TEST: ADATA SD600Q – odolný a opravdu rychlý externí disk na cesty! Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 17 červen 2019
Přejít na obsah
TEST: ADATA SD600Q – odolný a opravdu rychlý externí disk na cesty!
Disk v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • TEST: ADATA SD600Q

                                     – odolný a opravdu rychlý externí disk na cesty!

Není to první podobný externí disk, který testujeme. Technologie SSD se stává opravdu dostupnou a její obrovskou výhodou proti mechanickým diskům je zejména odolnost. Na klasické mechanické disky musíte být docela opatrní, což je problém zejména u externích řešení. A tak SSD je obrovským přínosem právě pokud chcete disk na cesty. Novinku na tomto poli nedávno uvedla na trh společnost ADATA, a tak ji pro vás dnes otestujeme.

Pokud chcete externí mobilní diskové řešení s co nejlepší rychlostí přenosu dat, tak se v dnešní době bohužel SSD řešení nevyhnete. Klasické plotnové externí disky dosahují na rychlosti jen lehce přesahující 100 MB/s, což proti výkonu SSD disku je hodně málo. V dnešní recenzi se proto podívám na úplnou novinku od společnosti Adata s diskem SD600Q, který se spoléhá na SSD technologii, malé rozměry a dobrou odolnost. Dostupný je v kapacitách od 240 GB až po 960GB, já dostal na recenzi zlatý střed nabídky, tedy 480 GB model v černém provedení Řada SD600Q se vyznačuje hlavně malými rozměry, nízkou váhou pouhých 60g, a proto se snadno vejde do každé menší kapsy a stává se tak ideálním externím diskem na přenášení dat ke kterým chcete mít co možný nejrychlejší přístup. Nemluvě samozřejmě o odolnosti proti nárazům atd.

Disk umožňuje propojení s počítačem skrze rychlý USB 3,1 (gen 1) konektor, který dokáže plně využít rychlosti klasického plotnového disku, který se ukrývá uvnitř. Proti náhlému spadnutí disku na zem slouží ochrana v podobě anti šokovému senzoru, kdy pevný disk okamžitě přeruší veškerou aktivitu, pokud zaznamená jakýkoliv náraz, což vede k omezení chyb a vadných sektorů. Navíc je disk vybaven programem HDDtoGO s 256bitovým šifrováním AES, takže vaše data budou chráněna před případným odcizením či dalším zneužitím.

Pokud se blíže podíváme na parametry tohoto modelu, je osazen 64vrstvými 3D QLC NAND čipy s inteligentní vyrovnávací SLC pamětí a DRAM bufferem. Jak velká je tato vyrovnávací paměť bohužel výrobce neuvádí. Je dostupný v kapacitách 240/480 a 960GB. O rozhraní se pak stara klasický USB 3,1 konektor druhé generace. Díky tomu dosahuje disk na rychlosti až 440 MB/s pro čtení a 430 MB/s pro zápis.

Disk je celkem malý, jeho rozměry jsou 75 x 75 x10 mm a váží pouhých 60g. Disk je také velmi odolný a zvládne i pád z velké výšku, bohužel nesplňuje certifikaci IP68, není tedy voděodolný, což je podle mého názoru celkem škoda. Všechny kapacity se dají koupit ve třech barevných provedení: červená, modrá a černá. Disky jsou kompatibilní s Windows XP až po nejnovější Windows 10. Samozřejmě nechybí podpora ani pro Linux a Max OS. Záruka je pak standartní 3 roky.

  • ADATA SD600Q 480 GB

Dnes si otestujeme 480 GB provedení. Balení disku je vyvedeno opravdu stylově a hlavně účelně. Krabička je jenom o málo větší než samotný disk a zákazník se zde dozví ihned veškeré parametry.

Samotný disk je tedy tenký a lehký, neobsahuje žádné složité prvky ani ovládání. Prostě malý SSD externí disk a k němu dostanete jenom krátký USB kabel. Disk má nad ní už jen stavovou diodu, která v případě zapnutí svítí modře.

Jak disk funguje v praxi, se podíváme v další kapitole … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Proč byl odložen Cyberpunk 2077?
Proč byl odložen Cyberpunk 2077?Neděle, 26 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1166x
Komentářů: 6
PS4 exkluzivita Horizon Zero Dawn vyjde na PC?
PS4 exkluzivita Horizon Zero Dawn vyjde na PC?Sobota, 25 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 533x
Komentářů: 7
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!Pátek, 24 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1051x
Komentářů: 16
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!Čtvrtek, 23 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 718x
Komentářů: 1
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategii
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategiiStředa, 22 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 647x
Komentářů: 0
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.Pondělí, 20 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 929x
Komentářů: 2