TEST: ViewSonic X10 4K – recenze překvapivě výkonného LED projektoru se 4K a pořádným zvukem Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Sobota, 02 červenec 2022
Přejít na obsah
TEST: ViewSonic X10 4K – recenze překvapivě výkonného LED projektoru se 4K a pořádným zvukem
Projektor
V praxi
Hodnocení a závěr
alt

 

 

 

 

  • TEST: ViewSonic X10 4K – recenze

         překvapivě výkonného LED projektoru se 4K a pořádným zvukem

Chodit do kina a nechat se otravovat desítkami lidí, šustěním pytlíků a připomínkami z hlediště, navíc s obrazem ne vždy zrovna úžasným? Proč? Žijeme ve zlaté době streamovacích služeb, špičkové filmy a seriály ve 4K kvalitě, a tak je nejvyšší čas si doma udělat pořádné kino. A dnes testovaný projektor je cenově dostupnějším řešením pro slušné domácí kino i příležitostnou „zahradní“ venkovní zábavu.

Projektor X10 4K od ViewSonic je docela unikátní a byl jsem proto velmi rád, že nakonec dostal i ke mně na recenzi. Tento projektor je totiž netradiční v několika směrech. Jedná se o 4K DLP projektor, ovšem s výkonným LED podsvícením s parádním světelným výkonem 2400 lumenů při životnosti lampy neskutečných 30 000 hodin. Většina projektorů s klasickou lampou je v tomto směru doslova zadupáno do země, protože průměrná životnost klasické lampy při plném výkonu je kolem 4000 hodin tedy násobně méně. Ale to není to jediné, čím je zajímavý. Je totiž stále mobilní.

Není tedy tak malý, jako některé ty přenosné LED projektory, které jsme testovali v minulosti. Proti nim je 2x větší a nemá ani baterii. Ovšem stále je vybavený na transport a není velký. Nabízí také vlastní operační systém s ANDROID prostředím a potěší i ohledně ozvučení. Je vybaven dvěma kvalitními reproduktory od Harman Kardon o celkovém výkonu 8W RMS.

Projektor tak toho nabízí mnohem víc, nehledě na podporu 3D projekce, kterou už nepovažuji za moc aktuální, protože 3D obsahu je stále méně a méně, je projektor vybaven vlastním HW pro chod vnitřního operačního systému na bázi Android. Není tedy problém si do projektoru nainstalovat další libovolné aplikace a více méně si z projektoru udělat domácí multimediální centrum zábavy. Díky bluetooth si například můžete z projektoru udělat i bezdrátový reproduktor, pro jeho snadnější přenášení je projektor vybaven madlem a porty jsou zakrytovat koženým magnetickým krytem. Při tomto režimu projektor tedy doslova stojí na objektivu, proto je před objektivem velmi odolné tvrzené sklo po celé šíři.

Dobrou zprávou je také to, že celá filozofie tohoto projektoru je „zapoj a hraj“. Tedy zapojíte a projektor provede veškeré nastavení za vás. To znamená, že sám zaostří obraz, sám si vyrovná obraz do roviny. Vše probíhá zcela automaticky ihned po zapnutí.

Ohledně vnitřního HW, který pohání vnitřní operační systém, najdeme zde 4 jádrový procesor s 2GB vnitřní operační pamětí. K tomu máme dalších 16GB realizovaných pomocí microSD karty, tuto velikost lze tedy do budoucna rozšířit pouhou výměnou této karty za vámi zvolenou.

Pokud jde o maximální uhlopříčku, jakou je projektor schopen zobrazit je 200“, což bude asi dostačující pro většinu domácností a mnohem lepší než většina těch menších LED projektorů. Tím spíše, že se bavíme o 4K (3840x2160). Ohledně ovládání projektoru máme hned tři možnosti. Prvním je ovládání přímo na těle projektoru, pohodlnější bude však použít podsvícený dálkový ovladač, ale projektor lze ovládat i hlasem skrze Alexu, díky vnitřnímu operačnímu systému. Opět tak musím zopakovat, že ViewSonic zkombinoval hned několik zařízeních do jednoho a projektor jako celek toho nabízí opravdu hodně.

Podívejme se na něj tedy podrobněji … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?Středa, 01 únor 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1622x
Komentářů: 6
Star Trek: Picard – nová série je tu!
Star Trek: Picard – nová série je tu!Pondělí, 30 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1529x
Komentářů: 2
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!Pátek, 27 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1995x
Komentářů: 5
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?Středa, 25 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1487x
Komentářů: 0
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzy
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzyPátek, 20 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1457x
Komentářů: 2
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!Úterý, 17 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1311x
Komentářů: 1