Sabrent Rocket Q 2TB – TEST a RECENZE až 8TB NVMe SSD disku s vynikajícím poměrem cena/výkon Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Čtvrtek, 03 červen 2021
Přejít na obsah
Sabrent Rocket Q 2TB – TEST a RECENZE až 8TB NVMe SSD disku s vynikajícím poměrem cena/výkon
Disk v praxi - výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Pokud se ptáte, jaký vliv mají QLC čipy na rychlost disku při kopírování/zápisu velmi velkých souborů, dopadl disk, přesně tak jak se očekávalo. V testu AIDA 64, se v testu zápisu disk držel na rychlosti 2,8GB/s pouhých několik minut. Poté značně zpomalil a držel se kolem 1000 MB/s.

Pokud by Vás zajímaly teploty, když jsem osadil disk integrovaným pasivem základní desky Asrock Z590 Taichi, dosáhl jsem na maximální teplotu 43°C. Pokud jsem disk ponechal bez chladiče, tak jak je prodáván, zvýšila se teplota na konečných 57°C, což je stále v mezích doporučené provozní teploty a tudíž k žádnému přehřívání nedošlo.

  • Závěr

Model Rocket Q od společnosti Sabrent je z mého pohledu hodně zajímavý model. Je totiž směřovaný hlavně pro lidi, kteří vyžadují velkou kapacitu SSD disku, a přitom nepotřebují zas tak vysokou výdrž na přepsané data, jde tedy u disk typu odkladiště. I proto je zajímavá nabízená varianta s až 8TB.

Tyto disky mají celkem zajímavý poměr cena/výkon, přitom dle mého měření je na tom disk stále velmi dobře, ohledně dlouhodobého zápisu, kde dosahuje na rychlost kolem 1GB/s. Jsou na trhu dražší modely, které v tomto dopadly ještě mnohem hůře. Ovšem zas na jejich obhajobu musím dodat, že Sabrent Rocket Q o maximální rychlost přichází celkem brzy, už po několika minutách zápisu.

Co se týče kapacit, ve kterých se tento disk momentálně prodává, v ČR jej bohužel oficiálně nikde nekoupíte, ale není problém jej objednat u sousedů z německého Amazonu, kde v současnosti stojí v českých korunách jednotlivé modely následující peníze:

  • 500 GB za 1780,- s DPH (3,6,- za 1GB)
  • 1 TB stojí 3050,- s DPH (3,- za 1GB)
  • 2 TB je z 6360,- s DPH (3,1,- za 1GB)
  • 4 TB verze stojí 16 550,- s DPH (4,- za 1GB)
  • 8 TB můžete mít „už“ za 40 750,- s DPH (5,- za 1GB)

Jak vidíme z poměru cena/výkon, jsou rozdíly mezi modely celkem vysoké. Nejméně se vyplatí 8TB a 4TB model, společně s tím nejmenším. Naopak nejlepší poměr cena/výkon mají recenzovaný 2TB model společně s tím 1TB. Určitě zajímavá je ta nabídka 8TB kapacity, ale cena ani u tohoto technologicky cenově dostupnějšího řešení, dostupná v případě SSD řešení stále není. Zatímco 8TB HDD vás dnes vyjde na něco málo přes 7 tisíc korun, v případě SSD je to stále více než 5x víc. Taková je daň za kapacitně velké, rychlé a bezhlučné SSD řešení. Ale je dobře, že ta možnost tu je.

Jinak Sabrent má v nabídce ještě další řady, včetně modernějších špičkových Gen4 NVMe SSD, na které se podíváme zase někdy jindy. Jde o zajímavé výkonné modely a je tak trochu škoda, že se oficiálně nenabízí v českých obchodech. Snad se toho některý distributor chytí. Větší konkurence a nabídka na trhu rozhodně neuškodí (zákazníkům) ;).

Testovanému 2TB modelu udělujeme ocenění za dobrý poměr cena/výkon i při nákupu z německého Amazonu vychází ta cena zajímavě ve srovnání s tím, co je dostupné u nás v podobném provedení.

Za poskytnutí testovaného disku děkujeme společnosti Sabrent

 

Za poskytnutí ostatního HW děkujeme našim partnerům

 

 

 

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-06 06:07:20

Jen malá vsuvka. Přikládaný Acronis je obvykle k ničemu (já se tedy u žádného bundle Acronisu ničeho lepšího nedočkal), protože nedokáže "rozprostřít" původní (menší) disk přes celý (větší) nový disk. Umí jen hloupě klonovat 1:1. Což je zkrátka k ničemu. Takže když klonujete 256GB SSDčko na 1TB NVME, tak vám to udělá prostě 256GB partišnu a pak zbytek je nevyužité místo. Ve finále zjistíte, že nejlepší je udělat zcela novou instalaci.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-07 09:43:17
avatar
Já mám Acronis z roku 2018 a ten umožňuje při klonování rozložení oddílů na disku ručně upravit. Ale asi jsou tyhle přiložené verze funkčně očesané.
Panoramix0903 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Disk Manager 2021-06-11 12:10:49

A v čom je problém?
Veď priamo vo Windows v Disk Manager si vieš zväčšiť partíciu ako chceš, aj na maximum disku. Je to záležitosť sekúnd.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-07 15:46:37
avatar
Přesně tak, záleží jakou verzi Acronisu tam zrovna výrobce přihodí.
Na druhou stranu myslím, že už i Windows samotné umí diskové oddíly zvětšovat. Problém je spíš se zmenšováním, ale to nebývá zrovna případ toho, když děláte upgrade na novější disk.
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-08 12:01:36

V grafech chybí žlutý puntík.
tynyt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-16 15:38:09
avatar
6 klacíků za QLC, to mi jako výhodný kup nepřijde, když jsem před víc než 2 roky kupoval 1TB SX6000 za 4,5 tisíce.

Kdyby to byly stejné peníze za 2TB (a dvojnásobnou rychlost), řekl bych, že to není nic moc s ohledem na QLC, ale že se to dá.

Ano, šílenství kolem kryplokopů zasáhlo už i disky, ale to není důvod k tomu jásat, že za 2TB QLC dnes chtějí 6 táců.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-16 17:45:39
avatar
ale to je 2TB verze za 6 tisíc ;)
BMT20 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-17 08:40:31

Ta cena 1TB verze v době kryptománie mi přijde pořád dobrá. Před 2 lety jsem vzal 1TB QLC za 2800kč z důvodu poměru cena/výkon. No a teď koukám, že 1TB stojí kolem 3000kč. Jakoby velká poptávka neexistovala. Naprosto v pohodě cenově.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Co bude se STARFIELD? Bethesda chystá vylepšení
Co bude se STARFIELD? Bethesda chystá vylepšeníPondělí, 01 září 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 188x
Komentářů: 0
Šok! Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 skutečně vyjde?!
Šok! Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 skutečně vyjde?!Pátek, 29 srpen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 600x
Komentářů: 0
No Man's Sky dostává další velký update – postavte si loď!
No Man's Sky dostává další velký update – postavte si loď!Čtvrtek, 28 srpen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 607x
Komentářů: 1
Heroes of Might and Magic herní série slaví 30 let! Kdy bude nový díl?
Heroes of Might and Magic herní série slaví 30 let! Kdy bude nový díl?Středa, 27 srpen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1073x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana vypadá skvěle!
Anno 117: Pax Romana vypadá skvěle!Úterý, 26 srpen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1562x
Komentářů: 0
Surviving Mars dostane remaster a vylepšenou edici!
Surviving Mars dostane remaster a vylepšenou edici!Pondělí, 25 srpen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1011x
Komentářů: 0