XFX Radeon RX 480 8GB RS Dual Fan – TEST výhodné grafiky s výměnnými ventilátory HSF100 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 21 November 2016
Přejít na obsah
XFX Radeon RX 480 8GB RS Dual Fan – TEST výhodné grafiky s výměnnými ventilátory HSF100
XFX Radeon RX 480 8GB RS - Grafická karta
Testy výkonu v DirectX11
Testy výkonu v DirectX 12 a VULKAN
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Výkon, cena a výhodnost
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • XFX Radeon RX 480 8GB RS Dual Fan

                     – TEST výhodné grafiky s výměnnými ventilátory HSF100

Na český trh se vrátila oficiálně značka XFX. Vyzkoušeli jsme nejvýhodnější 8GB verzi. Ne, že by nabídka grafických karet v ČR byla vyloženě chudá, nicméně není zdaleka tak bohatá, jako na západ, ale vlastně i na východ od nás. Řada významných výrobců u nás nepůsobí a pokud už se jejich karty u nás objeví, většinou jde o „individuální dovoz“ ve velmi malých množstvích, což má samozřejmě vliv na cenu atd. V ČR se tak oficiálně v plné velikosti distribuce ve velkých obchodech setkáváme nejčastěji jen se 4-6 značkami. Zajímavé je, že třeba značek specializujících se na NVIDIA modely je v ČR více, než značek věnující se čistě AMD modelům. V ČR vlastně oficiálně a ve velkém působí jediná společnost vyrábějící čistě AMD Radeon grafiky a to Sapphire. V jiných zemích a to i blízko té naší, však mají silnou pozici i firmy jako PowerColor či XFX, které vyrábějí také zajímavé vlastní edice a k nám se dostávaly opravdu jen individuálně. V případě XFX se to ale nedávno změnilo a karty se nyní prodávají oficiální plnou distribucí i u nás.

Samozřejmě v současnosti, kdy se nabídka aktuálních grafik AMD omezuje jen na nižší segmenty a nejvýkonnějším modelem je RX 480, podle toho vypadá i nabídka výrobců grafik, ale většině zákazníků to asi nevadí, protože drtivá většina grafik se prodává právě v těchto segmentech. A XFX má hned několik zajímavých edic vlastní konstrukce. Rozhodli jsme se proto, podívat se XFX na zoubek :). 

  • XFX Radeon RX 480

Nabídka modelů RX 480 od XFX startuje, či spíše startovala s referenční RX 480, kterou ale XFX doplnilo vlastním blackplate a lehce nataktovalo. Karta se však již v nabídce fakticky skladem nevyskytuje. Dnes už jsou k dispozici plně nereferenční modely s lepším chlazením. Úplně nahoře trůní XFX RX 480 8GB GTR Blackplate Black Edition OC, která má pověst jednoho z nejlepších nereferenčních RX 480 na trhu vůbec s vynikající optimalizací spotřeby a provozních vlastností při velmi solidním přetaktování. Pak má XFX ještě odlehčenou verzi bez přetaktu. Nás ale dnes bude zajímat ta vůbec nejprodávanější verze.

  • XFX Radeon RX 480 8GB RS Dual Fan

Tohle je základní nereferenční edice XFX RX 480 řady, označená jako RS. Proč je zajímavá? Stojí výrazně méně a fakticky jde u nás o nejlevnější 8GB nereferenční RX 480 grafiku, která je vůbec v prodeji, což samozřejmě znamená, že je o ní velký zájem. Prodává se za zajímavých 7600 korun vč. DPH a o něco levnější je 4GB edice ve stejném provedení. Nicméně vzhledem ke stoupajícím nárokům her, kdy 3GB paměti na konkurenční GTX 1060 mají občas problémy, 4GB už také není úplně ideální a 8GB se ukazuje jako bez potíží využitelná hodnota, je právě 8GB RX 480 pro nás zajímavé řešení, tím spíše že se bavíme o grafických kartách za ceny kolem 7 tisíc, což není zase tak málo (bohužel, dolar je drahý, dražší o více než 5 korun než před 3 lety).

XFX tedy servíruje tuhle grafiku s vlastním PCB a chlazením. Karta má i drobné přetaktování, kdy místo referenčních 1266MHz běží až na 1288MHz. Paměti jsou stále 8GHz. Karta má 8-pin napájení a kaskáda má náležité chlazení, což jak se dnes u některých jiných značek a grafik ukazuje, není tak samozřejmé, jak by mělo být.

Zajímavé je i řešení chlazení, či konkrétněji ventilátorů. Můžete je snadno vyjmout! Jedná se o nasazovací Hard Swap řešení. K čemu je to dobré? Tak kromě mnohem jednoduššího čistění pasivu karty je to třeba i proto, když si chcete kartu trochu přizpůsobit.

XFX totiž nabízí hned tři sady výměnných ventilátorů (HSF100), které pasují na všechny současné nereferenční XFX Radeon RX 470/480 modely. Jedná se fakticky o ty samé 90mm ventilátory, jen jsou jinak barevné a navrch mají LED podsvícení. Dodávány jsou ve třech barvách podsvícení a to bílá, modrá a červená. Všechny máme dnes k dispozici, takže vám je také v praxi ukážeme :).

Podívejme se ale nejdříve na XFX Radeon RX 480 8GB RS Dual Fan grafickou kartu … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Friday, 19 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluThursday, 18 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1981x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíThursday, 11 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3297x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíTuesday, 09 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1612x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Monday, 08 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1892x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Friday, 05 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 0