ADATA SC680 – TEST a RECENZE ultra lehkého rychlého kompaktního externího disku na cesty Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 24 červen 2020
Přejít na obsah
ADATA SC680 – TEST a RECENZE ultra lehkého rychlého kompaktního externího disku na cesty
Disk v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • ADATA SC680 – TEST a RECENZE ultra lehkého

                                      rychlého kompaktního externího disku na cesty

Minulý rok jsem měl možnost testovat pekelně rychlý SSD disk SD600Q od společnosti Adata, který si nakonec odnesl i naše ocenění, ovšem tento rok jsme se dočkali jeho nástupce, který je v některých ohledech mnohem dál. Je jím model SC680, který dokázal navýšit maximální kapacitu na dvojnásobek, ovšem váha disku se smrskla skoro na polovinu. Dočkali jsme se také moderního USB 3.2 namísto 3.1 a také je disk osazen modernějším konektorem USB-C. I díky tomuto řešení je disk tlustý pouhých 10mm.

Pokud chcete externí mobilní diskové řešení s co nejlepší rychlostí přenosu dat, tak se v dnešní době budete asi preferovat SSD řešení. Klasické plotnové externí disky (HDD) dosahují na rychlosti jen lehce přesahující 100 MB/s, což proti výkonu SSD disku je hodně málo. Především jsou ale mechanické disky speciálně pro externí použití a nošení, mnohem méně spolehlivé. Jejich jemná mechanika vyloženě nesnáší otřesy a také je dlouhodobě nevydrží. SSD disku je úplně jedno, jak s ním klepete nebo třesete, na jeho konstrukci a funkčnost nemají otřesy žádný vliv.

V dnešní recenzi se proto podívám na úplnou novinku od společnosti Adata s diskem SC680, který se spoléhá na NAND paměti, kdy přináší díky tomu malé rozměry, slušný výkon a dobrou odolnost. Dostupný je v kapacitách od 240GB až po 1,92TB, já dostal na recenzi zlatý střed nabídky, tedy 960GB model v černém provedení Řada SC680 se vyznačuje hlavně malými rozměry, nízkou váhou pouhých 35g, a proto se snadno vejde do každé menší kapsy a stává se tak ideálním externím diskem na přenášení dat ke kterým chcete mít co možný nejrychlejší přístup. Nemluvě samozřejmě o odolnosti proti nárazům atd.

Disk umožňuje propojení s počítačem skrze rychlý USB 3,2 (gen 2) konektor, který dokáže plně využít rychlosti SSD disku, který se ukrývá uvnitř. Disk je také díky této konstrukci odolný vůči nárazům, vibracím a pádům. Navíc je disk vybaven programem HDDtoGO s 256bitovým šifrováním AES, takže vaše data budou chráněna před případným odcizením či dalším zneužitím.

Pokud se blíže podíváme na parametry tohoto modelu, je osazen 64vrstvými 3D QLC NAND čipy s inteligentní vyrovnávací SLC pamětí. Použití QLC NAND není sice ideální z hlediska životnosti ale také uchování záznamu bez připojení disku k napájení (QLC jsou na tom hůře než TLC), ale pokud jde o cenu, tak mají QLC výhodu. Speciálně když se snažíte udělat externí řešení co nejmenší a nejlehčí s velkým objemem a za dostupnou cenu. Disk je v nabídce v kapacitách 240, 480, 960GB a 1,92TB. Disk dle oficiálních specifikací dosahuje na rychlosti až 530 MB/s pro čtení a 460 MB/s pro zápis. Disk je celkem malý, jeho rozměry jsou 86,7 x 61 x10 mm a váží pouhých 35g. Je také velmi odolný a zvládne i pád z velké výšku, bohužel nesplňuje certifikaci IP68, není tedy voděodolný, což je podle mého názoru celkem škoda.

Všechny kapacity se dají koupit ve dvou barevných provedení: modrá a černá. Disky jsou kompatibilní s Windows XP až po nejnovější Windows 10. Samozřejmě nechybí podpora ani pro Linux a Max OS a dokonce ANDROID (pokud má zařízení OTG). Záruka je pak standartní 3 roky.

  • Adata SC680 960GB

Balení disku je vyvedeno opravdu stylově a hlavně účelně. Krabička je jenom o málo větší než samotný disk a zákazník se zde dozví ihned veškeré parametry.

Samotný disk je tedy tenký a lehký, neobsahuje žádné složité prvky ani ovládání. Prostě malý SSD externí disk a k němu dostanete jenom dva krátké USB kabely. Jeden je zakončený konektorem USB-C a druhý pro kompatibilitu se staršími PC klasickým USB-A. Na disku se pak ještě nachází stavová diodu, která v případě zapnutí svítí modře.

Jak disk funguje v praxi, se podíváme v další kapitole … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1040x
Komentářů: 7
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 748x
Komentářů: 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4Čtvrtek, 24 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 591x
Komentářů: 0
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!Středa, 23 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3496x
Komentářů: 45
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?Úterý, 22 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1840x
Komentářů: 13
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2689x
Komentářů: 23