SilentiumPC GK540 Magma RGB – TEST univerzální mechanické klávesnice za slušnou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Sobota, 23 květen 2020
Přejít na obsah
SilentiumPC GK540 Magma RGB – TEST univerzální mechanické klávesnice za slušnou cenu
Klávesnice
V praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • SilentiumPC GK540 Magma RGB  – TEST

                             univerzální mechanické klávesnice za slušnou cenu

Nedávno jsem měl možnost si otestoval herní mechanickou klávesnici GK530, která byla vybavena značkovými spínači Cherry MX Red a SPC se velmi povedla. Dneska se podívám na téměř identický model, ovšem vůči GK530 má také numerickou část a především spoléhá se na levnější spínače Kailh Brown.

Klávesnice má navíc také RGB podsvícení, má tak šanci zabodovat ještě více v poměru cena/výkon, protože RGB podsvícení je nyní celkem v kurzu. Výrobce dále vsadil na kovovou konstrukci klávesnice a minimalistický vzhled. Klávesnice je opravdu malá, jak je vidět z úvodní fotky, nejsou zde žádné velké přesahy hlavní konstrukce, klávesnice má tedy okraj jenom pár milimetrů od místa kde končí mechanické spínače. Díky tomu je tedy klávesnice i výrobně levnější. Cena tohoto konkrétního modelu se nyní v české republice pohybuje kolem 1 599,- včetně daně. Je tedy o 400,- levnější než edice GK530 se spínači Cherry MX Red.

Jak jsem již zmínil klávesnice se spoléhá na spínače Kailh Brown, které mají lineární chod se sílou stisku 50g a celkem krátkým zdvihem 1,8 mm. Nespornou výhodou těchto spínačů je přidaná hmatová odezva zajištěná zdvihem 0,6mm a silou stisku dalších 10g. Celkový zdvih je pak 3,6mm. Jedna se tedy o kompromis mezi spínači červenými a těmi modrými, blíže ale mají podle mého názoru k těm červeným. Pokud tedy potřebujete mechanickou klávesnici a zároveň se bojíte že byste při hraní rušili své okolí, toto je ideální klávesnice pro vás. Pokud se týče životnosti, výrobce garantuje 50 milionů kliknutí, nemusíte se tedy bát, že by vás klávesnice po pár měsících vlivem intenzivního používání "opustila do věčných lovišť".

Kde výrobce rozhodně nešetřil, jsou použité materiály, většina použitých materiálů nejsou levné plasty, ale pevný ocelový plech, který je použitý na celé horní straně pod jednotlivými spínači, díky tomu snese klávesnice velmi hrubé zacházení a pokud byste přece jenom poškodili jednotlivé plastové krytky spínačů, výrobce nabízí si celý set zakoupit extra. Dobrou zprávou je, že má na výběr z několika variant, lišící se podle toho, kolik světla ze spínačů tyto krytky propustí. Jejich cena je také velmi příjemná, pohybuje se od 300,- do 600,- dle provedení.

Klíčové vlastnosti jsou tedy následující:

  • Anti-Ghosting
  • Železné tělo
  • Spínače Kaihl Brown s RGB podsvícením
  • Funkce Macro skrze dodávaný program
  • Multimediální klávesy (ovládání hlasitosti apod.)
  • Program výrobce SPC Gear
  • Vůči modelům se spínači Cherry MX mnohem nižší cena

Klávesnice je na své rozměry a absenci područky celkem těžká, což ale může být výhodou, protože to dává klávesnici ve spojení s protiskluzovými podložkami větší stabilitu na stole. Je to dán hlavně tím, že výrobce vsadil na levnější ocel namísto lehčího hliníku. Kdo tedy neřeší každý gram, tomu nebude vyšší váha vadit. Z hlediska funkcí, nechybí plný Anti-Ghosting, možnost si měnit úroveň podsvícení, efekty a vytvářet si makra. Klávesnice umí i přes speciální klávesu aktivovat multimediální klávesy, které zde tedy nejsou udělané extra jako mají některé dražší modely konkurence. Vše je podřízeno výsledné ceně, ale i kompaktnosti. Já osobně bych třeba uvítal možnost si zakoupit područku separátně, pokud by například stále do 500,- a byla magnetická. Samozřejmě chápu, že ten, kdo ji nepotřebuje, její absenci uvítá protože ušetří, možnost volby by ale byla určitě ideální a výrobce by mohl pokrýt větší rozsah zákazníků.

Aktuální cena klávesnice se nyní dle prodejce CZC.cz pohybuje na 1 599,- s DPH, nepatří teda do úplného highendu, ale spíše nižší střední cenové třídy. Není to ale zas klávesnice pro zcela běžného hráče, který je ochoten investovat do klávesnice maximálně 500,- s DPH. Pokud byste si chtěli přikoupit i sadu náhradních kláves, tak ty obyčejné základní SPG029 stojí kolem 300,-. Ty hezčí více podsvícené SPG030 stojí pak rovných 500 korun.

A jaká je tedy klávesnice na „živo“ Podívejme se na ni. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2322x
Komentářů: 23
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!Středa, 16 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1147x
Komentářů: 2
Další remake - Prince of Persia: The Sands of Time
Další remake - Prince of Persia: The Sands of TimeSobota, 12 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1455x
Komentářů: 7
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!Středa, 09 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2222x
Komentářů: 22
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPU
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPUSobota, 05 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2879x
Komentářů: 12
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!Úterý, 01 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3463x
Komentářů: 24