QNAP TS-230 - TEST a RECENZE cenově dostupné dvoudiskové domácí NAS Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Thursday, 20 May 2021
Přejít na obsah
QNAP TS-230 - TEST a RECENZE cenově dostupné dvoudiskové domácí NAS
Qnap TS-230 a instalace
V praxi - nastavení, výkon a funkce
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • QNAP TS-230 - TEST a RECENZE

                                              cenově dostupné dvoudiskové domácí NAS

Sice dnes žijeme v době „cloudové“ tedy, většina lidí si zálohuje své data online a s klidným srdcem tak předává svá data do rukou různých společností a provozovatelů, ovšem stále se najde dost lidí, kteří z pochopitelných důvodů upřednostňují udržovat svá data skutečně svá, přístupná a takzvaně doma po ruce. Sice zde máme spoustu NAS řešení, ale cena těchto zařízení byla vždy celkem vysoká a pro většinu lidí tedy nezajímavá. Bylo tedy zvykem si domácí NASky dělat takzvaně na koleně z vysloužilého HW apod. Toto řešení ovšem postrádá své kouzlo v líbivém designu, a hlavně v jednoduchosti nastavení a přístupnosti pro méně technicky nadané. Nyní je na trhu ale několik cenově zajímavých základních dvoudiskových NAS, takže jsme se rozhodli se na ně podívat.

Dnes konkrétně to bude o modelu od společnosti QNAP. Ta přichází na trh s modelem pro dva disky, který se snaží na konkurenci útočit hlavně velmi zajímavým poměrem cena/výkon. Model TS-230 nabízí místo tedy pro dva 3,5“ HDD s možností zrcadlení, tedy automatického zálohování jednoho disku na druhý. Nechybí samozřejmě USB, LAN, vlastní 4jádrový procesor, operační paměť a navrch i operační systém s přehlednými funkcemi a aplikacemi. To vše navíc za velmi přístupnou cenu, která dělá tento model jedním z nejlevnějších dvoudiskových NAS na trhu vůbec. Takže nás pochopitelně zajímalo, jaký je a otestovali jsme jej pro vás v praxi.

Myslím, že každý, kdo si NAS pořídil, tak potvrdí, jak šikovné je to řešení. Na trhu existuje obrovská spousta podobných zařízení, od řekněme šikovnějších externích disků se síťovým připojením, které tak mají základní funkce jako NAS, přes jednoduché domácí a firemní plnohodnotné NAS řešení pro 2 až 4 disky, až po ultra řešení pro náročné uživatele i firmy s 8 pozicemi pro HDD. Nad tím už jsou pak klasické serverové farmy. Dnes se tedy podíváme na jedno takové jednodušší dvou diskové domácí NAS řešení, které by mohlo zajímat hodně z vás.

Osobně v tomto řešení vidím ideální cestu k tomu mít na své síti veškerá důležitá data a třeba i filmy a ty si přehrávat skrze jiné multimediální centrum po síti, třeba na televizi nebo projektoru. Aktuální cena tohoto modelu se nyní pohybuje kolem 4 490,- s DPH (samozřejmě disky si musíte dokoupit a osadit zvlášť).

Pokud se podíváme na parametry, výrobce zvolil 64bitový ARM Realtek RTD1296 se čtyřmi jádry o taktu 1,4GHz. Operační paměť je 2GB DDR4 s nemožností rozšíření. Pokud jde o maximální velikost podporovaných disků, výrobce žádné omezení neuvádí. Samozřejmě další kapacitu lze přidat skrze externí disky pomoci dvou portů USB 3.2 Gen 1. Není tedy problém v domácích podmínkách dosáhnout na celkem slušnou kapacitu.

Pojďme se na něj podívat z blízka 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?Wednesday, 01 February 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1618x
Komentářů: 6
Star Trek: Picard – nová série je tu!
Star Trek: Picard – nová série je tu!Monday, 30 January 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1523x
Komentářů: 2
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!Friday, 27 January 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1989x
Komentářů: 5
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?Wednesday, 25 January 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1484x
Komentářů: 0
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzy
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzyFriday, 20 January 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1457x
Komentářů: 2
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!Tuesday, 17 January 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1310x
Komentářů: 1