TEST: Samsung 970 EVO Plus 500GB – osvědčený vylepšený rychlý kvalitní SSD disk pro běžná PC Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Úterý, 23 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: Samsung 970 EVO Plus 500GB – osvědčený vylepšený rychlý kvalitní SSD disk pro běžná PC
Disk v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

M.2 disk 970 EVO Plus s kapacitou 500GB v testu nezklamal. Patří mezi populární modely zcela právem. Dokázal svými výsledky předčít předchozí model. Výrobce použil nové 96vrstvé TLC čipy, zrychlil cache a z výsledků je to hodně poznat. Bohužel je zde stále malý nešvár ohledně rychlosti disku při kopírování velkých souborů. Ovšem nutno dodat že vůči starému modelu kde rychlost klesla na 600 MB/s, u tohoto modelu je to kolem 800 MB/s.

Je to sice jenom 200 MB/s navíc ale stále lepší než nic a musím připomenout, že u modelu s kapacitou 1TB je to dokonce 1700 MB/s. Výrobce se tedy na tento problém viditelně zaměřil a značně zoptimalizoval 6GB SLC cache, která je na tomto disku osazena. Pokud byste chtěli se tomuto problému vyhnout zcela, doporučuju model 970 Pro, který tímto netrpí vůbec, díky použitým MLC čipům s lepšími parametry. Bohužel jeho cena je logicky o zhruba 20% vyšší. Znovu ale musíme apelovat na SAMSUNG, aby přestal o 3-bit NAND čipech mluvit jako o MLC a označuje je tak oficiálně všude. Nejsou to MLC čipy, jsou to zcela jednoznačně TLC čipy a zákazníky to samozřejmě musí mást, protože očekávají logicky vlastnosti 2-bit MLC disků jako je 970 PRO apod. Ale to prostě EVO řada nabídnout neumí, protože má TLC čipy. A bez urážky, 3-bit NAND SAMSUNG čipy jsou vlastnostmi a vším blíže ostatním TLC řešením než MLC, takže vážně nechápu, proč to společnost označuje jako MLC. Prostě jsou to kvalitní TLC čipy a nevím, proč by měl být problém je takhle označovat.

Z hlediska výkonu samozřejmě už dnes nejsou nejrychlejším řešením, jedná se „jen“ o PCIe 3.0 SSD a 4.0 jsou o něco rychlejší. Samsung ale nové modely s PCIe 4.0 ještě neuvedl. I tak není 970 EVO PLUS žádný louda, jeho výkon je konstantní pro běžná PC. Pokud zatěžujete diskové pole více než „běžný uživatel“ zapřemýšlejte určitě nad 970 PRO řadou.

Pokud jde o ceny a kapacity. SAMSUNG nepatří mezi levná řešení, ale samozřejmě musí jít s trhem a tak i jeho SSD dnes už nejsou zdaleka tak drahé, jako kdysi. Z hlediska solidního výkonu nabízejí vlastně velmi dobrý poměr cena/výkon, protože konkurence není vždy tak konstantní ve výkonu všude. Na druhou stranu v praxi zase tak velké rozdíly nejsou. Překvapivě SAMSUNG trochu ztrácí v udávané výdrži, kdy někteří konkurenti nabízí i násobně více TBW. Alespoň na papíře tedy. Každopádně nejlevnější 250GB edice SAMSUNG 970 EVO PLUS stojí 2000 korun vč. DPH, testovaná 500GB verze je za 3300 korun, 1TB za 6600 korun a 2TB za 13 300 korun. V případě 500GB stojí kvalitnější 512GB 970 PRO o 1000 korun více. Z hlediska poměru cena/výkon, pokud neřešíte špičkový výkon SSD a každé %, tak samozřejmě 970 EVO PLUS řada je sice dostupnější na poměry SAMSUNGu, ale na poměry konkurence to není žádná hitparáda. 970 EVO PLUS ve 250GB verzi stojí prakticky stejně jako solidní 512GB NVMe SSD konkurence. A to samé platí pro 500GB verzi Samsungu, která stojí to, co sice pomalejší ale 1TB základní NVMe SSD řešení od ostatních.

SAMSUNG nabízí tedy kvalitní SSD, ale je dražší než většina modelů konkurence. Poměrem cena/výkon tedy rozhodně neoslní, ale je to spolehlivé, univerzálně stabilně výkonné, špičkové SSD řešení a naše doporučení tedy samozřejmě má.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


 / 23
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Half Life Black Mesa je konečně hotov!
Half Life Black Mesa je konečně hotov!Středa, 26 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 6
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOM
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOMPondělí, 24 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 808x
Komentářů: 3
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2184x
Komentářů: 7
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 964x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2816x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5654x
Komentářů: 4