D-Link DIR-1950 – TEST a RECENZE Wi-Fi routeru s nejnovějším zabezpečením WPA3 Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 06 listopad 2020
Přejít na obsah
D-Link DIR-1950 – TEST a RECENZE Wi-Fi routeru s nejnovějším zabezpečením WPA3
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Já rozhodně nepatřím mezi ty, kteří by se rádi dlouze vrtali v nastavení routeru. Proto jsem byl velmi potěšen tím, že výrobce používá pro nastavení routeru svoji aplikaci „D-Link Wi-Fi“. Její instalace je velmi jednoduchá, dostupná je jak pro iOS, tak i pro Android. Já osobně ji instaloval na svém iPhone Xs, vše proběhlo do cca 1 minuty a instalace tedy mohla začít.

Prvním krokem je tedy kliknout na tlačítko pro instalaci nového zařízení, v dalším kroku nás aplikace poučí, jak správně model připravit a následně se aplikace s routerem spojí skrze Wi-Fi.V dalším okně nás aplikace informuje, jak mají svítit diody na zařízení pro další postup, pokud je tak splněné klikneme na „další“ poté se již objeví menu s názvem modemu a jeho heslem pro připojení. Já tedy ponechal defaultní nastavení a kliknul na další. Pokud ovšem budete toto chtít změnit, stačí hodnoty přepsat.

V dalším kroku se nastavuje hlavní heslo pro přístup k nastavení zařízení, zde doporučuju dát něco složitějšího než jenom „Admin123“ jako já na screenu :). Aplikace se pak v dalším kroku zeptá, zda chceme, aby se router automaticky updatoval, zde doporučuju zadat ano. V dalším kroku pak následuje taková sumarizace, zde si klidně můžete udělat fotku, pokud byste někdy v budoucnu dané informace zapomněli.

Tímto je tedy router nakonfigurován a aplikace vás pouze vyzve ke stažení nového firmwaru, tento krok doporučuji provézt ihned, jakmile zařízení doma zapojíte. Udržovat firmware aktuální velmi pomáhá ke stabilitě a rychlosti samotného zařízení, rozhodně bych toto neopomíjel.

Pote se jíž můžete pustit do toho, co aplikace vlastně umí. Na hlavní stránce máte přehled kolik klientů je momentálně k zařízení připojení a lze také provézt test připojení rychlosti k internetu. V mém případě WDSL linky o 100Mbit došlo k minimálnímu zpomalení, přece jenom na síti byly v té době připojeny další PC a pár Mbit to mohlo ubrat.

Toto slouží spíše ke kontrole, zda opravdu router posílá tak rychlý internet dál, jaký máte na hlavním modemu. V dalším pod menu už jsou pak základní ikonky pro další podpůrné funkce jako je například Rodičovská kontrola, Wi-Fi pro hosty nebo třeba Cloudová služba. Pokud bystě chtěli celý tento proces provézt spíše skrze webové rozhrání, stačí do prohlížeče napsat IP adresu 192.168.0.1. Já osobně bych už asi preferoval cestu skrze mobilní aplikaci, je to mnohem jednoduší a rychlejší způsob.

Router jsem testoval v rodinném dvou-generačním domku, kde jsou kamenné obvodové, skoro metrové zdi s dispozicemi zhruba 8+2. Router jsem umístil v druhém patře přesně doprostřed půdorysné plochy tak abych pokryl co největší prostor. Ohledně rychlosti routeru pomocí notebooku Dell Latitude 7400 jsem naměřil ve stejné místnosti bez příčky kolem 94 MB/s tedy 752 Mb/s, což není vůbec špatné. Pokud jsem s notebookem šel do dalších místnosti a signál musel jít přes několik zdí, zhoršila se rychlost na 72 MB/s. Přes 2-3 zdi pak rychlost klesla na 30-40 MB/s technologie 4 antén tedy opravdu spolehlivě.

K závěru a hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!Tuesday, 19 January 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 318x
Komentářů: 2
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!Thursday, 14 January 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1836x
Komentářů: 6
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!Tuesday, 12 January 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2178x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!Tuesday, 29 December 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3780x
Komentářů: 7
Monster Hunter vstoupil do kin
Monster Hunter vstoupil do kinThursday, 17 December 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2949x
Komentářů: 3
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGE
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGEMonday, 14 December 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2622x
Komentářů: 5