SABRENT Thunderbolt 3 & USB 3 Type C to CFexpress Card Reader – TEST opravdu rychlé čtečky Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 07 červen 2023
Přejít na obsah
SABRENT Thunderbolt 3 & USB 3 Type C to CFexpress Card Reader – TEST opravdu rychlé čtečky
V praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • SABRENT Thunderbolt 3 & USB 3 Type C

                     to CFexpress Card Reader – TEST opravdu rychlé čtečky

V dnešní recenzi se podívám na zajímavý a neobvyklý produkt. Čtečku karet od Sabrent schopnou přenášet data rychlostí až 1600MB/s skrze konektor Thunderbolt 3, nebo o něco nižší rychlostí 900MB/s skrze konektor USB-C. Aby byla čtečka schopná přenášet data takto rychle, je samozřejmě potřeba mít příslušnou paměťovou kartu.  A nebavíme se o SD kartách, ale o CFexpress Type B. Tu nakonec také poslala společnost Sabrent a jedná se o model Rocket CFX XFexpress Type B memory card o kapacitě 1TB.

Pokud se podíváme na aktuální nabídku těchto karet na České Heurece, je Sabrent až kupodivu hodně levný, protože nejlevnější 1TB karta se u nás prodává od 11 tisíc vč. daně, tedy skoro za tu samou cenu, za kterou u Sabrent pořídíme celý tento testovaný komplet. Poměr cena/výkon je tedy vůči aktuální nabídce na Českém trhu na velmi dobré úrovni. Tím spíše že za podobnou cenu se často nabízejí modely s poloviční kapacitou.

Z hlediska technologie, co dává novým paměťovým kartám tak vysokou přenosovou rychlost je rozhraní PCIe 3.0 s 1 až 4 kanály, kde lze data posílat rychlostí 1GB/s na jeden kanál. Teoretické maximum je tedy 4GB/s. Jelikož je ale technologie na samém začátku, je aktuální maximum někde kolem 1700MB/s. Do budoucna se tedy bude rychlost ještě celkem rapidně zvyšovat.

Pro maximální využití stávající technologie je tedy z hlediska externí čtečky těchto rychlých karet, nutný buď port Thunderbold 3, nebo rychlý konektor USB 4.0, ovšem u tohoto modelu podpora pro USB 4.0 ještě není (stejně jako jej stále nenajdeme na mnoha i nových PC), najdeme zde jenom klasický USB-C konektor s podporou maximální rychlosti 10Gbit/s, jsme tedy omezeni na cca 900MB/s, což samozřejmě hodlám také porovnat, jak se liší rychlosti mezi jednotlivými způsoby propojení s počítačem. K tomu účelu jsem testoval na notebook DELL XPG 13-7390, který je vybaven jak portem USB-C tak, i rychlejším konektorem Thunderbolt 3 s teoretickou rychlostí až 40Gbit/s.

Balení je vyvedeno velmi účelově, na krabici máme fotku samotného zařízení, pod ní pak všechny hlavní funkce. Uvnitř je pak samotná uložena čtečka v pěnovém uložení, je tedy velmi dobře chráněná vůči poškrábání či poškození.

V balení najdeme i dva kabely pro propojení s počítačem, jeden je rychlejší Thunderbold 3 kabel a druhý je pomalejší kabel USB-C na USB-A verze 3.2 Gen1x2 s teoretickou maximální rychlostí 10Gbit/s.

K samotné čtečce pak ještě výrobce přibalil i velmi šikovné ochranné gumové pouzdro. Nebude tedy problém si toto zařízení brát sebou i na cesty, či nějaké výlety do přírody, kde budete potřebovat stahovat filmy či fotky z vašeho fotoaparátu či kamery do vašeho notebooku.

Paměťová karta, kterou výrobce poslal s čtečkou je nejvyšší momentální model výrobce, jak svojí rychlostí, tak kapacitou. Balení je velmi luxusní, protože samotná karta je uložená v plechové malé krabičce, jak jsme zvyklí u NVMe SSD disků z již dřívějších recenzí.

Jak si oba produkty vedou v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 795x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1027x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1081x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1167x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2144x
Komentářů: 7
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?Pondělí, 12 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1421x
Komentářů: 1