NVIDIA GTX 1660 6GB - TEST nového cenově dostupného mainstreamu. Odpověď na RX 580 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 15 březen 2019
Přejít na obsah
NVIDIA GTX 1660 6GB - TEST nového cenově dostupného mainstreamu. Odpověď na RX 580
GTX 1660 6GB  - Grafická karta a testy
Battlefield V
Shadow of the Tomb Raider
Metro Exodus
Far Cry 5
Forza Horizon 4
Kingdom Come DELIVERANCE
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • GTX 1660 6GB – grafická karta

Díky našim příznivcům z distribuce máme na otestování dva zajímavé modely GTX 1660. Pro dnešní recenzi jsme se snažili vybrat takový, který reprezentuje víceméně „referenční“ výkon, i když referenční verze GTX 1660 na trhu není. Nicméně pokud jde o takty a chlazení a také cenu, je kromě jiných asi nejbližším modelem například PALIT GeForce GTX 1660 StormX. Je to vlastně prakticky stejná karta jako minule testovaná 1660 Ti verze, jen s GDDR5 místo GDDR6.

Tahle navíc jen 168mm dlouhá karta, má právě +/- referenční taktování a normální chladič i napájení. To je 8-pin a oficiálně karta vyžaduje 450W zdroj minimálně.

Je to velice jednoduchá karta, má jen 3 konektory, HDMI, DVI a DP. Neumí SLI ani nic podobného. Umí AdaptiveSync i G-SYNC. Celkově prostě jednoduchá malá karta a stojí těch 6000 korun vč. DPH, což je přesně oficiálně cena, za kterou 1660 byla oficiálně uvedena na trh a je tedy jedním z nejdostupnějších modelů této řady na trhu.

Dnes se tedy podíváme, jak si tahle karta vede ve srovnání s mnoha ostatními. Kdy na trhu kolem 5 – 10 tisíc korun je pořádně husto. 1660 a 1660Ti ¨jsou po téměř 3 letech první skutečně nová grafická generace, využívající nového výrobního procesu i nové generace pamětí. Vše, co je dnes na trhu je technologicky minimálně 2 roky a víc staré.  

  • Testy a testovací sestava

Dnes jsme použili naší standardní testovací sestavu. Takže AMD RYZEN 2700X přetaktovaný na všech jádrech na 4,25GHz stabilně s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 16GB G.SKILL FLARE X AMD paměti na 3200MHz s CL14. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR X470. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazení FractalDesign DEFINE R6 skříni.

Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací (1809). Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.

Bohužel vás musíme upozornit na jednu skutečnost:

Společnost NVIDIA nechce objektivní testy a vyhrožuje a brání výrobcům půjčovat jejich grafik pro testy a recenze na DDWorld.cz.

Vzhledem k trvajícímu a pokračujícímu zneužívání dominantní pozice ze strany společnosti NVIDIA, která tlačí a vyhrožuje jednotlivým výrobcům karet, kteří jsou partnery našeho magazínu, přičemž neustále otravuje jejich zástupce svým kňouráním a vyhrožováním, aby s námi nespolupracovali, jsme se rozhodli tuto skutečnost zveřejnit.

DDWorld.cz je nezávislý objektivní magazín, nezajímají nás značky a loga, zajímá nás pouze realita produktů v souvislostech, a to jaké prostě jsou pro nás, jako uživatele. Naši partneři z řady výrobců počítačového hardware, kdy spolupracujeme úzce prakticky s každým, kdo něco zajímavého tvoří a nabízí, nám jsou velmi nápomocní. Za 13 let, kdy magazín DDWorld.cz dělám, jsem se nesetkal s žádným, který by měl něco proti našim testům, recenzím a hodnocením. Až na jednu výjimku. Naopak řada výrobců nás podporovala od skromných začátků a podporuje nás i nadále a to tak, že já už si prakticky nemusím o produkty říkat. Drtivá většina toho, co v recenzích, testech a aktualitách vidíte, přichází automaticky a mám toho i mnohem více než vůbec zvládám. To se týká i výrobců grafických karet s čipy NVIDIA. Nesetkal jsem se s tím, že by některý z nich měl jakýkoliv problém s naším hodnocením, který jeho produkt s čipem NVIDIA dostal. Vždy jsme fér, objektivní a nestranní a výrobci si váží i našich postřehů a návrhů.

Bohužel, společnost NVIDIA to vidí jinak. V poslední době bohužel podobně jako situace na grafickém trhu jako takovém, umožnila NVIDIA vyvinout větší tlak. České zastoupení této společnosti tlačí na naše partnery, aby nám grafické karty NVIIDA neposkytovaly na testování, a to pod hrozbou problémů včetně možných určitých finančních sankcí (pravděpodobně snížení podpory apod). Někteří zástupci společnosti NVIDIA trvale pomlouvají DDWorld.cz u různých firem, výrobců, prodejců apod. Je ale pravdou, že to mělo vždy přesně opačný efekt, než v jaký NVIDIA doufala. Díky pomluvám společnosti NVIDIA i některých jejich placených i neplacených diskusních trollů, DDWorld.cz získal řadu nových čtenářů a také spoustu nových partnerů a výborných kontaktů. Já musím objektivně přiznat, že NVIDIA vděčíme za to, že máme možnosti a spolupráce, jaké dnes máme i vekou část našich pravidelných čtenářů. DDWorld.cz patří mezi vůbec největší české IT weby. Úpadek návštěvnosti velkých českých IT magazínů snížila jejich návštěvnost a pomohla DDWorld.cz, který si zachovává velmi stabilní čtenářskou základnu. Jednoduše si totiž všichni šli ověřit, co NVIDIA o DDWorld.cz tvrdí a zjistili, že věci jsou zcela jinak, než jim říká a začali s námi spolupracovat, číst nás a podporovat nás různými způsoby. Děkujeme všem.

Pokud si pamatujete na GPP, kdy se NVIDIA snažila loni zneužít svého dominantního postavení na trhu a začít diktovat výrobcům, jak se mají chovat a zacházet z produkty konkurence, tak GPP nadále funguje v rámci PR-Marketingových vztahů. NVIDIA má naprosto dominantní pozici, pokud jde o PR a marketing na trhu, například v tuto chvíli nemá konkurenční AMD ani české zastoupení, takže o konkurenci se nedá dnes v oblasti PR a marketingu vůbec hovořit. Tato disproporce tak NVIDIA umožňuje vyvíjet větší tlak na naše partnery, na výrobce karet atd. kterým jednoduše vyhrožuje a znepříjemňuje jim život, ve snaze zabránit jim posílat jejich produkty s čipy NVIDIA na DDWorld.cz. Kňourání zástupců společnosti NVIDIA nás však opravdu přestalo všechny bavit. Pokud vám je divné, že výrobci NVIDIA grafik chtějí DDworld.cz zásobovat NVIDIA grafikami a chtějí od nás recenze a testy jejich produktů a NVIDIA jim v tom brání, pak to máte v hlavě v pořádku. Je to divné. Bohužel někteří zástupci společnosti NVIDIA to nemají v hlavě v pořádku, nechápou že svým jednáním škodí jen sami sobě. Fakt, že vůbec diktují, jak mají či nemají výrobci grafik zacházet se svými produkty, mluví sám za sebe. DDWorld.cz se ale vydírat nenechá a nenechá ani vydírat naše partnery. Nebudeme akceptovat PR žvásty a nepokryté lhaní za realitu, jakou máme prezentovat čtenářům a zákazníkům a budeme vždy nezávislí a objektivní. Důvod proč s námi prakticky všichni hlavní výrobci spolupracují je, že PR a marketing nás prostě nezajímá a od nás dostanou skutečné férové hodnocení produktu. A drtivá většina firem si je jistá kvalitou svých produktů, které posílá na trh a nám na recenzi.

Já osobně (ani další) na tohle kňourání zástupců jedné společnosti nemám čas ani náladu. Já píši o PC a technologiích proto, že mě to baví, rád píši o zajímavých přínosných a dobrých věcech. Nechci se zabývat hloupostmi. Samozřejmě fakt, že tak významný výrobce nespolupracuje, je nepříjemností, nicméně nehodlám prostě lhát čtenářům a řídit se tzv. „agresivním“ marketingem. Za těch pár karet do testlabu a pár desítek tisíc korun na podpoře, mě to prostě nestojí. Mám hromady jiných partnerů, kteří mají zájem o naše recenze a testy, posílají hromady jiných produktů, kterým se mohu věnovat a nemusím řešit žádné blbosti kolem toho. Dokonce si o ty produkty nemusím ani říkat. Na DDWord.cz chodí většina věcí automaticky. A pokud někdo chce poctivou uživatelskou recenzi v ČR/SK, ví že DDWorld.cz je prakticky jediný magazín, na který se může pravidelně a spolehlivě obracet. A tak většina komunikace s partnery neprobíhá stylem, že já prosím o nějaké produkty, ale stylem „posíláme ti to a to a to“. Ke své lítosti musím dokonce řadu firem a nabídek odmítat (proto se mnozí radši ani neptají a radši všechno rovnou posílají, protože pak je mě blbé to neotestovat, když už to dorazí ;) ), protože prostě není v mých silách zvládnout to množství a přiznám se, že aktuálně máme tolik rozdělaných věcí a tolik produktů, že bych mohl vydávat 3 recenze denně (což se nedá stíhat) a stejně bych nestihl všechno co se tu válí kolem :). Produktová podpora od partnerů je skvělá, přiznám se, že je to jedna z nejpříjemnějších věcí na celém tomhle finančně jinak nepříliš výdělečném podniku. Prakticky každý týden mám několikrát Vánoce, protože prostě chodí balíky s produkty, které jsem si ani neobjednal, a pořád si mám tak s čím hrát, co zkoušet a co zkoumat. Jak se říká, „kdo si hraje, nezlobí“ a já jsem asi opravdu extrémně hodný :). Tak proč si kazit náladu jednou společností, která si myslí, že si může diktovat co mám o ní psát?

DDworld.cz je postavený na objektivních uživatelských recenzích v souvislostech, samozřejmě s testováním a recenzováním grafik s čipy NVIDIA rozhodně nekončíme. Vlastně se nemění vůbec nic. Jen teď víte, co se děje. To že nám své grafiky na nátlak společnosti NVIDIA nesmí naši partneři poskytovat, nám vlastně nijak nevadí. Vadí to ale našim partnerům, kteří nemohou své vlastní karty s NVIDIA čipy prezentovat v testech a recenzích, jak by si zasloužily. NVIDIA aktivně jde po každém, kdo nám karty poskytuje, a tak z důvodu, ochrany našich vedlejších zdrojů karet, provádíme některá opatření. Dobrou zprávou je, že díky chování společnosti NVIDIA jsme získali v posledních letech mnoho příznivců z řad lidí u dobře postavených distributorů. Na ně NVIDIA nemůže, není schopna monitorovat, kdo nám ty karty posílá, takže ke kartám nadále máme přístup přímo z distribuce. RTX 2060/2070/2080/2080Ti i novou GTX 1060Ti tedy máme běžně k dispozici, hned v několika provedeních, ale pokud nemá NV zájem o jejich prezentování, nebudeme je tedy prezentovat. To však neznamená, že je nebudeme testovat a recenzovat a psát o nich. Nadále prostě budeme mít recenze na jednotlivé modely (možná se omezíme jen na ty zajímavé). Budeme se zabývat zajímavějšími verzemi a samozřejmě všechny karty budou nadále přítomny v našich srovnávacích testech všeho druhu. A díky našim příznivcům z distribuce máme přísun karet zajištěný a bohatě vybavený teslab jako v ČR prakticky nikdo jiný nemá.

Nátlak NVIDIA tak neznamená nic jiného, než že prostě její karty budou méně vidět, partnerské karty budou méně vidět, protože partneři nám nesmí své produkty půjčovat (i když mají zájem a je zájem i z naší strany), ale nic z toho neznamená, že na DDWorld.cz nebudou recenze a testy a informace o NVIDIA kartách ve stejném objektivním stylu v souvislostech jako doposud. Nám je totiž úplně jedno, jaké zájmy mají NVIDIA, AMD a ostatní partneři, naším zájmem je v první řadě náš vlastní zájem jako uživatelů vědět, jak na tom ty produkty skutečně jsou. A o tom budeme objektivně informovat jako doposud. Nemusíme se spoléhat na profesionálně úplatné novináře, kteří v řadě případů na PR marketing společnosti NVIDIA slyší. Musím říci, že za 13 let, co DDWorld.cz dělám, jsem se nesetkal s takovým chováním, jako předvádí někteří zástupci společnosti NVIDIA. Ubohost chování těchto lidí je neuvěřitelná. Spolupracuji, mluvím a setkávám se s desítkami lidí z různých společností a nikdy jsem neviděl nic ani zdánlivě podobného. U nikoho.

Já už to ale vlastně dávno přestal řešit, toxické chování zástupců NVIDIA a jejich fanklubu prostě ignoruji. V diskusích na našem webu nepodporuji a díky tomu má DDWorld.cz skvělou pověst u partnerů i čtenářů na kterých záleží, kteří nás skutečně čtou a nepřekrucují fakta a ví, co opravdu píšeme a nedají na ty pomluvy a nemusejí se s nimi u nás zabývat. Ač finančně by se mě spolupráce s NVIDIA vyplatila mnohem více než současný stav, kdy samozřejmě z pohledu finančních možností nemá NVIDIA na grafickém trhu konkurenci, já prostě nikdy nebudu psát, jak marketing nějaké společnosti píská. A pokud si někdo myslí, že existuje nějaká finanční podpora ze strany třeba AMD, tak ta je jak paní Colombová. Také o ní všichni mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl :). Tohle prostě nemá co dělat s tím, jestli máte nějaké logo radši než jiné. Tohle je čistě o slušnosti. Mě prostě nezajímá, co si kdo o jaké značce myslí. O tom, co společnosti dělají, jaké jsou jejich technologie a produkty vypovídají samotné technologie i produkty. Loga značek na tom nic neznění. Já vždy budu stranit nám uživatelům, požadovat od výrobců co nejvíce za co nejméně našich peněz, skutečné novinky přístupné pro co nejvíce uživatelů atd. Žádný z desítek partnerů DDWorld.cz z řad výrobců HW s tím nemá problém. Naše recenze se jim líbí, naše výtky berou a každý produkt vždy dostal přesně takové hodnocení jaké si zaslouží. Výrobce NVIDIA grafik velmi mrzí, že vám své produkty nemohou v našich recenzích ukazovat, ačkoliv často dostávaly zasloužená ocenění a naše doporučení. Nám je prostě jedno, že ten a ten čip má logo NVIDIA a hnusné chování této společnosti a jejich zástupců nijak neovlivňuje samotný produkt. Dobrý produkt a dobrá věc od nás vždy dostane dobré hodnocení. A klidně doporučím NVIDIA grafiku všem, pokud to prostě bude dobrý a výhodný produkt. Rozhodnutím NVIDIA vyhrůžkami a kňouráním zakazovat výrobcům karet poskytovat jejich produkty pro naše recenze, utrpí jen NVIDIA. Čtenáři DDWorld.cz dostanou své recenze a produkty NVIDIA a dostanou hodnocení a doporučení podle toho, jaké skutečně jsou, a co a za kolik nám nabízí. Nehodnotíme podle toho, co si vykňourá a vylže marketingové oddělení. Na to musíte jinam.

Co tedy dodat? Snad jen že celá situace je až směšná. Problém ale evidentně není na straně DDWorld.cz. Pro nás se vlastně nic moc nemění. Ano, budu o pár karet a několik desítek tisíc chudší, než bych byl s jinak vítanou podporou NV, ale pokud si mám vybrat mezi tím a psaním podle toho co říká marketingové oddělení NV, že mám čtenářům říkat, tak si vždy vyberu upřímnost, pravdu a objektivitu. Já radši budu spolupracovat se všemi a mít přístup ke všemu díky tomu že všichni mají důvěru v rovnocenném přístupu z naší strany, než abych se spoléhal na jednu sice bohatou ale prostě jednu značku. Sice to nemusí být nejvýhodnější finančně, a také často není, ale zato mám přístup ke všem zajímavým produktům. A to platí i o NV kartám, které by nám samozřejmě nikdo nepůjčoval, pokud by nevěřil že dostane objektivní hodnocení. Karty samozřejmě nadále máme k dispozici, jen prostě nepochází od našich partnerů, kteří nesmí karty poskytovat pod různými hrozbami a kňouráním ze strany zástupců NVIDIA. Nevadí, pro čtenáře DDWorld.cz se nic nemění. NVIDIA karty nadále budou součástí recenzí, testů i srovnání. Jen prostě ubyde jejich samostatných a vizuálních prezentací, protože vám je prostě na žádost NVIDIA nesmíme ukazovat. Děkuji našim přátelům z české i zahraniční distribuce, kteří nás zásobují. Omlouvám se současně našim partnerům, budu se snažit prezentovat jejich modely alespoň občas pro objektivní informování našich čtenářů, ale všichni vědí, že problém není na naší straně. Měl jsem několik příležitostí v minulém roce pohovořit a setkat se se zástupci velkých světových médií i velkých youtuberů a ač bych rád řekl, že chování NV vůči nám je výjimečné, není tomu tak. Stejný problém má řada jiných, a to prakticky jako přes kopírák.

Osobně si myslím, že s návratem konkurenčního prostředí se věci zase brzy změní. Chování společnosti NVIDIA je dlouhodobě neudržitelné, firma nyní jen využívá svého postavení v pozici diktátora, její chování a přístup nejsou přívětivé k zákazníkům (což vidíme na cenách karet) ani k partnerům, ale není dnes na výběr a vím, jak se věci mají. To se však velmi pravděpodobně změní v dohledné době. Problém NVIDIA není ani tak AMD, to marketingově nikdy NV konkurovat nedokáže, což je spíše dobře, další firmu s tak „agresivním“ marketingem bychom asi nevydrželi. Problém NVIDIA se jmenuje Intel. Tomu stačí, když po roce 2020 nabídne alespoň použitelná herní GPU a udělá následně na grafickém trhu to, co dělá na CPU trhu dnes. Využije svého dominantního postavení a je úplně jedno, že konkurence má pro zákazníky lepší a výhodnější produkty. Intel ovládne většinu OEM trhu (tedy většinu trhu jako takového), a to bude znamenat velký úpadek pro NVIDIA, která má nejvíce co ztratit. Grafický trh se samostatnými GPU má jasně danou a omezenou velikost. Nyní se o něj dělí jen AMD s NV, ale příchod Intelu bude znamenat hlavně ztrátu pro NV a to velikou (nedivil bych se ztrátě ½ a ¾ současné podílu). AMD se může opřít o svou CPU platformu, NV žádnou nemá. Intel nepotřebuje AMD a NV překonávat výkonem nebo cenou, stačí mu mít použitelné produkty na velkou změnu poměrů na trhu a v OEM trhu se postará o to, aby byla nabízena a prodávána hlavně jeho kombinace CPU+GPU řešení. A tak pokud vše dopadne. jak to dnes vypadá, NVIDIA bude muset v dohledné době změnit své chování. Teď se tváří že nikoho nepotřebuje a může nám diktovat, jak máme o jejích kartách psát, kolem 2020/2021 může být a pravděpodobně bude, všechno jinak. Jsem si jistý, že v té době najednou bude mít NVIDIA velký zájem o naší spolupráci a co nejširší prezentování svých produktů. Takže vydržme to, věci se vyvíjí dobrým směrem. Současná situace je jen přechodná, taková tragikomedie, ale však to všichni dotčení známe.

Nic z toho však logicky nijak neovlivňuje výkon grafik v jednotlivých hrách, a tudíž ani neovlivňuje naše testování. Naopak, když NVIDIA nechce objektivní testy, jsme o to zvědavější je udělat, naše partnery ale nenecháme otravovat a nebudeme se v žádném případě u NVIDIA ničeho doprošovat. Pokud se tam najde někdy někdo slušný, rádi si promluvíme, ale v tuto chvíli budeme chránit naše zdroje, kteří nám karty poskytují. A tak se podívejme, jaká GTX 1660 v porovnání s ostatními skutečně je … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 675x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1361x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1274x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1674x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1887x
Komentářů: 2