AMD Radeon RX 7800 XT 16GB – TEST a RECENZE nejlepší cenově rozumné výkonné grafické karty Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 06 září 2023
Přejít na obsah
AMD Radeon RX 7800 XT 16GB – TEST a RECENZE nejlepší cenově rozumné výkonné grafické karty
Grafická karta a testy
Call of Duty MW2
Assassins Creed Valhalla
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Forza Horizon 5
Starfield
Ray Tracing výkon
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Celkový výkon, cena a výhodnost karet
Závěr a hodnocení

 

  • Grafická karta a testy

Začněme představením grafické karty samotné. K dispozici máme referenční verzi AMD, která se může (ale nemusí) v obchodech i u nás běžně objevit. Zatím vím, že ji bude nabízet Sapphire. AMD ji sice bude nabízet výrobcům a samo prodávat (přes AMD.com), ale většina karet u nás běžně na trhu, budou nereferenční edice. A na některé se samozřejmě podíváme později.

AMD se svou referenční verzí ukazuje, že obří chladič není nutný. Jeho karta je na dnešní poměry velmi kompaktní dvouslotová záležitost. Délka je jen 26,5cm.

Vystačí si s jednodušším chladičem se dvěma 85mm ventilátory. Ostatně oficiální spotřeba celé karty je jen 263W. Váha se tak zastavila na 1123g, což svědčí o robustním pasivu. Nejde o nějakou lacině zpracovanou edici, má i zadní backplate a celkově velmi pěkné zpracování. Ale je prostě výrazně menší než reference 7900 série.

Chlazení má pasivní režim, ale i v chodu jde o velmi tichou grafiku. Ale to se s ohledem na „jen“ 263W spotřebu asi dá očekávat dnes. I proto AMD nemuselo dělat žádné složité napájení karta má standardní dva 8-pin.

Výstupy pak nabízí 3x DP2.1 a 1x HDMI 2.1, což je překvapivě výhoda proti zastaralým RTX 4000 kartám v tomto ohledu, které mají „jen“ DP 2.0 a HDMI 2.0a, což Radeon RX 7000 sérii umožňuje podstatně vyšší Hz ve vyšším rozlišení apod. V praxi by to ale dnes u běžných 4K neměl být ještě problém, nicméně je divné, že nejdražší karty na trhu nové generace, mají jen starou generaci výstupů.

RX 7000 série přichází s novou multimediální výbavou, má AV1, H.264. HEVC podporu, AMD údajně také přepracovalo SW pro vše, zejména kvalita streamování by měla být zřetelně lepší. Jinak má karta samozřejmě podporu všechno aktuálních technologií FreeSync, FSR, RayTracing (nová generace jednotek, ale stále součástí samotných SP nejde o samostatné jednotky) atd. U RDNA 3 jsou i nějaké nové AI obvody a výbava, ale AMD neprozradilo, co a kde mají přesně mají dělat. Vypadá to, že k jejich SW využití dojde později.

  • Testy a testovací sestava

Samozřejmě novou generaci grafických karet nebudeme testovat na naší staré sestavě, ale máme novou. Takže všechny testy jsou nové, na nových ovladačích, hrách a jejich updatech atd. Testovací sestava osahuje:

Testujeme tři základní rozlišení, tedy 1920x1080, 2560x1440 a 3840x2160. Všechny hry v maximálních detailech a pokud není řečeno jinak tak v nativním rozlišení (tedy bez FSR či DLSS, které rozlišení dynamicky snižují) a bez Ray tracingu. U všech karet je také aktivní AMD Smart Access Memory alias Resizable BAR, který je na rozdíl od AM4 platformy u AM5 platformy zapnutý ve výchozím stavu automaticky. Nemusíte jej tedy zapínat sami. Samozřejmě tato technologie má přínos různý u AMD i NV či Intel, ale obvykle již přínos má prakticky a je tak na stávajících platformách Intel a AMD aktivní v základu vždy.

Kvůli zjednodušení a přehlednosti grafů uvádíme jen hodnotu průměru FPS, který je vypočítám průměrem tří měření ve stejné 120s sekci hry. Nastavení a vše jsou pro všechny testované karty stejné. Takže jak si vedou naše karty? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 570x
Komentářů: 0
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 472x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 725x
Komentářů: 1
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1572x
Komentářů: 6
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydání
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydáníÚterý, 09 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1727x
Komentářů: 1
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamal
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamalPondělí, 08 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1544x
Komentářů: 5