ASUS TUF Capture Box-CU4K30 – TEST a RECENZE plug-play streamování pro každého! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 05 říjen 2021
Přejít na obsah
ASUS TUF Capture Box-CU4K30 – TEST a RECENZE plug-play streamování pro každého!
ASUS TUF Capture Box-CU4K30
V praxi a hodnocení

 

 

  • V praxi a hodnocení

ASUS TUF Capture Box-CU4K30 je jedno ze zařízení, které se „strašně špatně“ testuje. Tedy přesněji, testuje se jednoduše, ale není na něm moc co testovat. Buď prostě funguje nebo ne :). Nic mezi tím. Vše je záměrně extrémně jednoduché, bez nutnosti instalace aplikací, ladění apod. Dělá tak přesně to, co inzeruje.

Máte primární herní PC, u kterého se nechcete omezovat výkonem apod. takže chcete ten signál zachycovat skrze speciální kartu a streamovat do druhého PC, které slouží pro váš stream? Nebo máte herní konzoli (MS XBOX, SONY PlayStation, Nintendo apod.), případně telefon nebo fotoaparát jako kameru a chcete dostat obraz z nich do vašeho streamu a streamovacího PC? Nemusíte prostě řešit žádný složitý SW a propojení. Zkrátka hrajete/pracujete na tom zařízení a obraz z něj skrz tu krabičku s využitím jejího vlastního výkonu, posíláte do jiného PC.  

V rámci tohoto připojení můžete na tom primárním PC/konzoli hrát až ve 4K při 60Hz/FPS a včetně HDR a přesně tohle dokáže skrz tu krabičku jít na váš monitor/TV bez omezení výkonu který streamování a zachytávání videa má (malý dopad ale je tu). Ovšem pokud ten signál zachycujete, tak do toho PC přes USB může jít maximálně 4K/30Hz. To je asi jediná zásadní funkční nevýhoda. Prostě neumí zachytávat 4K při 60Hz/FPS. Což je pro některé z nás už dnes omezení. Pokud ale streamujete jen ve FullHD, což dělá většina, problém to pochopitelně žádný není. Při 1080p to zvládá nahrávat se 120Hz. ASUS sice uvádí 240Hz pro FullHD, ale to stejně jako těch 4K/60Hz platí jen pro passthrought, ne pro samotné zachytávání/nahrávání a přenos přes to USB. A ještě jedna drobná nevýhoda, skrze passthrough nepodporuje technologie jako variable refresh rate (vrr), které fungují jen při připojení přímo monitor-grafická karta. Takže na to pamatujte.

Co nás určitě dále zajímá jsou latence, tedy zpoždění. ASUS i další výrobci uvádí tu tohoto typu zařízení tzv. „Near-Zero Latency“. Což je marketingový ale překvapivě technicky správný a korektní termín. Vyvaroval bych se nakupování u výrobců, kteří by tvrdili, že tam žádné zpoždění není, tedy že latence jsou nulové. Fyzikálně to totiž není možné. Signál potřebuje určitý čas, cestuje jasně definovanou rychlostí a pokud mu přidáte překážku do cesty a signál zpracováváte, což přesně dělá zařízení jako je tohle, nějaká extra latence tam vždy bude. Ale je v praxi minimální. Pokud ty dva obrazy a zařízení nemáte vedle sebe, tak si toho nevšimnete.

  • Závěr

Celkově ASUS TUF Capture Box-CU4K30 dělá přesně to, co inzeruje. Maximálně jednoduše a funkčně řekl bych, nenapadá mě, jak by se to dalo dělat ještě jednodušeji. Asi nejzajímavější je prostě pro konzolisty, ale potěší i hráče se dvěma PC, případně streamery na cestách. ASUS TUF Capture Box-CU4K30 je prostě velice univerzální, speciálně díky externímu odolnému provedení, bez přídavného napájení či chlazení. Dobře vypadá, což ocení i příznivci desktopů, a co by externí řešení má proti interní kartě výhodu viditelné indikace LED RGB páskem, ohledně svého aktuálního stavu, či problémů.

Pokud bych měl něco kritizovat, tak je to fakt, že prostě neumí poskytnout zachycení 4K při 60Hz (60FPS). Maximem je „jen“ nekomprimované 4K/30, což pro některé z nás dnes už bude omezení. Většina streamerů ale kvůli datové náročnosti (jak na přenos, tak úchovu toho objemu dat) bude používat maximálně 1080p/60, což koneckonců stále preferují i samotné streamovací služby. A pro tuhle většinu potenciálních uživatelů je tak ASUS TUF Capture Box-CU4K30 ideální. A podobných řešení je na trhu více, protože zvládat zpracovávat 4K/60 a více, chce prostě vyšší výkon a to stojí hodně. Testovaný ASUS TUF Capture Box-CU4K30 vychází na zhruba 200 dolarů, takže něco kolem 5500 korun vč. DPH a do obchodů k nám v ČR teprve dorazí. Ano, jde o poměrně vysokou částku, ale také jde o velmi účelové zařízení. Na trhu jsou z hlediska parametrů přenosu signálu podobná řešení, nabízející téměř totéž za méně. ASUS ovšem přidává extra funkce, porty navíc, a hlavně to perfektní externí kompaktní a odolné zpracování. Takže ano, cena je vyšší, ale také proti jiným řešením o něco více jako celek nabízí.

Očekávám, že ASUS časem nabídne i nějaké to 4K/120 řešení pro záznam, možná i více. Ale to bude asi záležitost nějakého luxusnějšího ROG modelu :). Tohle je TUF, tedy cíleně mainstreamovější řešení s vyšší odolností. Navíc řešení nabízející těch 4K 120Hz pro záznam jsou obvykle ještě znatelně dražší (ELGATO 4K/120 apod.). Takže pokud jde o poměr cena/výkon, ASUS TUF Capture Box-CU4K30 žádné ocenění nezíská, ale většina levnějších konkurenčních řešení není tak dobře fyzicky zpracovaných, v záměrně univerzálním odolnějším externím provedení. Takže za to jej rádi doporučíme. Jde skutečně o PLUG nad PLAY STREAMovací modul, s extrémně jednoduchým připojením, obsluhou a vynikající funkčností. Pokud tedy nepotřebujete zachytávat a streamovat 4K 60Hz/FPS. Na tohle si budeme muset počkat u nějakého jiného modelu.

Za výbavu pro testování děkujeme společnosti ASUS

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-07 08:57:51

Chyba mi v clanku zmienka o tom ci ak do toho pustim signal napr z TV setop boxu s HDCP tak ci vystupny stream bude bez HDCP volne ulozitelne. Ako lacny video graber by to bolo fajn.TV setop boxy sice umoznuju nahravanie ale zvacsa je to zakodovane=dalej nespracovatelne video.
Este by mohli vyrobit aj ucelnejsie zariadenie ktore by nevyzadovalo pripojenie k streamovaciemu PC. Proste by to malo aspon 2-3 HDMI vstupy ,nejaky jednoduchy video mix a RJ45 vystup rovno stream napr na Youtube. To uz by bola drahsia zalezitost prakticky vlastne cely streamovaci PC.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-07 09:57:57
avatar
*This product does not support viewing/recording/streaming of HDCP protected signals ...

Takže ne, pokud je to HDCP chráněno, tak to nejde použít. Ale to asi nikoho nepřekvapí.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-07 10:16:31

No jo tazko ocakavat od Asusu zeby si dovolili v tomto zariadeni odstranovat HDCP protection.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-07 10:42:20
avatar
většina podobných produktů tu ochranu má .... výrobci si nedovolí udělat to bez toho
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-08 09:15:57
avatar
Hmm, takže netflix přes to ripnout nejde. Škoda.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázku
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázkuČtvrtek, 02 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 627x
Komentářů: 2
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.Úterý, 30 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 818x
Komentářů: 1
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIX
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIXČtvrtek, 25 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1511x
Komentářů: 7
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračování
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračováníÚterý, 23 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1032x
Komentářů: 2
Arcane – dospělý animák na NETFLIX nadchl
Arcane – dospělý animák na NETFLIX nadchlPondělí, 22 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 6
SKYRIM slaví 10 let! Pokračování se hned tak nedočkáme.
SKYRIM slaví 10 let! Pokračování se hned tak nedočkáme.Neděle, 21 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2160x
Komentářů: 4