Grafické karty – události, novinky, velké slevy u ATI - Low End ... Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM   
Pátek, 11 srpen 2006
Přejít na obsah
Low End ...
Low End ...
Mainstream ...
High end ...

 

 

 

 

 

 

ATI Radeon + AMD  =  AMD Radeon

To že ATI už není samostatnou firmou snad mohlo uniknout jen někomu, kdo se nějakou dobu nepohyboval v dosahu civilizace. Toto velké, překvapivé a veledůležité spojení bude jistojistě určovat v blízké budoucnosti mnoho. AMD sice stále neví, jak naloží s názvem ATI. Jisté je, že AMD bude chtít být v názvu svých produktů, k čemuž se nyní budou počítat i grafické karty od ATI. Zatím se nejčastěji skloňuje označení AMD Radeon. Ale stále se dohromady vůbec nic neví, takže zatím v klidu zůstáváme u ATI.

AMD-a-ATI

Toto spojení však jistě bude mít vliv na mnoho věcí. Mimo jiné se dají čekat i úpravy cen. Zatím nevíme kdy se to může promítnout, ale nějaké slevy u ATI již proběhly. Zda souviseli již se spojením ATI a AMD nevíme.

Cenová smršť u ATI a očekávání novinek …

ATI se také může chlubit značnou úpravou cen a to hned nejdražších modelů. Navíc i díky klesajícímu dolaru jsou u nás ceny těch nejšpičkovějších modelů opravdu nevídané. Vytahovat z peněženky hodně přes deset tisíc korun, aby jste si pořídili špičkovou grafiku totiž již nemusíte. Radeon X1900XT totiž spadl k 10 000,- s DPH místy ho seženete i pod. Všichni jistě víme, že se jedná o podtaktovaný nejšpičkovější Radeon X1900XTX. Nicméně i tento model dnes u nás pořídíte již kolem 11 000 korun s daní.

X1950XTX

A proč najednou takové drastické zlevnění. Konkurenční nVidia za tím nestojí. Ta nemá při cenách svých produktů již delší dobu příliš na růžích ustláno. Ale k tomu až za chvíli. Zlevnění je totiž předzvěstí brzkého příchodu nové TOP ATI karty. Ano hádáte správně, bude jí Radeon X1950XTX s paměti GDDR4!. V dnešní aktualitě jsem již naznačil o co se bude jednat.

ati

Ale v přípravě je i několik modelů pro nižší segment trhu. Zajímavý může být například Radeon X1300XT na RV535 s 12/4 pixel sh/pipeline, který bude následníkem končícího Radeonu X1600Pro. Připravuje se ještě náhrada Radeonů X1300Pro a LE modernější 80nm verzí. Objeví se ještě jeden low end nejlow endovatější v podobě X1300 CE (RV505CE). Ten bude nejslabším řešením, které bude certifikované pro nové Win Vista. Jenže bude disponovat pouze 64/32 bit sběrnicí a tedy bude využívat Hyper memory. Za cca 1100 s DPH nevím, zda ho bude možné vůbec doporučit, jako nějaké smysluplné řešení.

Co se děje u nVidie …

Nic … ticho, tak se dá shrnout veškeré dění kolem druhého výrobce grafických karet. Žádné novinky o připravovaných modelech žádné velké ohlášené změny cen a že by byly potřeba. Uvidíte sami až se dostaneme k cenovým přehledům, že nVidia není zrovna v závidění hodné pozici. Určitě ještě vstřebávají spojení AMD a ATI. To jim nejenom udělalo z kdysi papírově mnohem slabšího soupeře najednou hráče, se kterým se jen tak měřit nebudou moci. Navíc jistojistě přijdou o výsadní pozici chipsetů u AMD. U Intelu to na velkou spolupráci není. Intel je sám největším výrobcem grafických řešení a nepotřebuje přibírat nVidii. Uvidíme, jak se s tím nVidia popere. Konkurence je potřeba a co mi víme. Třebas má nVidia v kapse nějaký zajímavý trumf.

nvidia

Jediné co stojí zatím za komentář je konečně vydání ovladačů 91.45, které umožňují spuštění QuadSLI s 7950GX2.  Také se cosi proslýchá o počítání fyziky na GK nVidia. Zatím to ale stále nelze. Mluví se až o další generaci ovladačů a jen pro SLI konfiguraci. No uvidíme jak horké to s tou fyzikou na grafických kartách vůbec bude. Přesto mohu slíbit i test Quad SLI, když už nám to konečně bude oficiálně fungovat :) .     

quadsli

A dost už řečí, pojďme na cenové přehledy a další informace. Jako obvykle jsem zpracoval tabulky s aktuálními orientačními cenami. Ceny jsou brány jako průměr z několika velkých e-obchodů. Je naznačen i vývoj ceny pomocí pohybu ceny oproti minulému měsíci. V tabulkách jsou dále přesně vyznačeny modely o které by jste se měli zajímat (zeleně) a ostatní je ponechané šedě. Většinou se jedná o cenově již nevýhodné varianty, slabé nebo výběhové typy apod. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 169x
Komentářů: 0
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 825x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 747x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1542x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1044x
Komentářů: 9
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 847x
Komentářů: 9