Patriot P300 1TB – TEST a RECENZE cenově výhodného a solidnější rychlého NVMe M.2 SSD disku? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Úterý, 03 listopad 2020
Přejít na obsah
Patriot P300 1TB – TEST a RECENZE cenově výhodného a solidnější rychlého NVMe M.2 SSD disku?
Disk v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • Patriot P300 1TB – TEST a RECENZE

             cenově výhodného a solidnější rychlého NVMe M.2 SSD disku?

Pokud je oblast, kde si na nedostatek konkurence nemůžeme stěžovat, tak je to zatím oblast SSD disků, kde bojuje velké množství značek se svými modely. A přetahují se o rychlosti a hlavně cenu. I když je pravda, že cenové rozdíly se mezi opravdu rychlým a základním modelem NVMe SSD disku smrkly velmi výrazně. Pořád je tu ale velké množství zákazníků, kterým jde o každou korunu, takže souboj o cenově nejvýhodnější SSD je velmi ostrý.

Velkou zbraní jsou zde QLC paměti. Ty sice mají podstatně nižší životnost, ale nabízejí nejvyšší kapacity za nejnižší ceny a výkonově nejsou o moc pomalejší než TLC. Přesto zastáváme názor, že právě TLC modely jsou vhodnější, protože mají obvykle stejnou rychlou, ale o něco vyšší životnost a jsou jen o málo dražší. A pokud vyloženě nechcete QLC, jsou nejlevnější TLC modely zajímavé. A dnes se právě na jeden z cenově nejdostupnějších podíváme.

  • PATRIOT P300

Od společnosti Patriot jsem měl možnost testovat už několik rychlých herních NVMe SSD disků a to i včetně jednoho ultra rychlého modelu s rychlostí čtení až 5GB/s. Ovšem dneska se podívám na model z opačného konce spektra a to je P300. Ten využívá podobné konstrukce jako minule testovaný model P34A60 od Silicon Power. To znamená, že disk má rychlosti kolem 2GB/s a nemá žádnou DRAM vyrovnávací paměť. Spoléhá se totiž taktéž na Host Memory Buffer (HMB). Tato funkce využívá klasickou operační paměť (DDR4) v počítači jako virtuální vyrovnávací paměť. Díky tomu se podařilo snížit výrobní náklady a srazit koncovou cenu na hranici 3000,- včetně daně, a to je velmi lákavá nabídka.

Sám výrobce charakterizuje tyto modely těmito hlavními body:

  • Přenosové rychlosti až 2100 MB/s pro čtení a 1650 MB/s pro zápis
  • Hodnoty IOPS 290 000 pro čtení a 260 000 pro zápis
  • Životnost 320 TB
  • Záruka 3 roky

Životnost disku také není kdovíjaká a to 320 TB, dražší modely mají klidně 4x tolik. Také záruka je standartní 3letá. Testovaný 1TB model disponuje rychlostí až 2100MB/s pro čtení a 1650MB/s pro zápis. Nejedná se tedy o žádného „rychlíka“ k trhání rekordů, ovšem sila tohoto disku je někde jinde. Ze stránek výrobce se dále dozvíme, že model podporují funkce jako TRIM, S.M.A.R.T, a další již velmi standartní funkce. Hodnoty IOPS jsou 290 000 pro čtení a 260 000 pro zápis.

Disk se spoléhá na 3D-NAND TLC čipy s 96 vrstvami společnosti Kioxia (Toshiba) připojeních na čtyř kanálový řadič Phison PS5013-E13T. Provedení disku je standartní M.2 2280 a celý disk váží 8g. Maximální spotřeba je pouhých 2,38W, disk tedy nemusí mít žádní lepší chlazení, paměťové čipy se tedy spoléhají bud na vnitřní airflow ve skříni, nebo integrované pasivní chlazení M.2 slotu od základní desky.

Balení disku je opravdu velmi strohé. Disk je vložen do malého plastového uložení, a to je vloženo a zalepeno do klasického kartonu s potiskem.

Disk v 1TB verzi má čipy pouze z jedné strany tišteného spoje. U 2TB modelu jsou čipy z obou stran. Chladič zde není žádný, pouze samolepka výrobce.

Z druhé strany se v levé části tišteného spoje nachází několik odporů a dalších součástek, žádné paměťové čipy tu už nejsou. Pojďme tedy k samotnému testování. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Next GEN verze Witcher 3 to letos prý stihne!
Next GEN verze Witcher 3 to letos prý stihne!Pondělí, 23 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 833x
Komentářů: 1
Vyšlo Vampire: The Masquerade – Swansong
Vyšlo Vampire: The Masquerade – SwansongČtvrtek, 19 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 554x
Komentářů: 1
She-Hulk v první ukázce – hodně nezvládnutá CGI?
She-Hulk v první ukázce – hodně nezvládnutá CGI?Středa, 18 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1226x
Komentářů: 9
The Orville – třetí a poslední sezóna v ukázce!
The Orville – třetí a poslední sezóna v ukázce!Neděle, 15 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1650x
Komentářů: 3
Nejočekávanější hra roku odložena! StarField letos nedorazí!
Nejočekávanější hra roku odložena! StarField letos nedorazí!Čtvrtek, 12 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1056x
Komentářů: 0
Avatar: The Way of Water v první ukázce!
Avatar: The Way of Water v první ukázce!Pondělí, 09 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1734x
Komentářů: 8