Víkendové čtení: čištění klávesnice Tisk E-mail
Napsal Jiří Mrázek - "Red Dwarf"   
Neděle, 21 leden 2007

 

 

Víkendové čtení: čištění klávesnice

Dnes si dáme takové dobré odpočinkové téma. Čistíte počítačovou klávesnici? Jeden z našich pravidelných čtenářů ano a poslal nám zajímavé fotografie se svým postupem. Máte-li jiný, jistě si to ostatní rádi přečtou.

softup-1120756993_i_6906

Počítačová klávesnice ...

Její historií jsme se podrobně zabývali ve starším článku. Tam najdete její podrobnou historii, proč vypadá, jak vypadá, spolu s tím, proč máme tak blbé rozložení. Nechybí ani přehled typů.

Počítačová klávesnice: historie, funkce

Na to jsme nevázali praktickým testem klávesnic. Prozatím jsme otestovali 4 modely do 1000 korun. Z testu je jistě dobře vidět, že klávesnice se neustále vyvíjí. Vždy je co zlepšovat i na zdánlivě nevylepšitelném. Důkazem by mohl být i náš vítěz testu v podobě Microsoft klávesnice, která na současném trhu nemá sobě rovnou.

Test: Klávesnice 4x jinak

Bohužel problém této klávesnice bude, že vyčistit ji nelze tak snadno a použít dnes zveřejněný postup bych si netroufal. Pokud máte někdo dobrý tip, jak účinně vyčistit tuto Microsoftí klávesnici, rád se přiučím ;) .

microsoft-8

Když nevíte coby...

  Jednoho dne jsem se podíval na klávesnici a nebyl a ní příjemný pohled, přeci od posledního čistění uplynul nějaký ten pátek. Tak jsem si řekl, že ji znovu vyčistím.

Pozn. DD: Čištění klávesnice bych rozhodně doporučoval. Zejména tam, kde se na ní střídá hodně lidí. Možná se budete někteří divit, i když většina asi ne, ale počítačová klávesnice je největším zdrojem špíny, mikrobů a bacilů. Proto osobně zrovna nevyhledávám veřejně PC učebny a další věci. Když vidím stav klávesnic a myší tam, není mi zrovna dvakrát příjemně. Nejsem žádná citlivka, avšak když už i já řeknu fuj, na to bych nesáhl, tak to něco znamená. Když už pomineme hygienické hledisko, jsou tu ještě další dva důvody: špinavá klávesnice blbě vypadá a může to mít i vliv na její funkci.

Ale nechtělo se mi ji rozebírat klávesu po klávese, jako tomu bylo minule (což navíc u mnoha klávesnic ani nejde). Tak mě napadla jedna bláznivá myšlenka! Co ji zkusit dát do myčky na nádobí?! Přemýšlel jsem jak to nejlépe udělat, aby se klávesnice neponičila. Přemýšlel jsem nad různými programy, zdali 50°C 60°C či 70°C, nakonec jsem se rozhodl pro 70°C, měl jsem obavy, aby to klávesnice vydržela, ani tak o klávesy samotné, jako o natištěné znaky na klávesách a elektroniku a veškeré pérka a kovy co jsou v klávesnici. Napadlo mi tedy, že ji rozeberu a dám do myčky pouze plast. Postup jsem zachytil na několika fotografiích:

spinava-klavesnice-1

Sami můžete vidět, že na klávesy a špínu okolo nich není pěkný pohled. Ačkoli se považuji za čistotného člověka, klávesnice prostě po pár měsících užívání vypadá, jak vypadá. Ne vše se do klávesnice dostane jen za pomoci vašich rukou. Hodně prachu, vlasů atd., do klávesnice prostě zapadne samovolně. Za onu dobu si tedy uděláte z vaší klávesnice pěkný sklad mikrobů, roztočů apod.  

spinava-klavesnice-2

Skutečně nepěkný pohled, ale nemyslím si, že by byl nějak odlišný od toho, co má doma většina z nás.

spinava-klavesnice-3

Začal jsem tedy rozebírat klávesnici. Samozřejmě pokud ji máte v záruce a je vám líto těch několika stovek, pak se do rozebírání nepouštějte. Rozebráním samozřejmě ztrácíte záruku - když se na to přijde ;). Rozebrání je však důležité a rozhodně bych nedoporučoval strkat do myčky celou klávesnici, tak jak je.

spinava-klavesnice-4

Musíme odstranit veškerou elektroniku i gumové části klávesnice. Ty by totiž naše čistění nemusely přečkat ve zdraví a funkčním stavu. Gumové části pak stačí otřít, vyklepat apod.

spinava-klavesnice-5

Na mé klávesnici naštěstí ne všechny klávesy obsahu pružinu a tak jsem vyndal jen ty, které ji obsahují a mohla by během mytí přijít k úhoně. Vyndané klávesy´, samozřejmě bez pružiny, vykoupeme zvlášť.

Pozn. DD: Nejsem si jist, ale nemají tak náhodou pružinky všechny klávesy na většině klávesnic? Z toho důvodu nás asi vyndavání kláves nemine. Navíc když už to chci pořádně tak kromě vysokotlakého mytí moc možností nezbývá.

spinava-klavesnice-6

Takto připravenou klávesnici jsem strčil do myčky. Přidal jsem prášek na mytí z čehož celkem nemám obavu. Větší obavy bych měl z mycí soli a leštidla. Nevýhodou takovéhoto mytí klávesnice je, že spotřebuje celkem dost vody na ono mytí a to zrovna myšlence šetření neodpovídá.

spinava-klavesnice-7

Po mycím programu jsem se běžel podívat na výsledek. Vše bylo v pořádku, dokonce i popisky  vydržely. Nechal jsem tedy klávesnici vyschnout a zbylou vodu jsem vyfoukal fénem. Po důkladném vyschnutí jsem vrátil všechny klávesy zpět. Můj postup tedy fungoval, ovšem nemohu zaručit, že to stejně dobře půjde na všech klávesnicích od věch výrobců. Berte to tedy jako takový větší příspěvek do širší diskuse. 

Za případné škody rozhodně neručím ani za ně neručí ddworld. Vše děláte na své triko a vlastní nebezpečí. 

Pozn DD: Osobně mě tento postup přijde celkem až zbytečný navíc dost plýtvací. Já osobně řeším čistění klávesnice každou chvilku. Nevím která, zda bílá nebo černá klávesnice je výhodou proti špíně. Já mám černou a dost mě na ní vadí ten prach. Má Microsoftka však nemá skoro žádné mezery mezi klávesami, takže nevidím pod ně, co tam je za bordel, jako že tam asi bude. Dříve jsem řešil úklid klávesnice tak, že jsem klávesnici rozebral, a části s klávesami bez elektroniky apod., jsem důkladně vysprchoval a umyl - myslím, že je to poněkud úspornější než myčka na nádobí a se stejným výsledkem.

microsoft-6

Klávesy se mi nikdy vyndávat nechtělo, ale znám lidi, co si tu práci dají. Důležité je pak ale tu mytou část klávesnice důkladně vysušit. Jednou mě tam pár kapek zůstalo a dostalo se to mačkáním kláves až k části s gumovými tlačítky s vodivou mezivrstvou a klávesy vynechávaly apod.

Dalším řešením je vysavač. Rozhodně nemyslím ty malé USB vysavačky. Čas od času přejedu klávesnici pořádným vysavačem. Bohužel toto vyřeší jen prach, nikoli usazené nečistoty na klávesách. Pokud se vám do čistění klávesnice nechce, pak máte dvě možnosti. Buď k práci na klávesnici zakoupit pro případné hosty balíček s gumovými rukavicemi, nebo obětovat čas od času pár stovek na novou klávesnici. Tu starou však nevyhazujte, ale prodejte ji nebo darujte, někdo si ji jistě rád vyčistí pokud za to stojí.

USB-vysavac

Jak čistíte klávesnici vy? Máte nějaký osvědčený způsob? Pochlubte se v diskusi, můžu z toho pak udělat nějaký pěkný článeček.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
lukass [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - cistenie 2007-01-21 14:06:28

raz za tyzden ju otocim klavesami k stolu a pobucham po nej... vzdy sa cudujem co z nej vypadne :eek /od vlasov az po arasidy/
Hanzy *HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - údržba :-D 2007-01-21 14:57:05

snažim se předcházet špíně mytím rukou a "nežrat" příliš drobivé věci,jinak mi stačí na prach vysavač a kam se dostanu tak hadřík na mastnotu,mam taky microsoftku a moc místa mezi kláveskami není,takže spíš jen tak sporadicky udržuju,ale přiznám se,moc to nedodržuju ;)
Necro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - myčka + dodatek 2007-01-21 15:16:58

Mytí v myčce jednoznačně nedoporučuju, protože ne u všech klávesnic drží popisky tak dokonale. Zvláště pokud máte popisky lepené, tak je myčka šílenost.

Také je dobré vzít štětec a malinko očistit fólii s kontakty od prachu, ale ne nijak drasticky :p

Já většinou čistím klávesnici vatou a lihem, je to sice mnohem pracnější než to hodit do myčky, ale méně destruktvní pro lepené popisky tlačítek. Navíc tak jde čistit i klávesnice u notebooku, nechtěl bych vidět notebook v myčce

Další fáze je vysavač, ne na plný výkon, ale přiměřeně přejet klávesnici a vysát prach.

Ještě dodám, že používám klávesnici s nízkým zdvihem kláves a postutp jak je psaný ve článku opravdu použít nejde.

btw. nejlepší na čištění jsou "hadrové" klávesnice, hodíte do račky a vyperete, kupodivu toho i docela dost vydržeji...
Necro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-01-21 15:18:41

btw. hodila by se editace komentáře
Hanzy *HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - to Necro 2007-01-21 15:35:03

přiblížil bys tu editaci komentáře??Co máš na mysli,asi zohlednění diskuzí?
Necro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-01-21 16:53:17

myslel sem to, abych moch upravit komentář i po tom co sem ho odeslal
Godric [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Fén? - radši ne 2007-01-21 16:58:13

Musím varovat před fénem - všechny klávesnice asi nejsou ze stejného plastu (jinak si to vysvětlit neumím) - kamarád fénoval klávesnici taky a při tom se mu zdeformovala (roztekla) tlačítka. Klávesnice jede, ale tlačítka se zasekávají atd... Tudíž nedoporučuju, nebo minimálně s tím fénem jen hodně opatrně.
Hanzy *HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - údržba case 2007-01-21 17:51:53

jj Necro díky dobrý nápad,uvítal bych taky nějaké to čtení o údržbě uvnitř case,jelikož je to trochu náročnější na údržbu a věcí kterých lze zkazit je určitě dost,mohl by to být zajímavý článek
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :-) 2007-01-21 18:28:26
avatar
moje skóre s čištěním klávesnic
(ne na počty čištění ale na počty zničených)

14x (cca) klasická - sprcha a pak fén - fungují dál
2x notebooková (HP, ASUS)- stejný postup, jen o poznání chladnější voda a delší sušení - funkční
1x notebook (ACER) nefungovalo "F" a pak už nic nová pak stála 450,-
1x podsvícená UMAX - do tý jsem se vůbec nedostal :/Jinak k te hygiene... spíš něž s kláves mám strach z myší... přecejenom se to pod tou rukou tak nějak otí a ... no prostě fuj. Na hodiny archicadu jsme si nosil svoji ;)
Necro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - čištění case 2007-01-21 18:47:40

U case nejde ani tak o to vyčistit povrch, nebývá zas tak moc upatlanej, horší je to vevnitř.
Existuje řada způsobů jak to provádět. Někdo používá vysavač, aby odsál všechen prach, někto stlačený vzduch nebo kompresor, někdo vatu a líh.

Já se řadim k těm s vatou a lihem.
Opatrně vyčistim všechny větráky v PC, case vyčistim vlhkym papírovym kapesníkem, karty malinko taky otřu, ze slotů vyfoukám prach,... je to sice zdlouhavý, ale účiný

Nejhorší je asi čištění zdroje, protože ho člověk musí nejdřív rozebrat, někomu, kdo tomu moc nerozumí bych to jednoznačně nedoporučoval a elektrikáři taky ne pokud má zdroj EuroCase, mohl by dostat infarkt, z toho jak je to udělaný

a jeden typ nakonec, když PC vyčistíte místo lihem slivovicí nádherně pak voní
Albi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - kompresor 2007-01-21 19:33:51

Me prijde cely navod jako uplne sileny. Kolem PC delam jiz delsi dobu a do mycky ci pracky to se davaji veci spise omylem :?

Prvni vec jak tomu predchazet je nezrat u PC, pak nema sanci tam nic napadat, vrazdil bych kdyz nekdo drobi do klavesnice. Pokud uz tam neco napada tak to nesmi byt vlhke. To je po elektronice (drive ci pozdeji).

A jak klavesnici vycistit? Vysavac je celkem nanic, ma malou silu na to aby vysal spinu pod klavesami a prach na nich taky nevezme. Osobne se mi osvedcil kompresor. Nad to neni, klavesnice jako nova. Ne kazdy ma moznost pouziti kompresoru, pro ty je tady staceny vzduch ve spreji. Musim ale upozornit ze vysledek neni takovy.

Co se tyce cisteni casu, tak postup je prakticky stejny. Do zdroje staci fouknout a a budete se dusti jaky mracna prachu z nej vyletnou, doporucuji delat na venku. Pro docisteni staci vzit potom nejaky hadrik ktery je napusten sajrajtem an cisteni a prejet plachy...
oyza [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-01-21 21:14:33
avatar
no nevim, ja klavesnici cistim cca 1x za pul roku(hulim u pc wodnici, tak je sem tam zaprasena) a tu hodinu na vyndani, kompletni umyti s jarem a kartackem + cisteni jednotlivych klaves klidne obetuju. jinak tak 1x za 14 dni ji proste otocim vzhuru nohama a vyklepu....
ohledne casu, je to to samy. cca 1x za pul roku vyndam vetraky a vycistim je nejlepe lihem a uchostourkama... pc profouknu, ackoliv doma moc prachu neni, tak to neni zadna hruza.
Kacab10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-01-21 22:51:44
avatar
Na otazku jak cistim klavesnici odpovim takto: Jo jdu se podivat jak vypada, v zivote sem ji necistil. Tak sem se podival a asi ji rovnou vyhodim a nebo zkusim nejak umejt a pri tom asi znicit... fakt kekel spusta vlasu prachu a to sem ji jeste ani nerozebral :eek
vodehnal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-01-22 06:11:39

Tak to je dost brutální postup, je zázrak, že to klávesnice vydržela.Mycí přípravky do myčky jsou totiž dost alkalické, a plastům to moc neprospívá,hlavně popisky kláves to nemusí vydržet.Tento postup bych použil až jako poslední možnost před vyhozením klávesnice.
V práci mám jednu klávesnici, která už nevypadá přitažlivě, tak bych to mohl zkusit, ale radši použiji osvědčený způsob lihem.
Jindris [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-01-22 06:44:11

Teda párkrát jsem už klávesnici důkladně čistil, ale myčka mě fakt nenapadla!!!
Jednou se mě podařilo i to sudnání všech kláves, ale určitě poprvé a naposled. :sigh
U té nynější (Genius), jde sundat celý plastový vrch včetně kláves, aniž by vypadly, takže stačí štětec, mýdlová voda, osprchovat a nechat uschnout.
U kompresoru bych měl docela strach, aby nenatlačil nějaký ten maras i tam, kde by se jinak určitě nedostal, a navíc je ve vzduchu vždy trocha kondenzované vody, které je sice málo a je takřka "destilovaná", ale i tak...
Jinak samozřejmě proti gustu žádný dišputát!
Díky za každý inspirativní článek.
AgentWC40 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - čistění klávesnice 2007-01-22 07:28:26
avatar
to já klávesku rozmontuju, oddělám všecky části které nemají přijít do styku s vodou takže mi zbyte jen ten plast s klávesami. Ten pak hodím pod sprchu, a čistím kartáčkem+ jarem
AgentWC40 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - dodatek 2007-01-22 07:37:21
avatar
....při mytí klávesnice nezapomente v koupelně navodit romantickou atmosféru( zapálit svíčky, mít přichystané šampáňo či víno,do lázně přidat vonný olej..)..
hf.martin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - myti a udrzba 2007-01-22 19:22:28

clovek muze predchazet myti rukou atd jenze co ma delat clovek co ma dlouhy vlasy ja mam klavesnci iuplne cistou jenze po kazdy mam napady pod klavesnicema vlasy.. a fakt je to desny... jo jednou sem tam medl i kousek lizatka.. taky fesny.. :grin
BigBrother [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Klavesnice polita kavou...+ ca 2007-01-23 13:30:49
avatar
Mne se nedavno dostala do ruky v robote klavesnice polita kavou :eek Chtely to vyhodit...Ja to vzal domu, kompletne rozebral, aj cumliky a folii, poradne osprchoval, umyl hubou a hele, klavesnica funguje Vzdy to tak delam...A co se tyce case, robim to taky...cas od casu rozeberu, vyberu vse z case, ten vytru a vsetky nepohyblive casti poradne osprchuji. Zdroj jsem zvyknul vyfoukat kompresorem. Kdyz je treba dokoupim nejake vetraciky. Ja se stym nejebu! Ale je alespon cisto... :grin :grin :grin
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kde sa da kupit 2007-01-23 16:58:28

Ja to riesim klasicky raz rocne po jednom klavese vatou a liehom
BTW Neviete kde sa da na Slovensku zohnat prave ten typ Chicony co je na fotke s fenom :? Mam ju doma ale uz konci a co som hladal nove maju nap*d podlozky pod zapestie.Hold zvyk ;)
Libich [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nápad dobrý ale drsný 2007-01-23 21:46:28

No nevím, zda by to v myčce vydrželo.
Herry [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Cisteni 2007-01-26 14:03:53
avatar
Mno ja zase svou starou Geniusku KB21e (a nejen tu, mam vice pc) jednou za cas postavim na hranu (nejlepe na balkone) a vyfoukam stlacenym vzduchem. A potom jednou za delsi cas proste rozeberu odstranim gumove casti vodive casti a elektroniku (parka pod klavesami klidne nechavam) poradne vysprchuju a vydrhnu pod proudem vody. A pri zpetne montazi jemne potru ony zelezne mechanismy v klavesach nejakym silikonovym mazadlem (olej nebo vazelinka). To mazani ale opravdu ve velmi jemne vrstve. Mno a mam i klavesnici u PC XT uz asi 12 let.
jvala [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - profi čištění klávesnic 2008-05-16 13:01:57

Hezký den všem, ještě je tu jedna možnost... naše firma se profesionálním čištěním klávesnic zabývá již několik let, tak se Vám pokusím pomoci. Vyčištění jedné klávesnice v našem případě trvá pouhé dvě minuty a dosahujeme stejného efektu, jaký odvedla Vaše myčka... ovšem nutnosti klávesnici rozebírat... Jak toho docílit v domácích podmínkách Vám bohužel neporadím, pro námi používanou technologii potřebujete nezbytné strojové vybavení a specielní chemii, ale protože jsem malinko i obchodník měl bych pro Vás řešení... tedy pokud pracujete s výpočetní technikou i ve vašem zaměstnání... Při objednávce strojového čištění klávesnic ve Vaší firmě zaměstnancům klienta standardně nabízíme čištění soukromých klávenic - donesených z domova zcela zdarma. Tedy zbývá jen přesvědčit vedení Vaší společnosti, aby Vaše firemní klávesnice nechávalo naší firmou pravidelně čistit a Vaše domácí klávesnice bude stále jako nová :-) Pokud Vás blíže zajímá námi používaná technologie navštivte naše stránky http://www.jvala.cz/profylaxe.htm a pokud Vás zajímá cena za vyčištění jedné klávesnice podívejte se na: http://www.jvala.cz/profylaxe/cenik.html .Novým zákazníkům obvykle nabízíme bonus v podobě 50% slevy právě na čištění klávesnic, pokud nechjí čistit i PC, nebo tiskárny. Demo akce děláme u zákazníků z Prahy zdarma. A ještě Vám čtenářům tohoto příspěvku nabízím (po předchozí tel. domluvě) jednu možnost... Pro ty kdo mají blízko do naší dílny v Praze 10 Malešicích a domácí (soukromou) klávesnici si k nám přinesou, tak Vám ji na místě rovněž zdarma vyčistíme. S přátelským pozdravem Jindřich Vála tel.:602 772 654.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 269x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 717x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1715x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1139x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11