QNAP TS-230 - TEST a RECENZE cenově dostupné dvoudiskové domácí NAS Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Čtvrtek, 20 květen 2021
Přejít na obsah
QNAP TS-230 - TEST a RECENZE cenově dostupné dvoudiskové domácí NAS
Qnap TS-230 a instalace
V praxi - nastavení, výkon a funkce
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • QNAP TS-230 - TEST a RECENZE

                                              cenově dostupné dvoudiskové domácí NAS

Sice dnes žijeme v době „cloudové“ tedy, většina lidí si zálohuje své data online a s klidným srdcem tak předává svá data do rukou různých společností a provozovatelů, ovšem stále se najde dost lidí, kteří z pochopitelných důvodů upřednostňují udržovat svá data skutečně svá, přístupná a takzvaně doma po ruce. Sice zde máme spoustu NAS řešení, ale cena těchto zařízení byla vždy celkem vysoká a pro většinu lidí tedy nezajímavá. Bylo tedy zvykem si domácí NASky dělat takzvaně na koleně z vysloužilého HW apod. Toto řešení ovšem postrádá své kouzlo v líbivém designu, a hlavně v jednoduchosti nastavení a přístupnosti pro méně technicky nadané. Nyní je na trhu ale několik cenově zajímavých základních dvoudiskových NAS, takže jsme se rozhodli se na ně podívat.

Dnes konkrétně to bude o modelu od společnosti QNAP. Ta přichází na trh s modelem pro dva disky, který se snaží na konkurenci útočit hlavně velmi zajímavým poměrem cena/výkon. Model TS-230 nabízí místo tedy pro dva 3,5“ HDD s možností zrcadlení, tedy automatického zálohování jednoho disku na druhý. Nechybí samozřejmě USB, LAN, vlastní 4jádrový procesor, operační paměť a navrch i operační systém s přehlednými funkcemi a aplikacemi. To vše navíc za velmi přístupnou cenu, která dělá tento model jedním z nejlevnějších dvoudiskových NAS na trhu vůbec. Takže nás pochopitelně zajímalo, jaký je a otestovali jsme jej pro vás v praxi.

Myslím, že každý, kdo si NAS pořídil, tak potvrdí, jak šikovné je to řešení. Na trhu existuje obrovská spousta podobných zařízení, od řekněme šikovnějších externích disků se síťovým připojením, které tak mají základní funkce jako NAS, přes jednoduché domácí a firemní plnohodnotné NAS řešení pro 2 až 4 disky, až po ultra řešení pro náročné uživatele i firmy s 8 pozicemi pro HDD. Nad tím už jsou pak klasické serverové farmy. Dnes se tedy podíváme na jedno takové jednodušší dvou diskové domácí NAS řešení, které by mohlo zajímat hodně z vás.

Osobně v tomto řešení vidím ideální cestu k tomu mít na své síti veškerá důležitá data a třeba i filmy a ty si přehrávat skrze jiné multimediální centrum po síti, třeba na televizi nebo projektoru. Aktuální cena tohoto modelu se nyní pohybuje kolem 4 490,- s DPH (samozřejmě disky si musíte dokoupit a osadit zvlášť).

Pokud se podíváme na parametry, výrobce zvolil 64bitový ARM Realtek RTD1296 se čtyřmi jádry o taktu 1,4GHz. Operační paměť je 2GB DDR4 s nemožností rozšíření. Pokud jde o maximální velikost podporovaných disků, výrobce žádné omezení neuvádí. Samozřejmě další kapacitu lze přidat skrze externí disky pomoci dvou portů USB 3.2 Gen 1. Není tedy problém v domácích podmínkách dosáhnout na celkem slušnou kapacitu.

Pojďme se na něj podívat z blízka 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Co trvá NOCTUA tak dlouhou uvést nové ventilátory?
Co trvá NOCTUA tak dlouhou uvést nové ventilátory?Středa, 07 červen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 413x
Komentářů: 0
Spider-Man: Across the Spider-Verse se povedl!
Spider-Man: Across the Spider-Verse se povedl!Úterý, 06 červen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 815x
Komentářů: 1
Jak se vyrábí grafická karta? GPU je jen základ.
Jak se vyrábí grafická karta? GPU je jen základ.Pondělí, 05 červen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 993x
Komentářů: 0
DIABLO 4 = dobrá hra, starý koncept, drahé mikrotransakce
DIABLO 4 = dobrá hra, starý koncept, drahé mikrotransakcePátek, 02 červen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2072x
Komentářů: 9
Alone in the Dark má datum vydání a demo
Alone in the Dark má datum vydání a demoČtvrtek, 01 červen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1040x
Komentářů: 1
Další SONY exkluzivita na PC - Ratchet & Clank brzy
Další SONY exkluzivita na PC - Ratchet & Clank brzyÚterý, 30 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 910x
Komentářů: 1