NOCTUA Home NV-FS1 – TEST a RECENZE osobního větráku aneb excelentní využití PC ventilátoru Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 21 červen 2024
Přejít na obsah
NOCTUA Home NV-FS1 – TEST a RECENZE osobního větráku aneb excelentní využití PC ventilátoru
osobní chladící větrák od Noctua v praxi
V praxi a závěr

 

  • V praxi a závěr

Nápad použít počítačový malý ventilátor pro osobní chlazení není nijak nový. NOCTUA však celý koncept posunula kvalitativně o několik tříd. Zapomeňte na levné plastové větrníčky nebo doma zbastlené konstrukce. Tohle je opravdu tip-top do detailů vážně míněný, a hlavně skutečně prakticky funkční produkt se 6ti lety záruky.

Základem je přitom ten stejný Sterrox NF-A12x25 PWM Chromax black 120mm ventilátor, který najdete na některých CPU chladičích firmy, nebo samostatně v prodeji do PC skříní apod. NOCTUA k tomu přidala excelentně propracovaný stojan, a hlavně usměrňovač vzduchu a také ovladač a napájecí adaptér.

Ten stojan je špičkový produkt, žádné šetření v žádném ohledu. Překvapí, že nabízí i možnost montáže 140mm ventilátoru, ovšem sama NOCTUA zatím nenabízí 140mm verzi toho platového usměrňovače, který je tu klíčový. Je asi jasné, že se představí později, kdy důvodem je téměř určitě fakt, že firma stále ještě neuvedla na trh STERROX 140mm verzi toho 120mm ventilátoru, natož černou Chomax edici. Ovšem i ten použitý 120mm ventilátor překvapí tím, jak dobře fouká. Vliv na to má ten speciálně designovaný usměrňovač vzduchu. Na tom si dala NOCTUA tradičně hodně záležet, kdy cíleně roztočí a usměrní vzduch tak, aby „měl opravdu sílu“. A funguje to skvěle, kdy ten rozdíl bez toho usměrňovače a s ním je masivní a v praxi obrovsky znatelný. Bez něj by to moc jako osobní ventilátor nemohlo fungovat, protože by ten ventilátor byl prostě moc slabý.

Tohle je opravdu funkční osobní ventilátor, žádná hračka. Mám jej na stole ve slušné vzdálenosti a fouká příjemně a účinně i na nízké otáčky desítky cm daleko od vás. Navíc má samozřejmě velmi nízkou spotřebu a je velmi tichý. Co bych tomuhle jinak velmi propracovanému produktu vytkl? Na můj vkus až příliš svítí ty indikační diody na tom ovladači. Z konstrukčního hlediska si pak nejsem úplně jistý tím napájecím adaptérem. Pro tenhle produkt je trochu přehnaný. Nebylo by lepší, kdyby ta redukce na to napájení byla rovnou na USB Type-C konektor a bylo to použitelné tedy s jakýmikoliv běžným mobilním adaptérem jaké máme pro mobilní telefony apod.? Je ale možné, že NOCTUA plánuje i nějaké výkonnější produkty HOME série než jen tenhle, pro které tedy použije stejný adaptér. To je asi jediný důvod, proč by ten adaptér v tomto provedení měl smysl.

  • Závěr

Nicméně z hlediska výkonu a fungování vlastního chladiče nemám žádných výhrad! Naopak jsem upřímně překvapen, jak skvěle v praxi funguje na to, že jde „jen o malý 120mm počítačový ventilátor“. Fouká totiž opravdu slušně, a hlavně prakticky použitelně. Můžete jej umístit do relativní blízkosti a chladí vás dobře. Navíc je tichý a úsporný. A rozhodně bude mít velmi dlouhou životnost.

Asi nepřekvapí, že to kvalitní zpracování a propracování detailů všeho, není zadarmo. Oficiálně stojí celý kit 100 dolarů, tedy zhruba 2900 korun vč. DPH. A musím říci, že ta cena zcela odpovídá kvalitě zpracování a designu všeho. Poměrem cena/výkon proti větším domácím stojanovým nebo stolním větrákům za pár stovek rozhodně neohromí, ale překvapivě mnohé foukají rozhodně měně, nebo stejně, a to žerou mnohem více a jsou mnohem větší.

 Nejde pochopitelně o produkt pro každého, ale zejména fandové NOCTUA, kteří nemají v létě výhodu klimatizace, jej klidně a rádi do své sbírky přidají. I když možná bychom uvítali ještě nějakou opravdu velkou verzi, třeba s 200mm ventilátorem, která by chladila větší plochu. Nicméně NOCTUA Home NV-FS1 není žádná hračka, opravdu funguje jako kompaktní osobní ventilátor, a s ohledem na svou velikost bych řekl, že chladí skvěle a dobře přitom vypadá.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-26 08:58:40
avatar
Pěkný, ale ta cena je těžce přestřelená, samotný ventilátor 600, zdroj 150, pwm regulace otáček 100, tj na samotný ten stojánek vychází 2000 a to mi přijde dost mimo na to, že je to kousek plastu a kus ohnutýho plechu a vychází to jako celkem slušná case
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-01 12:52:26

2200kč za plechový stojánek a trafo s regulací otáček je teda krutý vtip ... za 3000kč jsou už kvalitní sloupové ventilátory nebo už i bezlopatkové kopie Dysonu
...a ten velmi drahý Dyson AM07 na který lidi pějí chválu stojí 7700kč což tento produkt staví do roviny totální absurdity...Tohle nemá časovač ani dálkové ovládání ani otáčení, prostě nic.Cílovka je snad jedině težký noctua fanboy který nehledí na nic jiného než modlu značky noctua.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-01 15:02:37

Co to je dnes 2200kč. Za 15 stovek by to byla zase degradace kvalitního výrobku a spadl by mezi tuctovky. Myšleno kvalitní značka nemůže stát jako např. evolveo
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-03 15:52:18

Kdyby tenhle výrobek prodávalo evolveo tak by to bylo tak za 299kč ...když vypouštíte na trh výrobek tak obvykle cílíte na segment trhu. Tady se zjevně cílilo na "noctua fanboys" protože nikdo kdo si chce koupit prostě stolní ventilátor za tuhle kravinu nedá 3000kč a nikdo kdo chce dát tolik za ventilátor si tohle nekoupí protože je to hnusný a malý a nemá to funkce které mají i 5x levnější stolní ventilátory
...říkám, výrobek pro diehard noctuha fans
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Sry špatně umístěno 2024-07-01 15:10:11

Raději bych na trhu uvítal nějaké kvalitní chladící podložky pod ntb.
Koupil sem asi 3 a u všech je problém s hlučností a příšernou kvalitou zpracování. Prostě se nedá nic kvalitního vybrat.
Jinak ventilátor vypadá dobře.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - . 2024-07-01 17:13:32
avatar
Kdbych takovou vec chtel, uz davno bych si koupil separe Noctua vetrak, traficko a zbytek chasi si vytisknul, nebo obrobil. Noctuu mam rad a respektuju jejich politiku, ale tenhle produkt se imho moc nepovedl o.O
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - rofl 2024-07-07 08:50:24

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Pátek, 19 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1317x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluČtvrtek, 18 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1980x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3297x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1612x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1892x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 0