GIGABYTE Radeon RX 7900 GRE GAMING – TEST a RECENZE dostupné výkonné karty s potenciálem Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 24 červen 2024
Přejít na obsah
GIGABYTE Radeon RX 7900 GRE GAMING – TEST a RECENZE dostupné výkonné karty s potenciálem
Grafická karta a testy
Herní výkon v praxi
Provozní vlastnosti v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • GIGABYTE Radeon RX 7900 GRE GAMING OC – TEST a RECENZE

                                                      dostupné výkonné karty s potenciálem

Na několik modelů Radeon RX 7900 GRE jsme se již podívali. Důvodem je fakt, že tohle je asi nejlepší cenově rozumná a skutečně výkonná současná grafická karta na trhu vůbec. Je tedy zajímavé se podívat na co nejvíce modelů. Dnes tu máme Gigabyte a jeho již tradiční Gaming OC edici, ve které tento výrobce nabízí i prakticky všechny své karty s čipy obou hlavních GPU firem.

  • Radeon RX 7900 GRE 16GB má výkonový potenciál

GRE je totiž založená na stejném high end unikátním NAVI 31 čipletovém řešení, jako výkonnější RX 7900 XT a XTX varianty. V jejich případě má však čip více aktivních jednotek i širší sběrnici a tedy karty mají i více paměti.

Konkrétně NAVI 31 na RX 7900 XTX 24GB má aktivních 6144SP a 384-bit sběrnici, u RX 7900 XT 20GB má 5376SP a 320-bit, ovšem u RX 7900 GRE je aktivních „jen“ 5120SP, tedy ne o moc méně než u XT, ovšem karta už má jen 256-bit sběrnici a 16GB a tedy zejména operační pamětí jsou limitací, navíc když místo 20GHz jako u XTX a XT běží u GRE jen na 18GHz. Proč o tom mluvíme. Obvykle tyhle ořezané verze vzniklé z výkonnějších variant mají slušný OC potenciál. Což je zajímavé, protože dnes grafické karty moc toho dalšího OC potenciálu nemívají. Radeon RX 7900 GRE ale nejen že už v základu má velmi slušný výkon s ohledem na velmi rozumnou cenu, ale AMD přeci jen nechalo nějaký potenciál pro další znatelné navýšení výkonu. I když některé umělé limitace tu jsou.

Dnes se tak na příkladu edice GIGABYTE Radeon RX 7900 GRE GAMING podíváme, jak se věci mají. Prakticky všechny edice GRE jsou na tom stejně, protože je tu ze strany AMD jasně daný limit napájení i taktů. V základu i s malým továrním OC, kterým prakticky všichni výrobce své lepší edice GRE vybavili. Dnes si tedy otestujeme, jaký je výkon, když ten OC potenciál využijeme, což je snadné. AMD totiž umožňuje jednoduše taktování přes ovladače s možností využití profilů apod.

  • Taktování RX 7900 GRE 16GB v praxi …

Předem říkám, že jsou zde velmi jasné umělé limity, které nelze překročit. Nicméně i tak má GRE jako grafická karta jeden z nejvyšších OC/výkonových potenciálů na trhu ve srovnání se svým výchozím nastavením. Referenční boost takt je 2245MHz s 18GHz na pamětech. Gigabyte posunulo takty u své Gaming OC edice na 2391MHz u jádra, ale 18GHz na pamětech zůstalo.

AMD umožňuje 15% zvýšení napájecího limitu. Limituje ovšem také možnost navýšení taktů na GPU, a to pevně daných 2803MHz. U nových ovladačů 24.3.1. je pak možné navyšovat výrazně výše takt pamětí, který byl do té doby limitovaný na maximálních 18,5GHz. V případě námi testované edice Gigabyte Gaming OC se nám podařilo kartu dostat na těch 2803MHz v boostu, tedy maximální limit pro jádro. V případě pamětí se nám podařilo stabilně se dostat na stabilních 21GHz. Karta se tedy v praxi držela na tom uměle limitovaném maximum kolem 2800MHz v boostu ve všech hrách. Největší nárůst je tak u taktu paměti, kdy z 18GHz na 21GHz je solidní posun, speciálně když má tahle karta jen těch 256-bit. A protože karta nemůže mít o více jak 15% vyšší napájecí limit proti výchozímu, není zde zásadní posun spotřeby. V praxi narostla jen o maximálně nějakých 25W. Dnes se tedy podíváme, jak se posunul výkon s tímto nastavením.

  • GIGABYTE Radeon RX 7900 GRE GAMING 16GB OC

Pokud jde o dnes testovanou edici, jde o klasiku od Gigabyte, kdy v Gaming OC provedení a tomu odpovídající velký chladič, nabízí tahle firma prakticky v každé AMD i NV variantě na trhu.

A patří mezi nejpopulárnější, protože jde o kartu s výkonným chladičem, a přitom cenově není nikdy zdaleka nejdražší podobnou edicí na trhu, naopak patří obvykle k těm cenově dostupnějším. V tomto případě má karta stále robustních 302mm délky a hmotnost 1,3kg, kdy masivní chladič s výkonným pasivem zabere 3 sloty. Trojice 95/90mm ventilátorů je pak řízena.

Karta disponuje přepínatelným BIOSem, ale oba mají stejné nastavení, pokud jde o takty, tedy i výkon. Liší se tak hlavně nastavením otáček ventilátorů, kdy SILENT režim záměrně drží otáčky níže kvůli nižší hlučnosti i když je to jako obvykle za cenu o něco vyšších teplot. Nicméně RX 7900 GRE není nějak extrémně náročný model z hlediska spotřeby a zahřívání.

Podívejme se tedy na kartu podrobněji … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Pátek, 19 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1287x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluČtvrtek, 18 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1955x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3296x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1610x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1890x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1135x
Komentářů: 0