WD Black SN770M – TEST a RECENZE extra kompaktního Gen4 SSD disku formátu M.2 2230 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 24 květen 2024
Přejít na obsah
WD Black SN770M – TEST a RECENZE extra kompaktního Gen4 SSD disku formátu M.2 2230
Výkon v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

WD Black SN770M je specifický produkt, kdy určením a formátem je do zařízení, kam se fyzicky větší M.2 formáty nevejdou. Nicméně tento M. 2230 formát má samozřejmě omezení toho, co se na něj fyzicky vejde a současně, protože je určen hlavně pro mobilní zařízení, kde není moc místa, nemohou výrobci hnát výkon moc vysoko, protože výkonnější řadiče prostě víc topí, což není žádoucí.

Asi tak moc nepřekvapí, že WD Black SN770M je ve svém M.2 2230 formátu z dostupných podobných disků jedním z nejrychlejších, nebo rovnou nejrychlejší na trhu. Až 5150MB/s pro čtení a 4900MB/s pro zápis konkurence obvykle nenabízí. Současně má disk i solidní životnost, díky použití TLC čipů, přičemž někteří konkurenti spoléhají jen na QLC. Ty mají navíc podstatně horší praktický výkon, protože u disku formátu 2230 není fyzicky místo na DRAM čip, pokud tedy nechcete využít obě strany PCB, což většina výrobců u tohoto formátu záměrně nechce.

WD Black SN770M tedy také nemá DDR3/4 co by vyrovnávací paměť, ale protože má TLC a solidní řešení HMB, není zdaleka tak výkonově tragický, jako mnoho DRAMless disků. A to i větších formátů. Navíc primárně jde o disk pro kompaktnější mobilní zařízení, hlavně herní handheld konzole apod., kde ta absence DDR cache zase tak nevadí. Normálně bychom ale kritizovali WD za to, že nazývá Black sérií disk, který nemá DRAM a prostě nedosahuje špičkového výkonu jako jiné Black SSD disky apod. Nicméně v tomto případě musíme brát v potaz, že M.2 2230 je specifický formát a lepší model než tento v jeho rámci nabízen ani není. A pokud jde o konkurenci, ta existuje hned od několika značek, ale obvykle je horší a pomalejší. Takže na poměry výkonu specificky malých M.2 2230 disků, je tu WD Black SN770M vlastně high end řešením :).

 

  • Závěr

Rozhodně bych nedoporučoval tento WD Black SN770M disk tam, kde není prostě nutností. Pokud se vám do PC, či jiného zařízení vejde standardní M.2 2280, určitě takový disk použijte. Cenově, výkonem atd. jsou prostě lepší. Menší M.2 2230 je záměrně kompaktní, což sebou nese jisté kompromisy a stavět jej tak přímo proti 2280 modelům není úplně fér.

Pointa tohoto produktu je, že se osazuje tam, kam se nic většího nevejde. A tak jej musíme hodnotit z pohledu konkurenčních M.2 2230 SSD disků, kterých na trhu sice není mnoho, ale hned několik výrobců je nabízí. Většina jsou bohužel o dost horší, používají QLC, nemají dobře řešený ten fakt, že jsou bez DRAM, co by vyrovnávací paměti a praktický výkon je prostě o dost horší, než co nabízí WD. Navíc i ceny těchto disků jsou o něco výše. I tady si WD proti konkurenci vede velmi dobře. Jeho Black SN770M modely patří k nejlevnějším, a to jsou současně přitom nejrychlejší a mají nejvyšší životnost.

Konkrétně ten 500GB model stojí 1850 korun. Atraktivnější je námi testovaný 1TB, který vychází na 2700 korun a má tedy mnohem lepší poměr cena/kapacita a současně i nejlepší výkon ze všech variant. Zatím nejobjemnější 2TB model pak stojí cca 5300 korun vč. DPH. Na všechny je omezená 5ti letá záruka. Takže ano, absence RAM není ideální, ale WD to vyřešilo obstojně a disk má solidní výkon i po vyčerpání té omezené cache. Ovšem vzhledem k zaměření na hráče a herní mobilní zařízení, to nebude v praxi žádné zásadní omezení a výkon je výborný, dokonce lepší, než mnohá mobilní zařízení dnes využijí, protože ani nemají PCIe 4.0. Vzhledem k tomu, že tedy jde prakticky o nejlepší běžně dostupný M.2 2230 NVMe SSD disk, odpustíme mu i to, že jej WD označuje jako Black sérii, protože vzhledem k nabídce M.2 2230 disků si tohle označení svým výkonem obhájí.

Pokud tedy nutně sháníte právě cíleně solidní kompaktní M.2 2230 SSD, je tohle jedna z nejlepších, ne-li nejlepší možnost, kterou dnes běžně v obchodech za slušnou cenu najdete. Takže rozhodně jej doporučit můžeme.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 628x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 702x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1549x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1021x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1057x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1039x
Komentářů: 0