Corsair MP600 PRO NH 2TB – TEST a RECENZE výkonného kvalitního Gen4 NVMe SSD disku Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 17 duben 2023
Přejít na obsah
Corsair MP600 PRO NH 2TB – TEST a RECENZE výkonného kvalitního Gen4 NVMe SSD disku
Disk v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Disk v praxi

Disk jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z790 Aorus Xtreme s procesorem Intel i9-13900K. Operační paměti poskytla společnost G.Skill s modelem Trident Z5 RGB 2x16GB DDR5 o frekvenci 7800 MHz s nízkým časováním CL36. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1500W modelem Dark Power Pro 12 s titanovou certifikaci

Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti Sabrent, nemůže se tak stát, že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod. Teplotu disku jsem pak během testování sledoval v programu Crystal Disk Info a také v aplikaci HWinfo, která umí číst data z vícera čidel na disku. Pro další teplotní testy jsem ovšem využil vestavěného chladiče na základní desce Gigabyte Z790 AORUS Xtreme.

K disku lze ještě doinstalovat doprovodný program výrobce, kde můžete sledovat teplotu disku, jeho zdraví, kontrolovat aktuální firmware. Ovšem mimo to nabízí program i nadstandartní funkce jako je třeba klonování disku, jeho bezpečné smazání, aby nešly data obnovit apod.

  • Test rychlosti – Crystal Disk Mark

Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se disk umístil v TOP10 již testovaných Gen4 NVMe SSD disků s tím že rozdíly jsou opravdu velmi malé a disk více zaostává jenom v zápisu. Co mě ale překvapilo, že disk dokázal pokořit hranici 6500MB/s, kde by tohoto dle papírových specifikací měl být schopen až 4TB model.

V dalším testu si testovaný model značně polepšil a dokonce obsadil první příčku, což je vynikající výsledek.

V posledním a nejnáročnějším testu se bohužel disk trochu propadl, ovšem stále se dokázal vměstnat do TOP5 nejlepších otestovaných Gen4 disků.

  • Test rychlosti – ATTO / Aida64

Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.

Jak je vidět z výsledků, MP600 PRO NH 2TB narazí na své teoretické maximum, od velikosti souboru 128-256KB což je velmi dobrý výsledek. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 11, pokud je na tomto disku nainstalován, nakonec jsem naměřil krásných 12 sekund. Vysoká rychlost NVMe disku je tedy opravdu znát. A podobně tomu bude i při nahrávání náročnějších aplikací, nebo nahrávacích časů během hraní her.

Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, dopadl disk hodně slušně. Do zhruba 38% dokázal držet rychlost na cca 5800MB/s. Poté nastal propad, ale na stále přijatelných 1300MB/s a na této hodnotě se dokázal držet až dokonce. To jsou velmi dobré hodnoty, protože některé konkurenční disky po vyčerpání vyrovnávací paměti klesají klidně i pod 600MB/, současně to ale není nic zázračného ve srovnání s jinými podobnými špičkovými Gen4 modely.

Na co si ovšem opravdu dejte, pozor jsou teploty. Pokud budete disk provozovat bez chladiče, celkem brzy se dostanete k 60°C a disk začne zpomalovat. Ovšem pokud jsem použil integrovaný chladič na základní desce Gigabyte Z790 AORUS Xtreme, spadla teplota na mnohem přijatelnějších 35°C. Co jsem tak pátral, verze tohoto disku s integrovaným chladičem již z výroby se hřeje kolem 41-42°C, což je stále velmi dobrá a bezpečná hodnota.

Takže přejděme k finálnímu hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1834x
Komentářů: 2
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLC
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLCPátek, 15 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2271x
Komentářů: 2
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?Středa, 13 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1483x
Komentářů: 13
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálně
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálněÚterý, 12 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2633x
Komentářů: 3
Unreal Engine dorazil ve verzi 5.3 – jaké novinky nabízí?
Unreal Engine dorazil ve verzi 5.3 – jaké novinky nabízí?Neděle, 10 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2427x
Komentářů: 0