TEST: Western Digital WD RED (EFRX) 6TB - je čas na pořádně velký HDD pro váš PC i NAS! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sobota, 31 říjen 2015
Přejít na obsah
TEST: Western Digital WD RED (EFRX) 6TB - je čas na pořádně velký HDD pro váš PC i NAS!
WD Red (EFRX) 6TB - HDD
Výkon disku a jeho provoz
Závěr a hodnocení

 

 

  • Výkon disku a jeho provoz

Instalace tohoto HDD je stejná, jako jakéhokoliv jiného disku. Disk rozbalíte, osadíte do skříně, zapojíte dva kabely a je to. Dá se to připojit, i když je váš PC v chodu, protože je to vlastně Plug and play zařízení, takže si ho systém vyhledá a Windows nainstaluje příslušný ovladač a je to.

Disk dorazí pochopitelně nenaformátovaný, takže jej musíte ve Windows přes správce disků naformátovat. Standardně to znamená, že po zformátování bude mít tenhle disk fyzickou kapacitou 5,45TB. Výkon disku jsme se rozhodli otestovat ve dvou stavech. Nejdříve prázdný a pak zhruba z poloviny zaplněný, tedy tak, jak jej budete pravděpodobně většina používat.

 

  • Výkon disku

Bohužel v současnosti nemáme žádný jiný aktuální 3,5" HDD otestovaný, takže pro srovnání tu žádný nemáme.

 

  • CrystalDisk Mark

V tomto testu se hodně ukázal rozdíl mezi 0% a 50% zaplněním disku. Sekvenční výkon u naplněného disku klesl.

(Vlevo disk prázdný - vpravo disk z 50% plný)

 

  • HD Tune

V tomto testu se ale u plnějšího disku proti prázdnému snížily jen burst rate a přístupová doba. Narostlo také zatížení CPU, což je ale očekávané. Žádné dramatické rozdíly.

(Prázdný disk)

(Disk z 50% zaplněný)

Myslím, že je jasné, proč už dnes běžné HDD neslouží jako systémový disk, ale jako úložna dat. Výkonově se v žádném ohledu nedokáže HDD vyrovnat, ani přiblížit SSD. Přenosové rychlosti a zejména odezva jsou zkrátka u SSD proti mechanickému disku úplně jiná galaxie. Nicméně na to, na co je HDD určený, má výkonu více než dost. Běžná přenosová rychlost se pohybuje kolem 100MB/s při kopírování dat, což je zela dostatečné.

 

  • Provoz disku

Pokud se ptáte na provozní věci, tak samozřejmě disk něco žere a také protože je mechanický, tak se zahřívá. Nicméně WD Red 6TB má "jen" maximálně 5700 ot/min, což samo o sobě spotřebu i zahřívání dost omezuje, nemluvě o inteligentním řízení otáček i hlaviček k tomu. Spotřeba disku se podle našich měření pohybuje kolem 13W v maximální zátěži při rozběhu. V běžných stavech při čtení/zápisu je kolem 6W. Tedy nic dramatického.

Zahřívání disku je pak také bez problémů. Teplota se v našem případě v běžné skříni pohybovala kolem 32-33°C v zátěži a kolem 26°C v klidu, takže ideální. Hlučnost disku je pak díky nízkým otáčkám parádní, tedy velmi nízká, z disku se neozývají ani žádné pazvuky pokud je o pohyb hlaviček a podobně. Takže disk je tichý a klidně jej doporučíme i do tichého PC.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dying Light slaví 10 let a dostalo remaster aktualizaci!
Dying Light slaví 10 let a dostalo remaster aktualizaci!Pondělí, 30 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 84x
Komentářů: 0
Výroba CPU chladiče v praxi – v EU už tohle nedokážeme?
Výroba CPU chladiče v praxi – v EU už tohle nedokážeme?Čtvrtek, 26 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2159x
Komentářů: 8
Death Stranding 2 vychází – stejně mizerná hra jako první díl?
Death Stranding 2 vychází – stejně mizerná hra jako první díl?Úterý, 24 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1022x
Komentářů: 0
MAFIA: Old Country má hotovo – vydání podle plánu
MAFIA: Old Country má hotovo – vydání podle plánuPátek, 20 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2042x
Komentářů: 1
XBOX bude mít AMD CPU a GPU i v nové generaci
XBOX bude mít AMD CPU a GPU i v nové generaciStředa, 18 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1298x
Komentářů: 1
MindsEye – nová „GTA“ hra se bohužel moc nepovedla
MindsEye – nová „GTA“ hra se bohužel moc nepovedlaStředa, 11 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1958x
Komentářů: 1