Patriot Viper VP4300 M.2 PCIe 4.0 NVMe SSD – TEST a RECENZE rychlého disku s až 7400MB/s! Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Úterý, 20 duben 2021
Přejít na obsah
Patriot Viper VP4300 M.2 PCIe 4.0 NVMe SSD – TEST a RECENZE rychlého disku s až 7400MB/s!
Patriot Viper VP4300 2TB v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Patriot Viper VP4300 2TB

Disk jsou dodávaný v klasické papírové krabičce. Na přední straně se ihned dozvíte rychlosti zápisu a ctěni a o jakou kapacitu se jedná.

Samotná krabička je zajímavá tím, že lze otevřít. Na levé straně se dozvíme něco o disku samotném a na pravé straně je pak okénko, kde je už vidět samotný disk takzvaně na živo.

Je opravdu šikovné, že výrobce přidal hned dva typy chladičů.

  • Disk v praxi – výkon

Disk jsem zapojil na základní desku ASRock Z590 Taichi s procesorem Core i9-11900K. Operační paměti poskytla společnost Adata s modelem XPG Spectrix D50 Extreme o frekvenci 4800 MHz. Zdroj pak poskytla společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci. Pokud se ptáte, zda k disku je nějaký obslužný program, tak žádný není.

  • Crystal Disk Mark

Pro samotné testování jsem tedy zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disky vedou v Seq Q31T1 benchmarku. Zde se model VP4300 2TB deklasoval všechny doposud testované disky rozdílem třídy. Jediný, který se trochu drže byl jeho předchůdce VP4100.

Další část testů zahrnuje sekvenční čtení i zápis. Zde se situace více míně opakuje jako v prvním testu, s tím rozdílem že rozdíl mezi VP4100 a VP4300 už není tak velký.

V posledním a zároveň nejnáročnějším testu sice neskončil VP4300 2TB na prvním místě, ovšem rozdíly mezi nejlepšími modely jsou v řádu jednotek MB/s, tedy nic podstatného.

  • Test rychlosti – ATTO

Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.

Jak je vidět z výsledků, VP4300 narazí na své teoretické maximum, až od velikosti souboru 1MB, to je o něco horší než jsme byli zvyklí. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 10, pokud je na tomto disku nainstalován, nakonec jsem naměřil krásných 11 sekund. Vysoká rychlost NVMe disku je tedy opravdu znát. A podobně tomu bude i při nahrávání náročnějších aplikací, nebo nahrávacích časů během hraní her, i když tady zatím dramatické rozdíly nejsou, přeci jen zopakovat posun, jaký byl mezi přechodem s HDD na SSD už ani u takhle rychlého SSD proti jiným SSD, nebude zatím možné :). Ale prostě je rychlejší o dalších desetiny sekundy či celé sekundy, což jsou dnes skutečné praktické rozdíly, s jakými ve srovnání mezi NVMe SSD disky dnes operujeme :).

Pokud se ptáte, jaký vliv mají TLC čipy na rychlost disku při kopírování/zápisu velmi velkých souborů, dopadl disk neočekávaně dobře. V testu AIDA 64, se v testu zápisu disk držel na rychlosti 6,5GB/s celých 15 minut. Poté ještě chvílí držel konstantních 2GB/s než začala nadobro rychlost kolísat mezi 1GB/s a 1,5GB/s. Pokud by Vás zajímaly teploty, když jsem osadil disk integrovaným pasivem základní desky ASRock Z590 Taichi, dosáhl jsem na maximální teplotu 43°C. Podobné teploty jsem naměřil i s tím výkonnějším přibaleným chladičem a zcela bez chladiče, pouze ovíjen průvanem ve skříní jsem se nakonec zastavil na 59°C.

K hodnocení a závěru … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 754x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 773x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1203x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 911x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1216x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1485x
Komentářů: 1