Iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 – RECENZE cenově dostupného širokoúhlého monitoru Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 08 září 2023
Přejít na obsah
Iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 – RECENZE cenově dostupného širokoúhlého monitoru
Monitor v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

K G-Master GB3467WQSU-B5 nemáme zásadní výhrady, ale konkurentů má hromadu a většinu s velmi podobným VA panelem. Iiyama se snažila novou B5 verzí dostat nad konkurenci „zrychlením“ svého panelu, kdy většina má „jen“ 144Hz a 1ms (jako má starší B1 varianta testované monitoru). B5 nabízí tedy 165Hz s 0,4ms. V tomto ohledu samozřejmě potěší přítomnost AMD Freesync Premium fungující v plném rozsahu od 48 do 165Hz. Pozor si jen dejte, ať to připojíte přes DP, kdy přes HDMI které je tu jen ve verzi 2.0, dostane maximálně 100Hz při tom nativním rozlišení. Takže určitě považuji za chybu, že je tu jen ta starší HDMI verze a není tu HDMI 2.1, když už výrobce tu novou B5 variantu dělal.

Pokud bychom měli něco dále kritizovat, tak je to udávané papírové 550cd/m2, kdy nám se v praxi nepovedlo dostat ani na 450, což je samozřejmě dost rozdíl. Starší B1 má navíc udáváno 400, kdy B5 to tedy v praxi překonává, ale ne tím rozdílem, který slibují papírové parametry. Těch 550 by bylo dost zajímavých ve srovnání prakticky s jakoukoliv konkurencí, protože drtivá většina podobných monitorů s VA panely za podobné peníze má jen 250 – 350 cd/m2. Takže i těch necelých 450 cd/m2 považujeme za výborných. Ale prostě těch udávaných 550 to není, takže by to výrobce asi neměl inzerovat. Kdyby uváděl 450, řeknu OK. Myslím si, že těm 400 – 450 odpovídá i spotřeba monitoru, která se v maximech pohybuje na 66W, kdyby měl skutečně vyšší jas, bylo by to zcela určitě mnohem, ale mnohem více. V mém typickém nastavení panelu s jasny zhruba na 55%/55% se spotřeba pohybovala do 50W, takže OK.

 Obecně tedy panel splňuje HDR 400, což výrobce uvádí, ale stejně jako u všech podobných panelů bych rozhodně tohle nedoporučil fandům HDR jako primární volbu. Není to zkrátka OLED. Ale ano, je lepší než monitory s typickými 250 – 300 cd/m2.

V čem nemáme výhrady je obecně rychlost odezva, které jsou vynikající. Samozřejmě 165Hz je skvělých, pokud to tedy dokáže ve 3440x1440 krmit potřebnými 165FPS :). Jinak výrobce tenhle monitor sice míří primárně na domácí hráče, ale na rozdíl od široké konkurence s podobnými panely prakticky nemá v OSD žádné extra herní funkce, kterých má konkurence hromadu. Ač je diskutabilní, zda je drtivá většina uživatelů, kdy využije. Líbí se nám také zpracování stojanu, který má vysokou výšku možného nastavení 150mm, a i když je monitor široký a prohnutý, lze jej plně otočit na výšku. Potěší také dostatečná možnost nahnutí panelu, tak že pokud u stolu stojíte a monitor máte tzv. pod sebou, můžete ten panel dostatečně nahnout tak, že pořád budete v ideální pozici proti obrazovce, tedy prohnutí pořád má ten správný efekt a pozorovací úhly nebudou nijak narušeny atd.

  • Závěr

Celkově je Iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 dobrý monitor, v základu typický VA panel svého rozměru a určení, se solidními, i když pochopitelně ne tak živými barvami jako mají IPS. Pro většinu běžných domácích uživatelů ale určitě bude vypadat výborně, speciálně pokud přecházíte ze starších monitor. Disponuje také velmi rychlou odezvou, kdy na podobný VA je až netypicky rychlý. Také s těmi 165Hz je rychlejší, než většina podobných panelů konkurence na trhu, jež má obvykle „jen“ 144Hz. Výborně je zpracovaný pivot. Také zakřivení na těch 34“ rozhodně funguje velmi dobře, dělá to, co má na rozdíl od menších úhlopříček s u nich opravdu zbytečným zakřivením. Rozlišení 3440x1440 je OK, pokud tedy jako já už nejste roky zvyklí na 4K, pak prostě není tak jemné. Ale výhoda je zase to, že potřebných 144 - 165FPS ve 1440p rozlišení, je mnohem snadněji uživitelných rozumnou grafickou kartou proti 4K 144Hz :).

V čem Iiyama zaostává za mnoha podobně orientovanými konkurenty, kterých je hodně, je tzv. „herní výbava“. Mnozí ostatní výrobci mají extra technologie a SWE v menu a výbavě svých monitorů. Osobně si ale nemyslím, že tyhle věci drtivá většina běžných uživatelů potřebuje natož používá. Ano, Iiyama z hlediska marketingu na hráče v tomto zaostává, ale z hlediska běžné použitelnosti, tedy tak jak monitory drtivá většina uživatelů používá, nezaostává v ničem. Pravda, zase ani moc nevybočuje. Označil bych jej za lehký nadprůměr. Ten jas je celkově lepší než u většiny podobných modelů, ale není tak vysoký, jak jej výrobce uvádí v parametrech, a 165Hz je více než 144, které má většina modelů v této cenové hladině. Ale pozor na to abyste to připojovali před DP.

Takže pokud vybíráte z té široké nabídky 34“ ultra širokoúhlých 1440p VA panelů se zakřivením, je G-Master GB3467WQSU-B5 velmi solidní. Řekl bych jedna z lepších voleb, pokud tedy konkurence také nevydá nějaké nové zrychlené revize svých stávajících modelů. Zajímavý je i pro ty, kteří nemají rádi nějaký přezdobený design a zářivé RGB podsvícení, kterými výrobci své monitory dnes vybavují. Tohle je velmi „strohý“ model. Celkově jde o vyvážený lehce nadprůměrný model své třídy a velikosti a také již dostupné cenové hladiny.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-09-10 09:56:14
avatar
Pekny ale už keby viac výrobcov zacalo robiť aj OLED. Je ich tak malo a ceny stále dosť vysoké.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-09-10 11:56:07
avatar
První klasické 27 - 32 OLED monitory se pomalu objevují, jsou ohlášené nebo budou ohlášené na CES 2024 za 4 měsíce a uvedeny na trh. Takže ano, trvalo to hodně dlouho, ale už je to tu samozřejmě na to, že by stály 10tis ještě zapomeňte, budou tak se štěstím nejlevnější kolem 25 - 35 tisíc, ale i to je masivní posun ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 725x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1377x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1681x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2