SanDisk Ultra Dual - TEST univerzálních kompaktních flash disků pro telefony, tablety i PC! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 26 březen 2020
Přejít na obsah
SanDisk Ultra Dual - TEST univerzálních kompaktních flash disků pro telefony, tablety i PC!
V praxi a závěr

 

 

  • V praxi a závěr

Oba dva disky jsou už samozřejmě naformátované z výroby (FAT). V našem případě máme v testu 32GB varianty, tedy druhé nejmenší. SanDisk (WD) tvrdí, že disky dokáže nabídnout rychlost čtení až 150MB/s. Ovšem už prakticky nikde nezmiňují rychlost zápisu, která je samozřejmě pro uživatele stejně důležitá hodnota, jako čtení.

Zajímalo nás tedy, jaká je realita. Pokud jde o rychlost čtení, ani přes USB type-C jsme se nedostali výrazně přes 150MB/s. S verzí s Type-C bylo maximem kolem 170MB/s, verze bez něj měla kolem 160MB/s. To je slušný. Bohužel důvod, proč se výrobce nechlubí rychlostí zápisu, je z testů také zřejmý.

Rychlost zápisu je ale mnohem pomalejší. V některých testech se pohybujeme jen na 15MB/s maximálně pak kolem 60MB/s. Více prostě nedokáží a je jedno zda to připojíme přes TypeC apod.

V běžné praxi se pak při kopírování/čtení dat z obou disků pohybujeme běžně kolem 150MB/s, tedy žádný problém. Zápis se ovšem pohybuje kolem 20 - 40MB/s jako běžné průměrné reálné hodnoty, na které se dostaneme. I tak to není v praxi takový problém z hlediska použitelnosti.

  • Závěr a hodnocení

Oba disky jsou velmi zajímavé díky svému extrémně kompaktní velikosti, ačkoliv mají dva konektory a jsou tak univerzální k PC, tabletu či telefonu. Připojení k Windows či Android je bez nejmenších potíží v případě Apple zařízení to tak jednoduché není.

Zatímco čtení kolem 150MB/s je docela příjemná a určitě dostatečná rychlost, zápis je výrazně pomalejší. V testu máme jen malé 32GB varianty (formátované mají 28,6GB), jejichž plné zapsání těmi 20 – 40MB/s běžné rychlosti, které disky dosahují, zabere kolem půl hodiny, takže neočekávejte zde rychlost odpovídající těm inzerovaným 150MB/s, protože ty platí jen pro čtení. Výrobce přitom nabízí i velké 128GB a 256GB varianty, které jsou na tom s rychlostí stejně a u nich už se tedy bavíme o 1 až 2 hodinách, které trvá takový objem dat reálně zapsat :). Navíc zejména ten fyzicky menší disk se dost hřeje při zápisu. Což ale není překvapení vzhledem k tomu, že veškerá elekronika a paměť se musí vejít do miniaturního 5mm dlouhého pouzdra uvnitř, bez možnosti chlazení velkým kovovým pouzdrem sloužícím jako pasiv apod.

Oba disky ale určitě doporučím, jako maximálně kompaktní univerzální řešení jsou velmi dobré. Zejména s ohledem i na dostupné ceny. Ta menší microUSB verze je o pár desítek korun levnější než TypeC. Testované 32GB edice stojí 290 a 330 korun vč. DPH. 128GB varianty jsou za 650 a 700 korun. Největší 256GB stojí lehce přes 1000 korun vč. DPH.

SanDisk nabízí i výkonné USB Flash Disky do kapsy s rychlostí zápisu ke 400MB/s (třeba Extreme PRO). Technologii na takhle rychlé flash tedy zjevně má, jen je asi problém ji nacpat do tak miniaturního prostoru, jako v případě extrémně kompaktních SanDisk Ultra Dual Drive. Vývoj ale pokračuje, tak uvidíme. V tuto chvíli představují špičku toho, kam jsme v miniaturizace a možnostech univerzálních USB flash disků došli.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům


 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-27 16:12:23
avatar
SanDisk Ultra Dual Drive m3.0 32GB jsem používal (než jsem tu mršku někde ztratil) a za mě prostě na pohodu flashka. Jasně, zápis není nijak extrovní, ale dostačující...nejsem jeden z těch uspěchaných lidí, co řeší každou sekundu i při startu PC z SSD
Nikdy jsem s tím diskem problém neměl a to jak v PC tak v mobilu.
BoSpring [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Test 2020-03-29 09:38:47
avatar
Já jsem jeden z těch uspěchaných lidí, co řeší každou sekundu zápisu u flašky (NE náběh OS u SSD) a myslím si, že bez rychlosti zápisu je flaška na hovno (hlavně 3.0). Proto,při předražené místní koupi,tuto vlastnost kupované flašky upřednostňuji.Kdo toto nedělá je,podle mne,trouba.
MAXX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-06 14:16:00
avatar
Používám ten větší model skoro dva roky pro servis PC a instalaci OS včetně jako storage pro smartphone s Androidem a ani jeden problém. Můj kousek má reálně zápis někde kolem 30MB/s, což zhruba odpovídá testu Honzovi pro Honze
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 233x
Komentářů: 1
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 264x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 999x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2113x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1879x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1116x
Komentářů: 1