SYNOLOGY HAT3300 – RECENZE a TEST klasického HDD disku na míru pro použití v NAS Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 02 únor 2024
Přejít na obsah
SYNOLOGY HAT3300 – RECENZE a TEST klasického HDD disku na míru pro použití v NAS
Disk v praxi
Závěr a hodnocení
altSpolečnost SYNOLOGY kromě vlastních NAS zařízení, nabízí i na míru určené pevné disky pro ně.

 

 

 

 

  • SYNOLOGY HAT3300 – RECENZE a TEST

                                  klasického HDD disku na míru pro použití v NAS

NAS je dnes stále zajímavější řešení pro každého. Nejen ve velkých systémech pro firmy a instituce, ale i v menších řešeních pro domácnosti, kdy tak můžete mít zálohována všechna vaše data a mít k nim přístup odkudkoliv a ze všech vašich zařízení, aniž byste museli mít vše jen v PC. Jednou z hlavních firem působící v oblasti NAS zařízení a řešení je SYNOLOGY. A jestlipak víte, že tak kromě jiného nabízí i přímo na míru určené pevné disky (HDD) pro tuto oblast?

V dnešní recenzi se podíváme na „klasický“ plotnový disk. A to od společnosti Synology, která se soustředí na prodej NAS řešení a můžete si od nich zakoupit i pevné disky, u kterých výrobce zaručuje mnohem lepší kompatibilitu na míru právě s jejich NAS řešením. Jednou z největších výhod řešení od Synology je celý jejich ekosystém. U zařízení NAS si uživatelé často pořizují disky od jiného výrobce (kdy výběr samozřejmě je velmi omezen s ohledem na to, že fyzicky dnes HDD vyrábí jen 3 firmy na světě), které nemusejí do ekosystému zapadnout. V případě problémů se musíte obrátit na výrobce disků, ten vás může zase odkázat na výrobce zařízení NAS. Když kupujete vše od jednoho výrobce, bude to s vámi muset řešit on.

SYNOLOGY tak ve spolupráci s výrobci HDD i SSD nabízí vlastní přizpůsobené modely pod vlastní značkou. V nabídce najdete 3,5“ HDD, ale také 2,5“ SSD a dokonce M.2 NVMe SSD disky, vše navíc i ve verzích Enterprise pro velké podniky.  Nás dnes ale bude zajímat základní HAT3300 PLUS série, což jsou klasické 3,5“ HDD určené pro menší NAS řešení, vhodné tedy pro běžné domácnosti.

U modelové řady HAT3300 můžete vybírat z kapacit 4 TB, 6 TB, 8 TB, 12 TB, všechny disky kromě 8TB a 12TB edice mají 5 400 ot./min, od toho se odvíjí i teoretická rychlost disků, rychlost čtení a zápisu je 202MB/s, ovšem vyšší modely s 7200 ot./min si polepšily na 240MB/s. Záruka je na všechny kapacity stejná a to na dnešní poměry standardní tříletá. Pokud je o doporučené roční zatížení, výrobce doporučuje se držet pod hranicí 180TB, pokud byste měli spočítáno, že Vám tato hodnota nebude stačit, připlaťte si na řadu HAT5300, kde je tato hodnota ještě o něco lepší a počítá se zde s mnohem intenzivnějším zatížením.

  • Synology HAT3300 6TB

V našem případě máme k otestování cenově dostupnější 6TB model. Balení disku je velmi nadstandartní, disk je zabalen v antistatickém obalu, ten je následně uložený v plastovém výlisku a celý tento výlisek je pak v dalším pěnovém uložení v samostatné kartonové krabičce. Mě dorazily rovnou dva kusy těchto disků abych je mohl otestovat v páru v NAS Diskstation DS220+, jak je ostatně minimální doporučení z hlediska toho, aby domácí NAS měl vůbec nějaký smysl.

Disk má klasický SATA konektor, jak napájecí, tak i pro datový kabel. Pokud se blíže podíváme na parametry tohoto 6TB modelu, plotny se otáčejí rychlostí 5400ot/min s přenosovou rychlostí 202 MB/s pro čtení i pro zápis. Spotřeba disku se pohybuje kolem 5,3W během zápisu a pouhých 3,4W v době nečinnosti. Výrobce dále doporučuje držet disk mezi teplotami -40°C až +70°C, já osobně doporučuji klasický disk netrápit nad teploty 55°C pak dochází ke zkrácení životnosti.

Asi nepřekvapí, že SYNOLOGY není fyzicky výrobcem tohoto disku. Samozřejmě HDD dnes vyrábí jen tři firmy a to WD, Seagate a Toshiba. SYNOLOGY tedy používá jako HW základ disky těchto výrobců. V případě HAT3300/3310 Plus série HDD by mělo jít o disky série Seagate Ironwolf. HAT5300 série je například pro zajímavost zase postavená na Toshiba MG řadě.

Synology ale samozřejmě přebírá záruku, technickou podporu a vše kolem, nakupujete tedy disky od ní. HW je sice stejný jako OEM základ, ale SEAGATE si upravuje firmware a dělá technickou podporu. Díky tomu má samozřejmě možnost upravit firmware a fungování těch HDD na míru pro potřeby svých NAS řešení, což samozřejmě dělá. A dává tedy smysl, pokud si NAS této firmy pořizujete, pořídit si i HDD od stejného „výrobce“ na míru pro tyto NAS.

Takže se podívejme, jak to v praxi funguje … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývoj
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývojPondělí, 27 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 721x
Komentářů: 1
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemNeděle, 26 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 995x
Komentářů: 1
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Pátek, 24 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1289x
Komentářů: 3
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Čtvrtek, 23 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1213x
Komentářů: 1
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1561x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1596x
Komentářů: 3