TEST: OCZ Vertex 2 60GB – ultimátní výkon SSD za skvělou cenu Tisk E-mail
Napsal Tomáš "holoway" Hort   
Neděle, 05 prosinec 2010
Přejít na obsah
TEST: OCZ Vertex 2 60GB – ultimátní výkon SSD za skvělou cenu
Příslusenství, představení OCZ Vertex 2 60GB
Specifikace a použité technologie
Testy: Windows 7 HP 64bit, ATTO Disk Benchmark
Testy: CrystalDiskMark, HD Tune Pro
Provozní vlastnosti, cena, hodnocení a závěr
altJe na trhu už půl roku, ale až nyní je za cenu, která drtí konkurenci. OCZ Vertex 2 je aktuálně top SSD produkt v poměru cena/výkon. O kolik a v čem překonává konkurenci a proč mu už skoro nestačí staré rozhraní SATA II?

 

 

 

  • OCZ Vertex 2 60GB – ultimátní výkon SSD za skvělou cenu

Na trh se dostává stále více pevných disků s datovým rozhraním SATA 6Gbps. Proč je ale potřeba SATA třetí generace? Možná proto, že SATA II už je pro OCZ Vertex 2 skoro málo. Respektive pro řadič ze série SandForce 1200, který danou sekvenční rychlost disku zajišťuje. Rychlost, kterou dokáže tento typ řadiče zprostředkovat je 285/275 MB/s čtení/zápis a to už je hodně na pováženou. Specifikace SATA II je sice 300MB/s, ale reálné maximum je 286MB/s, takže příští generace už bude muset využít služeb nejnovějšího rozhraní SATA 6Gbps s maximální propustností 600MB/s. Ostatně i proto superrychlé SSD disky vychází ve formě PCI-E karet, kde rychlost takto omezena není.

V dnešní recenzi se podíváme na SSD disk OCZ Vertex 2 60GB, který je aktuálně jednou z nejlepších voleb v poměru cena/výkon. V tomto směru mu konkurují další podobné SSD disky se stejným řadičem - Patriot Inferno, Corsair Force Series anebo A-Data S599. Vertex 2 60GB se dá sehnat okolo 3350 korun, Patriot kolem tří tisíc, a to samé platí i u Corsairu a A-Data. Při koupi neprohloupíte ani u jednoho SSD. Záleží sice také na typu NAND flash pamětí, ale dle testů po internetu se odvážím domnívat, že všechny jmenované SSD jsou výkonově na 95% stejné.

Nebudeme dnes článek nijak protahovat teorií, tu najdete v předešlých recenzích v oddělení „Pevné disky“. Chápu také, že číst ty recenze s 30 tisíci znaky není zrovna med, a tak k věci jdeme hned.

  • Balení OCZ Vertex 2

Balení všech SSD disků Vertex 2 by mělo být stejné. OCZ vsadilo na malou krabičku, která je ale z hlediska obsahu dostačující.

V porovnání s krabičkou k dnes už starším sériím Kingston V a V+ Series, je OCZ balení opravdu minimalistické. Je to tím, že SSD Kingston měly okolo sebe plastové vyztužení a ochrana tak byla větší. Navíc v balení byl i SATA kabel, redukce napájení a méně skladná redukce na 3,5“ velikost do dané pozice v PC skříni.

Krabička OCZ je o něco širší než 3,5“ pevný disk, v délce je pak o něco kratší. Dohromady se jedná o čtvercové provedení. Barevné provedení je decentní a pozornost moc nepřitahuje. Na zadní straně je popis základních specifikací SSD disku, na straně přední pak v pravém horním rohu velikost disku.

Uvnitř je SSD disk zabalen v antistatickém pytlíku. Nalevo jsou v pěnovém obalu zamáčknuty čtyři šroubky pro uchycení redukce na 3,5“ velikost. Samotná redukce je pak z druhé strany a jedná se v podstatě o plech ohnutý na dvou stranách. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!Úterý, 07 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 456x
Komentářů: 3
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocích
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocíchPondělí, 06 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1103x
Komentářů: 9
Wasteland 3 bylo také odloženo
Wasteland 3 bylo také odloženoPátek, 03 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 542x
Komentářů: 1
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!Úterý, 31 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1105x
Komentářů: 2
World War Z zdarma na EPIC Games Store
World War Z zdarma na EPIC Games StoreSobota, 28 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2263x
Komentářů: 3
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.Čtvrtek, 26 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 879x
Komentářů: 3