Sabrent Rocket 2TB – TEST a RECENZE solidního NVMe SSD s kvalitními TLC čipy Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Neděle, 01 srpen 2021
Přejít na obsah
Sabrent Rocket 2TB – TEST a RECENZE solidního NVMe SSD s kvalitními TLC čipy
Disk v praxi - výkon
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Disk v praxi – výkon

Disk jsem zapojil na základní desku Asrock Z590 Taichi s procesorem Core i9-11900K. Operační paměti poskytla společnost Adata s modelem XPG Spectrix D50 Extreme o frekvenci 4800 MHz. Zdroj pak poskytla společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci. Pokud se ptáte, zda k disku je nějaký obslužný program, nabízí jich výrobce hned několik. Za prvé tu máme ROCKET Control Panel, který slouží k update firmwaru, sleduje teplotu disku a celkové zdraví disku samotného.

Další program, který si můžete k disku nainstalovat je Acronis True Image a SSC Software. První jmenovaný se velmi hodí třeba na dělání záloh vašeho disku formou obrazu 1:1, nebo například migraci starého disku, na kterém máte operační systém na nově zakoupený právě od společnosti Sabrent. Druhý jmenovaný pak slouží ke změně velikosti sektorů na disku apod. Pro většinu zákazníků bude tedy nejvíce užitečný Control Panel, případně Acronis. Každopádně jedná se o velmi nadstandartní balíček programů, většina výrobců dává k diskům maximálně jeden program, někteří nedávají k diskům žádný, v tomto směru je tedy společnost Sabrent takový malý unikát.

  • Test rychlosti – Crystal Disk Mark

Pro samotné testování jsem tedy zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disky vedou v Seq Q31T1 benchmarku. Zde se model Rocket 2TB umísil v horní polovině testovaných disků. Pokud jde o srovnání s minule testovaným levnějším modelem Rocket Q, rozdíly jsou v řádu jednotek MB/s.

Další část testů zahrnuje sekvenční čtení i zápis. Zde se disk bohužel trochu propadl. Ovšem stále to není žádná tragédie a rychlost disku je stále velmi slušná.

V posledním a zároveň nejnáročnějším testu už se ukazuje, že tento disk prostě není žádný rychlík, a soustředí se opravdu jenom o konzistentní výkon s dlouhou výdrží. Ovšem i přesto dokázal porazit svého levnějšího bratříčka s přídomkem „Q“.

  • Test rychlosti – ATTO

Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.

Jak je vidět z výsledků, Rocket 2TB narazí na své teoretické maximum, od velikosti souboru 64/128 KB, což je velmi dobrý výsledek, už jsem tu měl mnohem horší disky v tomto ohledu. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 10, pokud je na tomto disku nainstalován, nakonec jsem naměřil krásných 12 sekund. Vysoká rychlost NVMe disku je tedy opravdu znát. A podobně tomu bude i při nahrávání náročnějších aplikací, nebo nahrávacích časů během hraní her.

Pokud se ptáte, jaký vliv mají TLC čipy na rychlost disku při kopírování/zápisu velmi velkých souborů, dopadl disk, přesně tak jak se očekávalo a celkem výrazně překonal model Rocket Q s čipy QLC, který jsem testoval minule. V testu AIDA 64, se v testu zápisu disk držel na rychlosti 2,8GB/s pouhých několik minut. Poté zpomalil a držel se kolem 1250-1400 MB/s. Pokud by Vás zajímaly teploty, když jsem osadil disk integrovaným pasivem základní desky Asrock Z590 Taichi, dosáhl jsem na maximální teplotu 44°C. Pokud jsem disk ponechal bez chladiče, tak jak je prodáván, zvýšila se teplota na konečných 56°C, což je stále v mezích doporučené provozní teploty a tudíž k žádnému přehřívání nedošlo.

K hodnocení a závěru … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 262x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 717x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1715x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1139x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11