,- s DPH)
High-end (nad 10 000,- s DPH)

 

 

Co se děje , co se chystá

Děje se toho neustále hodně a dost. Čert, tedy výrobci grafických karet nikdy nespí a tak máme o zábavu postaráno. Pojďme se tedy podívat na to nejzajímavější.

Koupí AMD ATI?

Nedávno se začaly objevovat zajímavé spekulace na toto zajímavé téma. To, že to nemusím být až tak scestná myšlenka dokládá několik úvah. Určitě by to byla dobrá koupě a zajímavé spojení. Zejména proti Intelu, který nabízí kvalitní řešení svých chipsetů opatřené grafickými integrovanými chipy. Zatímco AMD nic takového vlastního nemá a toto je při kvalitě integrovaných chipů ATI jistě zajímavá možnost. Takže velice zajímavá myšlenka.

Bohužel je zde i několik faktů, které toto spojení vyvracují. Zejména finanční stránka věci. AMD v poslední době je nuceno hodně investovat do továren. Intel totiž je jednoznačně technologicky napřed. Vyrábí své CPU již 65nm a dokonce předvedl i 45nm způsob. Zatímco AMD vyrábí stále jen 90nm, i když se proslýchá, že 65nm již je také v provozu, či velice brzy bude. Takže je tedy otázka, zda AMD přes všechny své investice, by na tak velkou investici, jako ATI bezesporu je, vůbec mělo finanční krytí. Dalším problémem je, že ATI je teď pro investice nevýhodné, zvýšilo svou hodnotu , když odkoupilo firmu BitBoys.

Bohužel je to tedy myšlenka sice zajímavá, ale má spoustu ale. Nicméně znáte to. Na každém šprochu pravdy trochu. Uvidíme.

Dualita – budoucnost?

To. že se nám v procesorech objevuje již více jader, tak na to jsme již poměrně zvyklí. Výrobci grafických karet se ale v poslední době rozhodně nenechávají zahanbit. Dualita přichází do mody. Je to dobře ? Podle mého názoru není. Je to povětšinou jen tahání peněz ze zákazníků. Zejména spojení dvou slabších karet a chipů je nevýhodné. Většinou to vyjde dráž, více to topí a více to spotřebuje než když se pořídí jedna pořádná karta.

Dualita 2x jinak. Prvním způsobem je dual karta. To je záležitost, která má přímo dva grafické chipy na kartě. Nově je v nabídce 7600GT a 7900GT od Galaxy. Z minulosti však víme, že toto řešení nemá valný úspěch. Platí pro něj to, co bylo zmíněno výše.

Druhým způsobem je to, co předvádí nVidia u ,,nové“ 7950GX2. Zde si Nvidia opravdu pohrála, karta má jedno rozraní PCIe a dva konektory DVI, ale jak je patrné z obrázku, ve skutečnosti se jedná o dvě spojené 7900GTX. Více si o této kartě povíme u přehledu High end karet

Dnes by to k přehledu aktualit mohlo stačit, přejděme tedy k samotnému cenovému přehledu. V přehledu platí to, co vždy:

    Rozhodl jsem se připravit tabulky s GK,  které se dají, nebo mají reálnou šanci se dát, sehnat. Naším zdrojem cen jsou internetové obchody, uvedené ceny berte jako orientační – průměrné. Určitě narazíte na obchod, kde GK zakoupíte levněji, či naopak dráž. Tabulky obsahují přesný název procesu včetně základních údajů. Ode dneška budu navíc dávat do tabulek i rozdíl ceny oproti minulému měsíci. Jak v korunách, tak v procentech, aby jste měli pěkně kompletní přehled.

Jelikož pro vás chceme udělat výběr opravdu jen toho, co za pozornost stojí, chceme přispět konkrétní radou a doporučením rozhodl jsem se GK barevně označit:

    Zelenou barvou jsou označeny GK námi vybrané a doporučené, které určitě stojí za pozornost, za to co za danou cenu nabízejí a jejich koupí neprohloupíte.

   Červenou barvou jsou označeny GK, které naopak za pozornost moc nestojí, přesněji řečeno je jejich koupě nevýhodná, neberte to však tak, že jsou to všechno špatné GK, jen svůj výkon či potenciál nenabízejí za výhodnou cenu. 

Z našeho přehledu jsem vynechal grafické karty do rozhraní AGP a profesionální grafické karty.

    Nehodlám zde příliš polemizovat, který výrobce (ATI nebo nV) je lepší, na to máme testy. Uvedu však vždy obě varianty. GK jsme rozdělili do tří kategorií,  low-end (do 3 000,-) , mainstreamu (3 000-10 000,- ) a  high-end(více jak 10 000,-). 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1718x
Komentářů: 16
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!Středa, 16 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 989x
Komentářů: 2
Další remake - Prince of Persia: The Sands of Time
Další remake - Prince of Persia: The Sands of TimeSobota, 12 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1377x
Komentářů: 7
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!Středa, 09 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2152x
Komentářů: 22
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPU
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPUSobota, 05 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2783x
Komentářů: 12
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!Úterý, 01 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3431x
Komentářů: 24