Shrnutí a bilance roku 2017: Co se povedlo a nepovedlo na poli IT (PC, HW, SW, her). Souhlasíte? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 31 prosinec 2017
Přejít na obsah
Shrnutí a bilance roku 2017: Co se povedlo a nepovedlo na poli IT (PC, HW, SW, her). Souhlasíte?
Procesory a základní desky - AMD asi umí zázraky. Dodalo revoluci!
Grafické karty - rok 2017 byl .... divný
Ostatní hardware, mobility, periferie, VR atd.
Herní rok 2017 - Co se povedlo a nepovedlo ve světě her?
Závěr - rok 2017 je rokem hamižnosti, útokem na zdravý rozum i slu

 

  • Závěr

       - 2017 je rokem hamižnosti a útokem na zdravý rozum a i slušnost

Osobně si myslím, že rok 2017 je rokem, který patřil hlavně sobcům. Hamižnost bez ohledu na zdravý rozum, slušnost a morálku, vládla a vládne světu. „Snadní peníze bez práce“, to může být další motto roku 2017.

  • Rok 2017 aneb i bez práce jsou koláče – Digitální měny

Jedno téma dominovalo roku 2017 především, a tím jsou digitální měny. A jako takové přesně zapadají do roku hamižnosti a ignorace zdravého rozumu a slušnosti. Zatímco dříve jsem byl ohledně digitálních měn celkem pozitivní (a stále věřím v digitální budoucnost) v současnosti jsem zcela proti současnému pojetí kryptoměn. Z původně zajímavé možná i prospěšné myšlenky se stala totální fraška. Systém údajně nezávislý na klasickém finančním systému si z něho vzal to nejhorší a jde s ním ruku v ruce.

Digitální měny jsou minimálně zločinem proti zdravému rozumu. Jak může mít něco, co neexistuje nějakou cenu, natož desítky tisíc dolarů? Jak může být něco unikátní, když existují a vznikají stovky a tisíce dalších digitálních měn jen tak z ničeho? Už takhle máme problémy s emisemi a efektivitou zdrojů, a tak místo toho vymyslíme systém, který žere více energie než několik států najednou a zatěžuje naši planetu ještě více? Digitální měny přitáhli zločince, kteří využívají jeho anonymity a snadné legalizace jinak obtížně legalizovatelných reálných peněz. Přitáhlo největší hazardní hráče z řad investorů, což vyhnalo „cenu“ digitálních měn, která je a vždy bude objektivně fakticky nulová, do neuvěřitelných výšin, že klasické investice, akcie a podobně, vypadají hloupě. Do systému tak zamířily peníze mnoha běžných lidí, kteří doufají ve snadný výdělek bez práce na neexistující hodnotě neexistujících digitálních měn, které spotřebovávají obrovské zdroje, zdražují nám HW, jen aby fungovaly. Nafukující bublina polyká reálné peníze lidí, kteří jich moc nemají, výměnou za neexistující virtuální hodnoty a pomáhají tak legalizovat a zhodnocovat peníze zločinců všeho druhu. Systém bez kontroly, pravidel atd. Systém, který negativně ovlivňuje i nás ostatní, kteří s ním nechceme mít nic společného. Zkoušeli jste si třeba koupit grafickou kartu v poslední době? Nemluvě o tom, co se asi stane, když to celé krachne a spousta lidí přijde o peníze, o které si ale nemůže dovolit přijít …

A stejně se najde někdo, kdo digitální měny v současné podobě ještě obhajuje. Jejich původní myšlenka a záměr byl totálně překroucen do zdravému rozumu odporující současné reality. Každý, kdo jej obhajuje je buď zločinec nebo minimálně pokrytec ignorující negativa, které kryptoměny přináší. Současný systém digitálních měn je ztělesněním lidské hamižnosti v nejhorším provedení. Samozřejmě chápu, že kdo digitální měny nyní drží, že si to se svým svědomím mile rád vyřídí, protože za ty statisíce a miliony, co se na tom daly letos vydělat, to prostě stojí. A neříkám, že nelituji toho, že jsem BitCoin kdysi nekoupil za těch pár šupů (či spíše nevytěžil) a na těch idiotech, co za něj teď platí statisíce, pořádně nevydělal. Byla to životní příležitost. Ale nyní prostě s tím vším okolo, do toho už dnes nejdu. Stále věřím v digitální měnovou budoucnost, ale ne v tom současném pojetí digitálních kryptoměn měn. Pevně doufám, že úřady zakročí, všechny digitální měny zakáží, protože systém reálně ohrožuje lidské životy. Ostatně to má vždy hamižnost za následek. A digitální měny jsou obchodem s hamižností a hloupostí, na kterém pár lidí neskutečně vydělá, ale spousta lidí na to může šeredně dojet. Často se připomínají černé tulipány, až na to, že digitální měny jsou mnohem větší a horší s globálním dosahem. 

  • Sobectví a hamižnost vládne

          – zrušení síťové neutrality v USA a mikrotransakce ve hrách atd.

A můžeme pokračovat, sobectví, hamižnost a touha po penězích za každou cenu byly letos v kurzu. V USA si pod novým politickým vedení odsouhlasili zrušení internetu, jak ho známe, aby na tom někdo vydělal velké peníze. Síťovou neutralitu, která zaručovala stejné zacházení všem, a kterou mělo FCC pro všechny chránit, prostě zrušilo. Současný šéf úřadu totiž kope za velké firmy a cítil tedy hromadu peněz, které na tom může vydělat (až skončí v úřadu). A tak nově budou moci poskytovatelé připojení v USA účtovat peníze za připojení k některým službám, některé zrychlovat, jiné zpomalovat a některé vám nemusí vůbec zobrazovat. Stačí že to prostě oznámí. Svobodný internet sice vzdoruje, ale v chaosu Trumpovské idiokracie, dostává zdravý rozum, objektivní fakta a obyčejná slušnost, těžkou nakládačku.

No a do třetice hamižnost a sobectví úřaduje ve světě her. Dnes když si zaplatíte nemalé peníze za plnou hru, tak dostanete zmetek, který nejen často nefunguje, ale obsahuje spoustu prázdných míst, která je nutné vyplnit nakoupením dalších DLC. No a letos to vývojáři a vydavatelé okořenili ještě tím, že vás donutí platit i za normální průchod hrou. A ještě se najdou tací, kteří tvrdí, že 60 dolarů prý vydavatelům a vývojářům nestačí, a proto musí chudinky vymýšlet dodatečné finanční zdroje. Samozřejmě je to celé lež. Při pohledu na rekordní finanční výsledky vydavatelů je evidentní, že hráči platí dost.

Každý vývojář a vydavatel, kdo není schopen vydělat na 60 dolarové hře a musí vymýšlet mikrotransakce, loot boxy atd., je neschopný břídil nebo lhář. Když se podívám na seznam letošních herních zklamání a vůbec seznam her, vidím stovky zbytečných titulů, tedy stovky milionů dolarů až miliard naprosto promrhaných peněz, nemluvě o času. Místo toho mohli vývojáři a vydavatelé vydat třeba jen desetinu her, za to propracovanější lepší atd. Určitě by se prodávaly tak, že by 60 dolarů stačilo bez dalších DLC a mikrotransakcí. A je spousta her, které to dokazují. Místo toho nám tady budou vývojáři a vydavatelé lhát do obličeje o tom, jak ty mikrotransakce musí dělat. Na rovinu: Přestaňte vydávat desítky s*****k a dělejte jen pár her, za to pořádných. V současnosti jsou v 99,9% případů placená DLC a mikrotransakce jen výsměchem hráčům, zákazníkům a obyčejná lakota.

  • Jak skončit pozitivně?

Ano, rok 2017 nebyl pro slušného člověka se zdravým rozumem příliš dobrým místem. Fakta lidi nezajímají, hloupost vládne světu, slušnost a fair play se vytrácí. Někteří tomu říkají doba postfaktická. Problémy, které jako svět máme se díky tomu ještě prohlubují a rok 2017 tomu výrazně napomohl. Většinová společnost je hloupá, ačkoliv si žije v nebývalém bezpečí a blahobytu, pořád hledá a vymýšlí problémy, nebo věci, které problémy akorát vytváří.

Na roku 2017 se velmi těžko hledají nějaká pozitiva, zejména když zodpovědní lidé jen přihlížejí hloupostem a špatnostem, a nemají se k akci. Rok 2017 nám ukázal, že možné je cokoliv, lhaní se stalo normou, a sociální sítě si s tím neví rady (kdy přiznávají, že tomu ale výrazně napomohly a mnozí tvůrci sociálních síří litují, že je stvořili), hloupost lidí stoupá, plýtvání pokračuje na všech frontách. Těch několik velkých technologických i lidských úspěchů zůstalo tak nezaslouženě v pozadí. Přesto se pár dobrých věcí stalo, a to i proto, že možné je skutečně cokoliv, a to i v dobrém slova smyslu :). Takže snad to vydrží a bude zase lépe …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 25
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
4Dimensions [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD CPU 2017-12-31 19:05:52

Ano, AMD sa v oblasti CPU spamatalo a prislo na trh s niecim, co dalo do pohybu aj Intel.

Lenze co sa tyka roku 2017 by som sa zdrzal superlativov, Ryzeny su sice relativne podarene, ale vyzera to tak, ze s podielom na trhu CPU moc nazakyvali a podiel AMD sa zvysil len o 1.8%. Postupne od Q3 2016 po Q3 2017. AMD dosahovala postupne podiely 9.1%, 9.9%, 11.4%, 11.1% a 10.9%.

Medzi tretim stvrtrokom 2016 a 2017 sa tak podiel AMD zvysil len o 1.8%.

Mnohi ocakavaju druhu reviziu a snad bude dalsi rok pre AMD uspesnejsi.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-31 19:08:20
avatar
ano, však také v článku píši, že kvality produktů ani náhodou neodpovídají situaci na trhu a v prodejích. Ovšem za to už také mohou zákazníci ... pro některé je prostě jakéhokoliv vývoje a nabídky lepšího produktu škoda ...

BTW: někteří tedy čtete pěkně rychle ;), teď jsem to vydal, má to 8250 slov
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-31 21:23:02

Je zvláštní že ač si člověk na DDworldu přečte jakýkoliv článek o čemkoliv tak nikdy není neutrálně podán. Vždy je nakloněn prudce na jednu strano a je jedno jesli je červená, chudá, nebo bohatá, komunistická nebo demokratická, ale jednoduše jako by autor měl jen tunelové vidění a viděl jen svůj pohled na věc a vše okolo bylo kacířství
Jelikož na jiných webech píše články větší množství autorů tak se to nestává a i dotyční autoři dovedou občas překvapit jiným úhlem pohledu, tady mě to zatím nikdy nepřekvapilo
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-31 22:30:33
avatar
článek je podán v souvislostech s ohledem na fakta ... a ta jsou zřídka kdy neutrální. Z podstaty věci FAKT být skoro bych řekl neutrální ani nemůže.

naopak neutrální podání by ignorovalo fakta a bylo tím tunelovým viděním .... já nevím proč bych měl neutrálně podávat něco, co je jasně objektivně a dáno fakty takové, jaké to prostě je.

Můj úhel pohledu je jednoduchý - fakta mluví sama za sebe a těch se držím.
nobloch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-31 21:37:31
avatar
Docela dlouhý článek. Každopádně všechno nejlepší do nového roku a trochu víc pozitivního přístupu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-31 21:41:53
avatar
njn rok měl 365 dní a i tak jsem tam nenapsal vše

díky, bude potřeba
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-31 22:00:38
avatar
vega je fail bodka
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-31 22:11:22
avatar
což je objektivní lež ....

nemůžeš objektivně dokázat, že by VEGA fail byla ...za to všechny objektivní fakta ukazují, že VEGA fail není ...
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-31 22:20:03
avatar
to myslis ked amd vypreda vsetko co vyrobi ? ked ich vyrobi co ja viem 100k za kvartal, co mu to je platne ked nv preda 10x tolko ekvivalntov a preda tak isto vsetko
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-31 22:32:51
avatar
no vzhledem k tomu že problém na straně poptávky není protože zájem převyšuje nabídku a výrobci grafik jsou všichni spokojeni a vyráběli co jen vyrábět dokázali .... FAIL je a vždy byl produkt, který se špatně prodával a nebyl o něj zájem. Takový produkt na grafickém trhu v současnosti AMD opravdu nemá. Vše co je schopno vyrobit a dodat výrobcům a prodejcům vše se okamžitě prodá .... celkově se počet dodaných GPU od AMD navýšil. Trh ale rostl ještě více a konkurence dodává 3x více čipů

problém nevyrovnaných pozic AMD vs NV to není ani tak pro AMD samotné, jako pro celý trh a pro nás zákazníky, kdy nemáme cenové souboje a jsme často nuceni kupovat horší produkt, než bychom bývaly mohli mít ... protože toho je na trhu méně, což navíc navyšuje jeho cenu atd.

Nicméně mnozí zákazníci této situaci sami napomohli, kdy i v době kdy AMD mělo výrazně lepší produktovou nabídku za lepší ceny, stejně nakupovali konkurenci. Dá se říci, že většina zákazníků si konkurenci nezaslouží a mít výběr je v podstatě obtěžuje ...
Jules [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-01 11:34:48

Vega teoreticky mierila vyssie ako sa dostala, to snad musi byt jasne kazdemu, ze AMD vedome nevyvyjalo kartu s cielom sotva dohnat svojou vlajkovou lodou rok staru kartu konkurencie vacsim cipom a spotrebou (boli aj casy ked tomu byvalo naopak). Riesit to co sa preda a vyrobi je jedno, staci pockat trebars na kvartalne vysledky a bude to jasne. AMDcku hodne pomohli mineri (na ukor hracov), tak snad sa daju dokopy a zas sa zadari...vsetko dobre do noveho roku prajem
Bosnak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-31 23:55:34

Trumbero, a protože je fail, tak u bran fabriky se perou o vše, co AMD vyrobí.... Jestli je tam někde nějakej fail, tak v tom, že AMD jich dělá málo.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-01 00:29:50
avatar
pravda, to se dá za FAIL označit
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-01 00:55:39

popravde by mě velice zajímaly reálné prodeje RX a Vega karet neexistovat žádnej mining RX by mělo sotva 20% prodeje co teď a Vega by na to navázala neboť AMD fans, kteří nemají možnost koupit jakoukoliv jinou kartu na hraní kromě Vegy si koupí v zoufalství i tu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-01 01:24:47
avatar
No snít co kdyby, můžeme: prodeje VEGA by byly skvělé a prodalo by se vše, co by se vyrobilo. Karta by stála co by stát měla tedy excelentních 399/499 dolarů a za tu cenu je lepší volbou než starší a za ty peníze i slabší GTX 1070/1080 varianty ...

je spousta lidí s FreeSync monitorem a VEGA je jediné výkonné GPU, které to umí. Taktéž kupovat dnes PASCAL grafiku, které neumí pořádně DX12/VULKAN když konečně nové DX12/VULKAN hry vychází místo výrazně mladší a modernější VEGA s dalším potenciálem (PASCAL potenciál nemá a bude už jen horší a horší ve srovnání s VEGA)? Nesmysl .... mimo GTX 1080 Ti bych o GTX 1060/1070/1080 vůbec neuvažoval dnes. jsou to dva roky staré karty (takže kupovat si je na další dva roky používání?). GTX 1080 Ti má alespoň ten TOP výkon i když technologicky má stejný problém a při normálních cenách by v novějších hrách už nebyla o moc výkonnější než VEGA 64 a byla by dražší ...

VEGA je nejmodernější herní GPU na trhu se skvělým výkonem ve hrách i mimo ně, s velkým potenciálem do dalších her a jako jediné nabízí 100% DX12/VULKAN a FreeSync ... teď mi řekni který produkt a trhu nabízí to samé, že by VEGA měla být nějaký fail a neměla by se prodávat. Spotřebu, pokud jde karta chladit tiše (a jde NITRO+ Sapphire aspol je tišší než mnohé GTX varianty) nikdo neřeší a není nijak tragická, odpovídá výpočetnímu výkonu karty i její výbavě.

nicméně protože situace není normální tak je to stejně jedno. Kupujeme to co koupit můžeme. VEGA se vyrábí v maximálním množství co to jde a prodává se všechno, nic na skladech neleží ....

pořád mě nikdo nevysvětlil, které GPU je ve stejné kategorii lepší než VEGA, které nabízí FreeSync s touto úrovní výkonu, které je plně 100% připraveno na DX12/VULKAN (na hry které budou v dalších 2 letech vycházet a kartu co si dnes kupujeme na nich budeme primárně hrát) atd. prosím jmenujte ten produkt ať si konečně tedy řekneme, proč je VEGA fail, že je tu něco jiného, co umí to samé a líp ...
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-02 20:11:55

VEGA však neprinútila konkurenciu k žiadnemu kroku, dokonca keď u Nvidie videli, že im zo strany VEGY nehrozí žiadna poriadna hrozba, tak prestali s vývojom ďalšej generácie kariet ponáhľať.
Ryzen naopak konkurenciu pekne nakopol.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-02 20:51:42
avatar
jenže není trochu nefér chtít po mrňavém AMD hned několik zázraků ... AMD je firmička s příjmem 1,5 miliardy dolarů a dělá jak velký výkonná CPU, tak velká GPU .... Intel se 13 miliardami dělá jen CPU, NVIDIA s 2+ miliardami dělá jen GPU ....

ono když lidi nenakupují AMD grafiky i když jsou lepší, nebo v minulosti byly lepší, tak jsou pak hloupí, že si stěžují že není konkurence ....

VEGA je v situaci AMD ohromný úspěch a vynikající produkt, tím spíše, když má k němu ještě RYZEN ... kdyby na to přišlo, na NVIDIA si kompletní PC nepostavíš, na Intelu jen když ti stačí integrovaná grafika ... jediné AMD nabízí obojí, přestože má desetinu toho, co Intel+NVIDIA ...

Problém nejsou produkty, problém jsou zákazníci, překupníci a OEM sektor ... AMD těžko může se svými financemi podporovat úplatky a bonusy své produkty stejně, jako Intel s NV ...
Bosnak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - pěkné shrnutí :) 2017-12-31 23:30:14

Tak do dalšího roku hlavně zdraví a nějakou tu kliku.... Bez zdraví to stojí za houno (vim na vlastní brejle) a s trochou tý kliky vše ostatní lze snadno zcizit nebo nedejbože i koupit (jak psal český korzár Augustin Heřman - nebylo-li zbytí, obchodovali jsme)
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-31 23:44:23

DD se závěrem plně souhlasím.
Přeji úspěšný rok 2018!
Jerrow [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-01 12:26:31
avatar
Pobavil mě podobný článek na konkurenčním webu, kde mistr O napsal, že po procesorech Ryzen teď už ani pes neštěkne, protože Intel vydal Coffee lake.
Zajímavé je, že od nikoho známého, co teď kupovali nový pc, jsem neslyšel nic jiného než že berou Ryzen.
pi.ou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - MF 2018-01-01 19:37:03

https://imgur.com/a/ieOyB
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-02 20:07:51

Faktom však je, že do bežnej domácnosti sa stále trochu lepšie hodí Intel na vyšších frekvenciách.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-02 20:53:35
avatar
do běžnej domácnosti se hodí více univerzálnější a výhodnější RYZEN ... dostaneš k němu u tichý chladič a procesor v sobě nemá nekvalitní pastu a tak netopí. Taktéž kromě K verzí není takt většiny CPU Intel o moc vyšší než RYZEN, výkon na jádro je skoro stejný a AMD stále nabízí nejlepší a nejvýhodnější i nejvyšší celkový multijádrový výkon v mainstreamu.
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-01 14:57:17
avatar
Intel si skutočne myslel že v roku 2017 bude predávať predražené 16GB SSD? Na to by potrebovali exemplárne ovce, v porovnaní s nimi sa môže ísť taký Apple zahrabať.

16GB bolo málo aj v 2007.
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-01 22:16:52

U mňa bolo najväčším sklamaním v roku 2017 nedostupnosť 4K+144Hz monitorov a rovnako nedostupnosť neref. Vega kariet.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-01 22:49:07
avatar
4K 144Hz? i 120Hz je až až pro 4K ;)
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-03 13:47:49

Mě rozhodně zklamal Intel, jak pomalostí své reakce na Zen, tak následnou reakcí. Opravdu jsem nečekal, že se nechá takto nachytat na švestkách.
8vasa8 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-05 14:03:35

No nejvíc ze všeho mě zklamal Mass Effect. Ale aspoň jsem si před tím zahrál předchozí trilogii.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Half Life Black Mesa je konečně hotov!
Half Life Black Mesa je konečně hotov!Středa, 26 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1653x
Komentářů: 5
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOM
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOMPondělí, 24 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 796x
Komentářů: 3
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2180x
Komentářů: 7
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 962x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2811x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5650x
Komentářů: 4