TEST: Kioxia Exceria Pro 2TB – opravdu rychlý moderní NVMe M.2 Gen4 SSD disk v akci Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Neděle, 24 duben 2022
Přejít na obsah
TEST: Kioxia Exceria Pro 2TB – opravdu rychlý moderní NVMe M.2 Gen4 SSD disk v akci
Disk v praxi
Závěr a hodnocení


 

 

  • Disk v praxi

Disky jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z690 Aorus Xtreme s procesorem Intel i7-12700KF. Operační paměti poskytla taktéž společnost Gigabyte s modelem Aorus 2x16GB DDR5 o frekvenci 5200 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci.

Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti Sabrent, nemůže se tak stát, že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod.

Pokud byste chtěli disk monitorovat více, nebo třeba i nainstalovat nový firmware, stačí stáhnout ze stránek výrobce program „SSD Utility“. V něm se dále dozvíte údaje ze SMART, teplotu disku nebo spustit vestavěný benchmarku.

  • Test rychlosti – Crystal Disk Mark

Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se disk umístil na skvělém 5. místě. V rychlosti zápisu dokonce disk překonal papírové specifikace, ovšem v rychlosti čtení trošku zaostal. Pokud porovnám tento model s konkurenci jako je třeba KC3000, tak Kioxia trochu zaostává, a to hlavně v rychlosti zápisu kde Kingston utekl zhruba o 300MB/s.

V dalším testu si disk ale značně polepšil a umístil se na skvělém druhém místě.

V posledním a nejnáročnějším testu se bohužel disk propadl až na 7. místo, ovšem rozdíly mezi modely v TOP10 jsou naprosto minimální v jednotkách MB/s.

  • Test rychlosti – ATTO

Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.

Jak je vidět z výsledků, disk narazí na svůj limit od cca 128 KB, to tento disk řadí do mírného nadprůměru. Co mě pouze zarazilo, že v tomto programu disk značně zaostal za svými papírovými parametry, a to zhruba o 700MB/s. Měření jsem opakoval několikrát, vždy ze stejným výsledkem.

Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, jedná se o takový průměr na trhu. Disk si drží plnou rychlost někam k 38% své kapacity. Přece jenom některé lepší disky to dokážou i do 50% zaplnění, v tomto směru je tedy rozhodně rezerva pro budoucí zlepšení. Co je také nemilé, že po vyčerpání vyrovnávací paměti klesne rychlost k 710MB/s, tedy pod 1GB/s.

V tomto ohledu se tedy disk zařadil do šedého podprůměru. Pokud jde o teploty disku, jaké jsem během testování naměřil, ty byly díky absenci pasivu o něco vyšší, ale disk se nepřehříval. Během maximální zátěže jsem naměřil 59°C, pokud jsem disk osadil integrovaným chlazením základní desky, klesla teplota pod 40°C. Podobné teploty jsem dosáhl i s chladičem MC1 od BeQuiet!.

Takže přejděme k finálnímu hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 481x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 643x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1438x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 995x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1052x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1032x
Komentářů: 0