Kingston IronKey D500S – TEST a RECENZE extra zabezpečeného USB flash disku s FIPS 140-3 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 13 listopad 2023
Přejít na obsah
Kingston IronKey D500S – TEST a RECENZE extra zabezpečeného USB flash disku s FIPS 140-3
Disk v praxi
Závěr a hodnocení
altPokročilé zabezpečení, skrytá tajná sekce a možnost automatického smazání disku. Vše do kapsy.

 

 

 

 

  • Kingston IronKey D500S – TEST a RECENZE

                                extra zabezpečeného USB flash disku s FIPS 140-3

Pokud potřebujete přenést fyzicky citlivá data, která rozhodně nechcete, aby se dostala někomu nepovolanému do ruky a chcete je mít i zálohované a vždy při sobě, je USB flash disk dobrá volba. Problém je, že k datům na něm může prakticky každý a běžné disky žádné neprolomitelné zabezpečení nemají. Ovšem výrobci jako KINGSTON mají v nabídce velmi speciální modely USB FLASH disků, které toho po stránce zabezpečení dat umí mnohem více.

Dnešní recenze bude o testu USB flash disku zaměřeného nikoliv na vysokou kapacitu, či maximálně rychlý přenos dat, ale na maximální možnou bezpečnost uložených dat a jejich ochranu před zvědavci. Takže i pokud vás dostanou, můžete být v klidu, vaše data nedostanou ;). Model IronKey D500 od společnosti Kingston představuje aktuální vrchol nabídky v oblasti zabezpečených USB Flash disků tohoto výrobce, Novinka má mít FIPS 140-3 Level 3 a je vybaven 256bitovým hardwarovým šifrováním AES v režimu XTS. Disk také splňuje předpisy dle GDPR a používá digitálně podepsaný firmware, díky čemuž je imunní vůči BadUSB.

Disk umožňuje vytvoření také skrytého oddílu. A pozor, data na disku se dokáží i sama zničit v případě několika pokusů o prolomení nebo prostého zadání špatného hesla. Či případně je zde funkce s možností přímého zadání speciálního hesla, které okamžitě spustí neobnovitelné zničení dat na disku. Toho můžete využít v situaci, kdy vám bude hrozit zajetí, nebo vás někdo bude nutit zadat přístupové heslo proti vaší vůli. Budete to vy, kdo se bude smát naposledy, vaše vzácná data prostě nedostanou :).

Disk je jinak také fyzicky nadstandardně odolný. Jeho tělo je vybaveno zinkovým pouzdrem s epoxidovou pečetí indikující případnou neoprávněnou manipulací pro fyzické zabezpečení. Samozřejmostí je pak prachu odolnost, vodě odolnost a disk je také velmi odolný vůči fyzickému poškození (IPX8). Disk je kompatibilní s operačními systémy Windows 10/11, Linux a Mac OSb10.15.x – 13.x. Záruka je pak nadstandartní 5 let, včetně technické podpory. Nicméně liší se možnosti a v nabídce jsou také různé verze D500 řady.

Pro majitele základních desek, které mají USB-C konektor, mám však špatnou zprávu. Tento model se stále, stejně jako předchozí D300 spoléhá hlavně na maximální kompatibilitu, a proto je stále vybaven klasickým konektorem typu USB-A, avšak alespoň verze 3.2 Gen 1 a díky tomu je schopen dosahovat na rychlost solidních 310MB/s (alespoň pro čtení). Rychlost to není kdovíjaká, ovšem u tohoto USB disku nejde tolik o rychlost přenosu dat ale o jejich bezpečnost, čemuž zde byla věnována opravdu hlavní pozornost.

Balení disku je velmi stylové, krabička je celá stříbrno šedá a ihned se dozvíte, zda máte verzi disku, který jde spravovat centrálně na dálku, nebo ne. Mě tedy dorazil ten jednoduší a levnější model. Na krabici se také ihned dozvíte, jakou máte kapacitu disku, a samozřejmě je zde také uvedeno, jaké všechny certifikace tento model splňuje.

Samotný Flash disk je rozměrově celkem velký. Na délku má 77,9mm, na šířku 21,9mm a je tlustý 12mm. Je to dáno masivním tělem ze zinkové slitiny a díky tomu je disk i celkem těžký, má 77,1g. Balení je celkem skromné mimo samotného disku se zde nachází už jenom ocelový kroužek, na který se dá disk upevnit skrze očko a dále připevnit třeba na klíče. I zde výrobce myslel na odolnost a například přeštípnout onen kroužek by mělo dát mnohem více námahy, než normální přívěšek z nějakého běžného materiálu.

V balení najdete ještě nějaké ty manuály, brožury apod. A jaký je tedy v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3136x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3756x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 3035x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2890x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 4356x
Komentářů: 0
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přichází
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přicházíStředa, 08 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 5966x
Komentářů: 4