TEST: ASUS Rog Chakram X – špičková bezdrátová přizpůsobitelná myš s joystickem v akci Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Friday, 24 June 2022
Přejít na obsah
TEST: ASUS Rog Chakram X – špičková bezdrátová přizpůsobitelná myš s joystickem v akci
ASUS ROG Chakram X
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

První generace ROG Chakram spoléhala na snímač PixArt PAW3335, který nabízel 16 000 DPI a měla vyměnitelné OMRON spínače. U nové Chakram X verze ASUS osadil vše ve své režii. Snímač je ROG AimPoint a má až 36 000 DPI, spínače jsou ROG 70M Micro Switch.

Parametrově tedy špičkové a v praxi těžko budete hledat vady. Schopností snímače jsou daleko nad tím, co běžný uživatel skutečně potřebuje nebo pozná. Odezva a rychlost snímání jsou daleko za hranicí „lidských možností vnímání“ a samozřejmě skrze Armoury Crate aplikaci můžete detailně ovlivnit nastavení všeho, včetně ukládání do profilů a obvyklé věci. Nechybí samozřejmě možnost naprogramovat všechna tlačítka atd.

Nemám absolutně co vytknout myši po stránce senzoru a možností nastavení. Ovšem současně nemohu říci, že bych vnímal nějaký rozdíl proti PixArt senzoru, což ale prostě nepřekvapí. Od určité úrovně DPI a rychlosti snímání, jsou to jen velká hezká čísla na papíře, ale v běžné praxi lidskými vjemy to zlepšení vlastně nepoznáme. Pochybuji tedy o tom, že by ten nový snímač někoho v něčem zklamal :).

  • Ergonomie

Po stránce držení myši ale výtky mám. Rozměrově jde o střední až větší myš (42,8 x 76,6 x 132,7mm). Váhově jde o těžší myš na dnešní poměry. 127g není málo (ale ani hodně), kdy kromě baterie tomu napomáhá i integrované Qi bezdrátové nabíjení. Ta vyšší váha znamená, že při zvednutí má tendenci klouzat z ruky, hlavně na pravé straně.

Není tedy „přizvedávací“. Jinak se drží překvapivě dobře, a to i přes ten výrazný výběžek na levé straně. Oba hlavní spínače jsou příjemné a jisté (včetně možnosti jejich charakteristiku lehce ovlivnit tou výměnou). Příjemné je i prostřední kolečko s příjemným jistým stiskem a otáčením.

Největší problém tohoto modelu je rozhodně na levé straně, kdy joystick je určitě něco, na co se musíte učit. Současně jeho ovládání během pohybu myši je trochu těžkopádné, nevím, nenašel jsem osobně moc účelnosti. Velkou výtku mám pak k těm dvěma extra tlačítkům, které ASUS přidal na bok k existujícím dvěma. Ta hlavní jsou v příjemném dosahu, ta nová dvě přidaná vedle už vůbec v rozumném dosahu nejsou, navíc jsou drobná, příliš blízko u sebe a prostě ergonomicky tam nedávají smysl.

  • Výdrž

Myš potěší samozřejmě multi-funkčností, kdy kromě klasického drátového režimu (s velmi příjemně udělaným kabelem), funguje i zcela bezdrátově. A to jak přes BlueTooth režim, tak s dodávaným 2,4GHz modulem. Ten je samozřejmě přesnější, lepší ale také žere více baterii. Nicméně ASUS říká, že zhruba o třetinu zlepšit výdrž proti starší verzi, například i vylepením RGB podsvícení apod.

ASUS neuvádí přesnou kapacitu baterie, ale má vydržet až 150 hodin na BT režim, 114 hodin na 2,4GHz. Nicméně výdrž samozřejmě hodně ovlivňuje třeba RGB podsvícení. V praxi tedy počítejte s výdrží v plné zátěži o něco nižší (až o třetinu) se zapnutým RGB. Stále ale vydrží opravdu hodně a nabíjení je rychlé, zhruba 15 minut na celý den provozu.

Takže k závěrům … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dead Space remake vypadá skvěle!
Dead Space remake vypadá skvěle!Tuesday, 04 October 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 465x
Komentářů: 0
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!Saturday, 01 October 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 761x
Komentářů: 1
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!Thursday, 29 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1098x
Komentářů: 4
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Tuesday, 27 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 775x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Monday, 26 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 863x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Friday, 23 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 656x
Komentářů: 0