TEST: Gigabyte AORUS Radeon RX 5700 XT – jedna z nejlepších RX 5700 XT karet na trhu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 19 leden 2020
Přejít na obsah
TEST: Gigabyte AORUS Radeon RX 5700 XT – jedna z nejlepších RX 5700 XT karet na trhu?
Grafická karta AORUS RX 5700 XT 8G a testy
Battlefield V
Shadow of the Tomb Raider
Metro Exodus
Far Cry New Dawn
Gears 5
Provozní vlastnosti
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

Možná to někteří nevědí, ale pro výrobce grafik je poměrně složité speciálně v případě Radeon RX 5700 série karet, udělat je vlastně lepší než referenční modely od AMD. Pokud tedy vynecháme chladič, tak na rovinu, referenční edice RX 5700/5700XT od AMD jsou extrémně kvalitní po stránce PCB, napájení a zpracování toho všeho (Ultra high end jim může mnohé věci závidět). Tak kvalitní, že je vlastně nemožné to udělat lépe, zejména pokud začnete počítat výrobními náklady. Výrobci nereferenčních edic se tak snaží udělat ty své karty levněji, a pokud možno tak, aby to neztratilo ty kvality. To je problém z hlediska efektivity, kdy AMD používá tak kvalitní komponenty pro napájecí kaskádu, které jsou ale současně velmi drahé, že je prostě problém se tomu u nereferencí vyrovnat. Takže i u edice AORUS není napájecí kaskáda nutně funkčně lepší, než ta u reference. Je jiná, jde o vlastní design Gigabyte, a to se týká i celého PCB.

Výsledkem tak je, zejména u RX 5700/5700XT série vidíme, jak nereferenční modely jsou o něco horší v provozní efektivitě. Mají vyšší spotřebu. Vše je navíc umocněno tím, že výrobci také „honí takty“. Bojují o každé % výkonu, což ale znamená exponenciální nárůst spotřeby. AORUS edice patří sice k vůbec nejvýkonnějším verzím, ale také tomu odpovídá vyšší spotřeba. Upřímně provozovat tuhle kartu na ten „OC“ režim, nedává v praxi moc smysl.

Proti „SILENT“ nastavení je karta jen o zanedbatelné 2-4% výkonnější (což v praxi nemáte šanci nikde postřehnout), ale žere více a je hlučnější. Navíc Gigabyte tohle umocňuje tím odlišným nastavením limitů teplot i otáček chlazení, které oba režimy mají. Každopádně zkoušeli jsme s touhle kartou ještě podvoltování a výsledky jsou zajímavé. Stejný výkon v tom SILENT režimu, ale s nižším napětím dokážeme snížit spotřebu o dalších 40W minimálně určitě by to šlo i lépe. Na hlučnost to nemá moc vliv (tedy těžko měřitelné), protože chladič je extrémně tichý už v tom základu :).

Je možná škoda, že si s tím Gigabyte nedalo více práce a neposlalo to napětí už z továrny níže alespoň u toho „SILENT“ režimu. Nicméně vše zkrátka vyvažuje tím vynikajícím chladičem, kdy ten fakt, že karta o něco více žere, nemáte v praxi bez změření šanci poznat. Chlazení je totiž až neuvěřitelně tiché.

  • Závěr

Pokud vám jde o co nejlepší poměr cena/výkon, tak pořád je jasně lepší GIGABYTE RX 5700 XT GAMING OC edice. Ta má sice menší, ale pořád velmi slušný a slušně tichý chladič. Zejména však stojí jen 11 tisíc korun. Ale i AORUS edice, pokud by byla jen o 300 korun dražší, byla by velmi zajímavá i výhodná. Její chladič je ještě lepší, ale současně je karta méně efektivní, má vyšší spotřebu a zejména v tom SILENT nastavení vlastně téměř stejný výkon. Až v tom OC režimu je o něco vyšší a jede na limit.

Výhodou AORUS edice samozřejmě zůstává těch 6 výstupů proti běžným 4. Také až 4 roky záruky (po registraci) proti 3 u standardní Gigabyte Gaming verze nemluvě o dvou letech proti mnoha jiným kartám. A je zde i maximálně účinné o něco mohutnější chlazení. Příplatek je tedy zcela opodstatněný. I kdyby stála těch 12 tisíc korun, pořád je extrémně atraktivní zejména ve srovnání s RTX 2060 SUPER, kterou výrazně překonává výkonem a je na úrovni RTX 2070 SUPER a na dohled jejím OC edicím, jež ale ve stejně kvalitním provedení AORUS, stojí o další 4 tisíce víc (tedy až o 33%!, kdy ale bude rozdíl výkon tak 5% za to).

Jedinou výtku mám tedy v tom, že Gigabyte si mohlo dát větší práci vyladit a najít nižší napětí alespoň pro „SILENT“ režim, který mě osobně přijde na téhle edici nejatraktivnější, a tedy spotřeba karty mohla být nižší. Ovšem prioritou u této edice je výkon výkon výkon a tichý provoz k tomu :). A bez přehánění, je to jedna z nejlépe chlazených RX 5700 XT edic na trhu, extrémně tichá (speciálně v SILENT režimu) a jedna z nejtišší výkonných grafik, kterou jsem kdy mohl slyšet. Tedy vlastně neslyšet :).

Je to skvělá karta a možná pro některé bude spíše než její další taktování, zajímavější hrát si s nižším napětím (a u toho se vyšší takty také nutně nevylučují). Jsou zde zajímavé rezervy na ruční doladění. Z hlediska špičkového zpracování, vysokého výkonu, a velmi slušné stále ještě dostupní ceny, není Gigabyte AORUS RX 5700 XT ale jako takové vlastně moc co vyčítat. Jde o jednu z nejlepších nejlépe vybavených a technologicky nejpokročilejších grafických karet na současném trhu a za stále ještě dobrou a nepřepálenou cenu.

Za výbavu na testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 20
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-20 00:22:28

Nejsou ty teploty v grafu obracene? Prijde mi divné, ze OC ma nizsi teploty nez Silent.
Toxic Tears [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-20 07:18:21

Silent = nižší otáčky = vyšší teplota.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-20 13:27:06
avatar
ne, je to dobře ... GB tomu nastavuje v OC režimu vyšší otáčky, zatímco v SILENT jsou hodně nízko. Karta je prakticky neslyšitelná. je to ale za cenu vyšších teplotních limitů (což ale ničemu nevadí v praxi).
Fry [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Otáčky? 2020-01-20 16:04:23
avatar
Koľko ot/min točí v tých jednotlivých modoch?? OC/ST?

Chcem to porovnať s mojou flasnutou RX 5700 Red Devil
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-20 16:37:28
avatar
cca 1800 a 1350
Fry [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-20 17:19:43
avatar
Momentálne používam Silent bios z XT verzie a otáčky sa pohybujú od 1100-1400 - teplota okolo 74°C - spotreba max 180W je to pre mňa ideál, pamäte som dal na 15GHz, solídny pomer spotreba/výkon/ticho - max. spokojnosť

Pôvodný Bios (OC) RX 5700 - začína hneď na začiatok 1750 a potom postupne znižuje na 1400-1500 - teplota 64°C - spotreba 165W - toto je paradoxne hlučnejšie ako to čo používam, má to nižší výkon.

Skúšal som aj OC Bios s XT ale tam sa spotreba prehupla cez 220W a vetráky točili 1840 trvalo, jasne výkon tam bol ale nebol som ochotný akceptovať hlučnosť a spotrebu

Výhoda Red Devil-u je, že chladič je úplne zhodný s XT verziou
Igor010 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 12:50:41

Čo tak použiť na testovanie nejaké aktuálnejšie hry?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOM
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOMPondělí, 24 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 578x
Komentářů: 1
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2040x
Komentářů: 7
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 910x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2729x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5583x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 865x
Komentářů: 0