SABRENT Rocket 4 Plus-G – TEST a RECENZE špičkového Gen4 7Gbps SSD s parádním chladičem Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 22 březen 2023
Přejít na obsah
SABRENT Rocket 4 Plus-G – TEST a RECENZE špičkového Gen4 7Gbps SSD s parádním chladičem
V praxi
Závěr a hodnocení
altOpravdu rychlý NVMe SSD disk s velmi pěkným chlazením a slušnou cenou.

 

 

 

 

  • SABRENT Rocket 4 Plus-G – TEST a RECENZE

                              špičkového Gen4 7Gbps SSD s parádním chladičem

Dneska se podívám na zoubek asi největšímu překvapení minulého roku od společnosti Sabrent. Jedná se o velkou inovaci modelu Rocket 4 Plus, který jsem měl už možnost otestovat a který v mé testovací metodice rozdrtil veškerou konkurenci na trhu a více méně stále nebyl od té doby poražen. Avšak výrobce nelenil a vylepšil tento disk speciálně pro hráče potíračových her, díky upravenému O2 GO firmwaru, který optimalizuje chování disku speciálně pro hráče her.

Toho bylo dosaženo plnou podporou technologie Microsoft DirectStorage. Tato technologie totiž v procesu přenosu dat vynechává procesor a data tak z disku proudí skrze operační paměť přímo do VRAM na grafické kartě. To pomáhá snižovat nahrávací časy ve hrách a samozřejmě to pomáhá snižovat latence. A právě co nejnižší latence jsou pro hráče her tím zásadním pro co nejlepší herní zážitek a co nejlepší herní výkony. Samozřejmě to platí a funguje jen pokud daná hra vůbec DirectStorage technologii využívá.

Dobrou zprávou také je to, že výrobce k disku dodává i chladič vlastní konstrukce, který pomocí heatpipe trubiček zajišťuje, aby disk byl řádně chlazen a při těchto celkem extrémních výkonech nedocházelo k jeho přehřívání. Samozřejmě pokud máte na desce masivní chlazení přímo od základní desky, není tento chladič třeba a disk lze koupit i bez něj.

Disk je dostupný v kapacitách 1TB, 2TB a 4TB. Já tedy dostal na recenzi prostřední model. Ceny také velmi rychle klesají, což zejména u těchto původně velmi drahých rychlých 7Gbps Gen4 modelů, byl největší problém. Nyní jsou ale už za zajímavé peníze, i když samozřejmě na nejlepší poměr cena/výkon neútočí na to má i Sabrent spousta jiných modelů. Tenhle je hlavně o výkonu, kvalitě zpracování atd.

Jde tedy o PCIe Gen4 řešení a zvládá rychlost přesahující 7000MB/s, ovšem jenom ve čtení. V zápisu je to o něco méně a to 6900MB/s. Disk je také oficiálně kompatibilní s PS5, kde je dokonce i možnost přikoupit speciální chladič na míru dělaný této herní konzoli, což jsem měl už také možnost otestovat. Disk je osazen novými 176 vrstvými čipy TLC od společnosti Micron. Řadič je zde celkem běžný Phison PS5018-E18, ovšem odladěný daným speciálním firmwarem pro podporu DirectStorage. K disku lze tedy přikoupit i již zmíněný chladič, který vyjde na zhruba 600 korun navíc.

Sám výrobce charakterizuje tyto modely těmito hlavními body:

  • Přenosové rychlosti až 7 300 MB/s pro čtení a 6 900 MB/s pro zápis
  • Až 1 000 000 IOPS
  • Životnost disku 1400TB přepsaných dat.
  • Záruka 5 let

Životnost testovaného 2TB modelu je 1400TBW, což je v této kapacitě celkem běžná hodnota u těchto TOP modelů napříč mnoha modely konkurence. Ze stránek výrobce se dále dozvíme, že model podporují standardní funkce jako TRIM, S.M.A.R.T, DevSleep režim.

Balení disku je minimalistické ale velmi kvalitní. Disk je uložen ve vkusně provedené plechové krabičce s polstrováním a ta je následně vložena do další papírové krabice. Disk je tak velmi dobře chráněn vůči poškození. Konstrukce je samozřejmě standardizovaná v rámci M.2 2280 formátu.

Já jsem na recenzi dostal i ten extra chladič, který lze dokoupit zvlášť, ten je vyveden ve stejném perleťovém provedení.

Jeho balení je opět precizní, a dokonce se zde nachází provedení jak pro 1TB model, který má čipy jenom z jedné strany, tak je zde i druhý backplate plech pro 2-4TB model, kde jsou čipy uložené z obou stran PCB.

Pojďme tedy k samotnému testování. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Alone in the Dark má datum vydání a demo
Alone in the Dark má datum vydání a demoČtvrtek, 01 červen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 616x
Komentářů: 0
Další SONY exkluzivita na PC - Ratchet & Clank brzy
Další SONY exkluzivita na PC - Ratchet & Clank brzyÚterý, 30 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 705x
Komentářů: 1
Ventilátory pro chlazení PC jsou překonané?
Ventilátory pro chlazení PC jsou překonané?Úterý, 30 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 8801x
Komentářů: 6
Fallout: New Vegas zdarma – skvělá klasika
Fallout: New Vegas zdarma – skvělá klasikaSobota, 27 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1453x
Komentářů: 0
USA končí provoz F-22 Raptor a staví novou superstíhačku
USA končí provoz F-22 Raptor a staví novou superstíhačkuČtvrtek, 25 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2249x
Komentářů: 12
Vyšla nejhorší hra roku! The Lord of the Rings: Gollum
Vyšla nejhorší hra roku! The Lord of the Rings: GollumStředa, 24 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1433x
Komentářů: 1