Chcete vědět, co nás čeká a asi nemine? Plány, produkty, hry a trendy pro rok 2017! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 02 leden 2017
Přejít na obsah
Chcete vědět, co nás čeká a asi nemine? Plány, produkty, hry a trendy pro rok 2017!
AMD a Intel aneb procesory v roce 2017
NVIDIA a AMD aneb grafické karty v roce 2017
Disky, RAM, notebooky, monitory, VR atd.
Závěr - rok 2017 ve hrách a trendech

 

 

  • AMD a Intel aneb procesory v roce 2017

Pokud jste se právě nevyvalili odněkud z jeskyně, pravděpodobně dobře víte, jak přelomový rok 2017 po mnoha mnoha letech bude.

  • AMD v roce 2017 - „nová naděje“?

Už řadu let vládne „impérium“ Intel světu procesorů. Za jeho vlády se vývoj věcí značně zpomalil. Nezastavil, ale rozhodně nejde tempem, kterým by jít měl i mohl. Intel nemající konkurenci necítil žádný tlak ani nutnost se více snažit. Musíme být ale féroví. AMD, představující jediného konkurenčního výrobce x86 CPU, je konkurencí maximálně na papíře a co do výkonu procesorů v některých segmentech. Ale jako firma AMD prostě nemůže být konkurencí. Ne ve stavu, kdy Intel má čistý roční zisk tolik, co AMD celkový hrubý obrat, nemluvě o tom, že Intel je bezkonkurenčně největší výrobce mikročipů na světě a s velkým náskokem před všemi. Chtít za této situace, aby AMD konkurovalo Intelu, chce hodně nevědomosti. O to větší šok bude, pokud AMD s jeho novými CPU dokáže nabídnout výkon, který opravdu bude alespoň trochu konkurovat Intelu.

Zatím však vše nasvědčuje tomu, že se k takovému šoku schyluje. AMD na trh uvede v kompletní sestavě novou platformu AM4, novou generaci procesorů RYZEN s architekturou ZEN a výrazně se přiblíží Intelu. Jak moc, to je samozřejmě otázka, i v nehorším případě však budou po stránce výkonu i efektivity nové ZEN procesory o desítky % lepší než současná nabídka FX, kdy AMD se vrátí i do klasických serverů, a starou FM2+/AM3+ platformu nahradí kompletně novou a moderní AM4, že prostě bude blíže Intelu než kdykoliv v posledních 6-8 letech. Jediným rizikem je AMD samo, kdy se stále spekuluje o tom, že stávající první RYZEN procesory mají TLB chybu, kterou odstraňují za cenu výrazného poklesu výkonu. Nevíme, nakolik tím budou/nebudou ovlivněny finální produkty, AMD však zatím jasně prezentuje oficiálně výkon, který s TLB chybou a řešením omezující výkon CPU nepočítá.

Co tedy čekat a kdy? V tuto chvíli to vypadá, že AM4 základní desky dorazí se špičkovými čipsety X370 spolu s několika prvními RYZEN procesory v čele s 8jádrovým modelem na 3,4GHz, pravděpodobně na přelomu února a března (02-03/2017). Buď současně, nebo později je doplní i nižší čipsety a levnější 28nm APU procesory vše už ale pro AM4, pravděpodobně se také dočkáme uvedení levnějších RYZEN procesorů s méně než 8jádry.

V Q2 pak AMD představí ještě větší patici a platformu pro až 32jádrový/64vláknový ZEN procesor, ale ač by se mohlo jednat o přímou konkurenci vůči X99 LGA 2011-3 platformě, bude jí konkurovat pouze v serverové podobě. Na běžném desktopu bude maximem AM4 stojící proti Intel LGA 1151. Na konci Q2 bychom se pak mohli dočkat představení 14nm generace APU procesorů, kombinující již ZEN architekturu CPU a VEGA integrovanou grafiku. Stejně jako velké RYZEN procesory bez grafiky, budou i tyto čipy pro AM4 platformu. Na trhu očekávám reálně dostupné 14nm APU procesory AMD až někdy ke konci léta, takže srpen-září (08-09/2017).

V druhé polovině roku 2017 by AMD mělo představit i ještě rychleji taktované RYZEN procesory, kdy už dnes víme, že chystaný 3,4GHz Ryzen, který bude TOP modelem při uvedení AM4 platformy, nebude tím nejvýkonnějším (nejdražším), který AMD v roce 2017 chystá. Také očekáváme mobilní RYZEN procesory. Velkou otázkou jsou však i reálné výrobní kapacity. AMD má (mělo) dvě továrny. Jednu v Německu, která vyrábí 32/28nm a druhou novou 14nm v New Yorku, obě patří dnes pod GlobalFoundries. 14nm jsou vyráběny nové procesory i grafiky AMD, proslýchá se ale, že AMD otestovalo možnost výroby čipů i u SAMSUNG, jehož 14nm výroba je základem té u GF. Každopádně technicky má GF pro AMD k dispozici 14nm výrobní kapacity jen té jedné továrny v New Yorku. Je tak velkou otázkou, kolik CPU a GPU je schopna dodávat, což samozřejmě bude mít vliv na dostupnosti, rychlosti uvádění, ale i cenách.

Dalšími zajímavými produkty, o kterých v roce 2017 od AMD nejspíše uslyšíme, budou velká „SoC“ řešení. Tedy kombinace výkonného procesoru (ZEN) s výkonným GPU (VEGA) a mnoha GB sdílené paměti typu HBM2 na jediném malém PCB. Tyto produkty mají nejdříve směřovat do výpočetního segmentu, pravděpodobně se ale objeví i méně výkonné verze pro klasické PC a jeden by měl směřovat i do výkonnější verze Xbox One, nazvaného Scorpio chystané do prodeje v druhé polovině roku. Pokud se ale dostanou dále na běžný trh a do běžných zařízení, na trhu je uvidíme až v roce 2018. Pro AMD také zdaleka nekončí vývoj ZEN architektury a už teď pracuje na ZEN+, která má přinést výrazné zvýšení IPC. Souběžně také pracuje AMD s partnery (IBM, Samsung, GF a dalšími) na dokončení 7nm výroby. Rok 2017 má být pro AMD rokem, kdy má potvrdit, že je opravdu zpět. Celý trh by to hodně potřeboval …

  • Intel v roce 2017 – „impérium přešlapuje na místě“.  

Společnost Intel nemající konkurenci už pěkných pár let ve vyšších segmentech, co do efektivity, IPC i celkového výkonu CPU, se moc nesnaží. Dokonce propouští, a to zejména z PC divize a vůbec se snaží najít jiné oblasti, kam se soustředit. Skutečně novou CPU architekturu neuvedl už dlouhé roky, prakticky od uvedení Core procesorů samotných a bohužel mu to zcela stačí k úspěchu. Pokračuje v drobných vylepšování CORE, kdy jsou i nové „generace“ procesorů, které se od sebe liší často jen o jednotky % výkonu, několik let se IPC a výkon na jedno jádro prakticky nezlepšil. Intel se soustředí hlavně na efektivitu, kdy pracuje na výrobních procesech a výrazně vylepšil i své integrované grafické karty. Růst výkonu je dán v jeho případě tak většinou růstem frekvencí využitím výrobních procesů a u vyšších segmentů i nárůstem počtu jader. Aktuálně Intel nabízí jako TOP 10jádrový procesor, který mu zajišťuje pohodlně výkonové vedení v desktopu, a protože AMD neplánuje přímo proti tomuto modelu postavit něco s 10jádry pro desktop, na 99,9% si Intel pozici udrží. Plány Intel pro rok 2017 jsou v podstatě ve smyslu vylepšení stávajících produktů, s čímž si zcela určitě vystačí.

Začne s tím už za pár dní, kdy se objeví KABY LAKE procesory a Z270/H270 základní desky. Asi většina z vás už ví, že nejde o nic jiného, než přejmenovaný stávající SKYLAKE a Z170. V případě CPU se dočkáme o něco vyšší frekvence a výkonu při o něco vyšší spotřebě. U desek přibude více PCIe linek. Toť vše. Maximem bude stále jen 4jádrový/8vláknový Intel Core i7-7770K procesor. A to bude problém. AMD totiž do konkurenční AM4 platformy nabídne 8jádrový/16vláknový model a na to Intel musí reagovat.

Tady už jsou plány poněkud mlhavější a Intel je dokonce i upravuje a mění. Hlavní novinkou Intel pro rok 2017 je v druhé polovině roku zbrusu nová platforma (high end) LGA 2066, nahrazující stávající LGA 2011-3 (X99). K tomu budou patřit procesory SKYLAKE-X, které by však měly nabízet stále „jen“ 10jader maximálně a vzhledem k tomu, že nárůst výkonu mezi BroadWell a Skylake generací je minimální, nečekáme od této platformy žádné výrazné navýšení výkonu, i když určitě nějaké bude. Intel se prý také rozhodl nabídnout KABY LAKE-X, procesor se 4jádry/8vlákny do této velké platformy s TDP až na 112W, což by mělo znamenat opravdu vysokou frekvenci na čtyřjádro s neaktivní grafikou, ale za cenu vyšší spotřeby a tedy něco konkurující cenově AMD RYZEN procesorům. A to by mělo být od Intelu pro rok 2017 vlastně vše.

Zrušeny byly některé mobilní KABY LAKE čipy, ve vývoji je nová „generace“ s novou integrovanou grafikou, která by měla využívat technologie AMD podle nové dohody. Intel současně připravuje Coffe Lake-X, tedy poslední 14nm generace procesory, vylepšení KABY LAKE, které by měly mít nikoliv pouze 4, ale až 6jader a také by měly být už do nové patice. Ty se ale na trhu objeví rozhodně až v roce 2018, dokonce až v druhé polovině. Víceméně tedy Intel pro rok 2017 chystá jen vylepšení produktů, které na trhu už máme. V průměru bychom tak měly dostat zhruba 7-9% nárůst výkon při mírném zvýšení spotřeby v rámci jeho novinek ve srovnání se stávající nabídkou. Alespoň tak to zatím vypadá u KABY LAKE vs SKYLAKE, a něco podobného očekáváme i od SKYLAKE-X vs BROADWELL-E.

Hodně tak bude záležet na AMD a schopnosti procesorů RYZEN, jak budou vypadat ceny procesorů, kdy Intel hnal ceny hodně vysoko. Nicméně je dost pravděpodobné, že AMD se bude snažit netlačit ceny zbytečně nízko, přeci jen potřebuje vydělávat, pokud se má udržet vůbec naživu. Po mnoha letech však reálně bude mít Intel konkurenci tam, kde už na ní roky není zvyklý. V serverech, ve vyšším segmentu v desktopech i mobilních PC. AMD také bude mít zcela určitě převahu na poli procesorů s Integrovanými grafikami, kde přidá na konkurenceschopnosti v CPU části, ale GPU je stále vysoko nad úrovní čehokoliv, co je Intel schopen nabídnout. Bohužel i kdyby nakrásně mělo AMD výrazně lepší produkty, do hry vstupují možnosti výroby. Intel není největší výrobce mikroprocesorů na světě jen tak náhodou.

S jeho výrobními kapacitami se nemůže nikdo měřit. A tak i kdyby AMD mělo 2x lepší CPU než Intel za stejnou cenu a zákazníci by ho logicky chtěli, AMD by jich nebylo schopno vyrobit dost. Zcela reálně tak možná AMD bude stačit Intelu po stránce výkonu a schopností CPU i ceny, ale stejně není nikdy schopno vyrobit více než 1/3 množství, které trh ročně potřebuje. Tohle je jedna z věcí, která fakticky znamená, že skutečné konkurenční prostředí na poli CPU je jen zdání. Ale přeci jen rok 2017 vypadá nejlépe za mnoho posledních let. Poslední slovo budou mít zákazníci, musí AMD kupovat, abychom měli alespoň zdání konkurence i nadále. Plány Intelu pro rok 2017 znamenají, že AMD rozhodně má šanci konkurenční být.

A co nás čeká na grafickém trhu? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 214x
Komentářů: 0
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 836x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 751x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1550x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1047x
Komentářů: 9
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 848x
Komentářů: 9