TEST: WD Black SN850 500GB – výkonný SSD disk s chlazením pro PC i konzole v praxi Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 29 červen 2022
Přejít na obsah
TEST: WD Black SN850 500GB – výkonný SSD disk s chlazením pro PC i konzole v praxi
Disk v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Disk v praxi - vliv vyrovnávací paměti na rychlost zápisu

Disky jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z690 Aorus Xtreme s procesorem Intel i7-12700KF. Operační paměti poskytla taktéž společnost Gigabyte s modelem Aorus 2x16GB DDR5 o frekvenci 5200 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci.

Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti Sabrent, nemůže se tak stát, že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod.

  • Test rychlosti – Crystal Disk Mark

Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde dokázal WD Black SN850 obsadit místo těsně pod nejlepší desítkou již testovaných modelů. Pokud bych měl k dispozici 1-2TB model, rozhodně by se disk umístil mnohem lépe. Je to dáno tím, že 500GB model má pomalejší zápis než jeho dva větší „bráškové“. Ovšem na rychlost čtení nemá menší kapacita disku žádný vliv a zde se disk pohybuje na úrovni modelů z první pětky.

V dalším testu to dopadlo více méně stejně. Disk opět jenom těsně pod nejlepší desítkou modelů, co je ovšem pozitivní že rychlost zápisu i čtení jsou skoro shodné. V rychlosti čtení patří opět WD k tomu nejlepšímu co jsem tu doposud měl.

V posledním a nejnáročnějším testu se bohužel disk dost propadl někam do poloviny testovaného pole.

  •  Test rychlosti – ATTO

Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.

Jak je vidět z výsledků, disk narazí na svůj limit už od zhruba 128-512 KB, to tento disk řadí do průměru. Velkou zajímavostí je ovšem to, že v programu ATTO je disk o něco pomalejší než jsou papírové předpoklady.

Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, vedl si nadprůměrně dobře. Dokázal si totiž udržet maximální rychlost zápisu až do cca 50% své kapacity. To je zhruba o 10-15% víc, než většina konkurence na trhu. Ani poté ovšem nedošlo k dramatickému poklesu. Disk stále držel průměrnou rychlost kolem 2500MB/s, tedy 2-3x rychleji než veškeré doposud testované modely. Tak dobrý výsledek jsem vážně nečekal. Pokud tedy vyžadujete opravdu vysoké rychlosti při zápisu větších objemů dat, je model SN850 tím nejlepším, co můžete dneska na trhu sehnat.

  • Instalace disku v herní konzoli Play Station 5

U samotné konzole je tedy prvním krokem sundat plastový kryt, který kryje mechaniku. Ten není nijak přišroubovaný, stačí ho jenom vysunout do strany. V tomto směru odvedlo SONY velmi dobrý kus práce. Slot na disk je krytý malým plíškem, který je nutno odšroubovat. Pod ním se pak nachází samotný M.2 slot.

Dalším krokem je instalace samotného chladiče. Zde je pouze důležité, přendat distanční šroubek o jednu pozici blíže ke konektoru. Poté již stačí jenom tento chladič přišroubovat a dát zpět plastový kryt konzole.

Po zapnutí konzole se objeví krátký průvodce, skrze který se disk naformátuje a připraví pro používání. To zahrnuje pouze několik kroků. První krok je tedy potvrdit formát disku.

Samotný formát zabere zhruba 12 sekund a po něm konzole sama vyhodnotí rychlost instalovaného disku. V tomto konkrétním případě, PS5 naměřila rychlost 5761 MB/s. Viditelně tedy konzole nedokáže po HW stránce využít oněch papírových 6900-7000MB/s jako je tomu u PC. Rychlost je však i přesto vyhovující a konzole tedy povolí pokračovat v dalším nastavení.

Zda je disk opravdu správně nainstalován si můžete zkontrolovat v menu uložiště. Následně také není problém již stávající instalované hry na integrovaném 1TB disku přesunout na tento nový. Hry není třeba mazat a znovu instalovat. Já kopíroval zhruba 400GB her a zabralo to necelých 12 minut.

Takže přejděme k finálnímu hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Pátek, 23 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 143x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1504x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1246x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1325x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1245x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2202x
Komentářů: 7