GIGABYTE RX 6800 XT GAMING OC – TEST a RECENZE výkonné a tiché grafické karty Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 20 leden 2021
Přejít na obsah
GIGABYTE RX 6800 XT GAMING OC – TEST a RECENZE výkonné a tiché grafické karty
Grafická karta
Battlefield V
Shadow of the Tomb Raider
Metro Exodus
Far Cry New Dawn
Assassin´s Creed Valhalla
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • GIGABYTE RX 6800 XT GAMING OC

                                – TEST a RECENZE výkonné a tiché grafické karty

AMD se nová generace Radeon grafik řady RX 6000 s architekturou RDNA 2, opravdu povedla. A to zdaleka ještě neukázala všechno, co dokáže, protože hry nové generace pořádně využívající RDNA2 architekturu, jsou teprve na cestě. Jedná se ovšem jednoznačně o návrat AMD až na samotný grafický vrchol. Tedy něco, co jsme zde mnoho let neměli.

Už referenční verze Radeon karet RX 6800, 6800XT a 6900XT, se AMD neobvykle povedly, když změnila roky kritizované, sice z mnoha hledisek funkční, ale prostě hlučné chlazení typu blower, které dříve referenční výkonné grafiky AMD měly. Nové Radeony ovšem mají moderní masivní chlazení hned s trojicí ventilátorů, které je velmi tiché. Tak tiché, že si mnozí klademe otázku, jak moc se dokáží tradiční výrobci nereferenčních edic odlišit.

Dnes si na tuhle otázku částečně odpovíme, protože už nějakou dobu si v redakci hrajeme s jednou z prvních nereferenčních karet v rámci RX 6000 série, která se vůbec na trh dostala.

  • GIGABYTE RX 6800 XT GAMING OC 16GB

Tohle je základní nereferenční edice přímo od společnosti Gigabyte. Má nové PCB a celý chladič přímo navržené a vyrobené od tohoto výrobce. Jde o základní edici ze série „GAMING“, nad ní je pak ještě okázalejší série „AORUS“. Ve své podstatě by tohle měl být základní model společnosti Gigabyte. Měl by tedy být za normálních okolností poměrně blízko oficiální doporučené ceně daného referenčního modelu.

Karta samotná je založena na specifikaci RX 6800 XT, tedy prostřední variantě z nových „VELKÝCH NAVI“ karet. To znamená 4608 aktivních výpočetních jednotek z celkových 5120, které najdeme na modelu RX 6900 XT, jež mimochodem Gigabyte také nabídne v tomhle nereferenčním provedení série GAMING.

Karta má dále 72CU a to znamená i 72 Ray Tracing jednotek. Paměťová sběrnice má 256-bit a karta nese 16GB GDDR6 paměti. Specialitou grafického jádra NAVI 21 je pak velká superrychlá 128MB Infinity Cache.

Pokud jde o takty. Ty jsou velmi vysoké, což byl jeden z cílových designů herní grafické architektury RDNA 2. Už reference běhá na 2015MHz v základu a 2250MHz v boostu. Gigabyte s o něco masivnějším chlazením své karty, to posunulo u testované „GAMING OC“ edice na 2285MHz v boostu. Tedy malý skok. Reálně však stejně jako reference, běhají tyhle nové Radeon karty rychleji než je inzerováno. Běžně přes 2300MHz. Je to proto, že karty mají sice uváděné oficiálně TDP (TGB) 300W, v praxi ve hrách této hodnoty ale nedosahují, takže mohou boostovat o něco výše. Samozřejmě ta skutečná frekvence se ale může lišit kus od kusu.

Gigabyte svou GAMING OC edici osadilo přepínatelným duálním BIOSEm mezi OC a SILENT režimem. Velký pasiv s mohutnými heatpipe je chlazený dvojicí protiběžných ventilátorů. Karta má i backplate. Nechybí malé RGB podsvícené logo na boku karty.

Podívejme se na ni dnes podrobněji. Samozřejmě nebude chybět ani výkonové srovnání s dalšími kartami. Tak, pojďme na to … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1178x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 832x
Komentářů: 0
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1369x
Komentářů: 7
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2076x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2261x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1851x
Komentářů: 2