WD BLACK SN850X NVMe – TEST a RECENZE rychlého kvalitního M.2 Gen4 SSD pro PC i PS5 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 28 duben 2023
Přejít na obsah
WD BLACK SN850X NVMe – TEST a RECENZE rychlého kvalitního M.2 Gen4 SSD pro PC i PS5
Výkon v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Doba nám zákazníkům nyní přeje. Nikdy dříve nebyly takhle špičkově rychlé Gen4 SSD cenově dostupnější, a to i za rozumně velké 2TB kapacity, které jsou z hlediska hráčů dnes žádané. Instalace her mají dnes běžně přes 100GB, některé mohou mít i mnohem více, takže 1TB SSD pro PC ale třeba i PS5, prostě nestačí, pokud tedy nechcete neustále žonglovat s tím, co zrovna máte a nemáte nainstalovaného. Jako systémový SSD stále 1TB kapacita stačí, ale pro čistě herní disk je 2TB dnes řekl bych rozumné minimum. A tak je dobře, že jejich ceny jsou nyní rekordně nízko. WD se soustředí se svou nabídkou na masy a cenově si tedy hlídá konkurenci.

WD Black je ovšem jeho nejlepší řada, takže samozřejmě je dražší než mainstreamová Blue série apod. Také tomu ovšem odpovídá výbava a výkon. WD Black SN850X je špičkové Gen4 SSD. Není sice nikde vyloženě nejrychlejší a konkurence dokáže být ještě výkonnější, což podle mě bude vliv modernějších vícevrstvých NAND které někteří používají, ale WD se se svými NAND dost snaží a jde o prověřené spolehlivé optimalizované řešení. Cena za to je rozumná, WD se pohybuje v průměru podobně vybavených a parametrově schopných disků, nepodbízí se cenou, ale není ani zdaleka nejdražší.

2TB verze stojí 4500 korun vč. DPH za verzi bez chladiče a 5100 korun stojí verze s chladičem, kterou jsme testovali. Kterou z nich zvolit, je jednoduché. Pokud nemáte na základní desce chlazení M.2 pozice, nebo pokud chcete tento disk osadit do PS5 konzole, tak určitě použijte tu verzi s pasivem. Jestli ale naopak máte ten disk na desku, která má vlastní pasivy pro chlazení M.2 pozice nebo tento disk máte do notebooku, pak je tu pro vás ta verze bez heatsinku. Jednoduché :).

WD nabízí i další kapacitní verze. Základní 1TB začíná na 2700 korunách a pak je tu ještě v této řadě nová 4TB varianta, která začíná na 11 300 korunách. 8TB kapacitu na rozdíl od některých konkurentů v této generaci WD nenabízí, ale s ohledem na jejich ceny to drtivou většinu z nás zatím mrzet určitě nemusí :). Jinak SN850X přímo nahrazuje starší verzi SN850, která se tak už jen doprodává.

  • Závěr

WD SSD Black SN850X je tedy velmi rychlý, velmi dobře udělaný Gen4 SSD disk, a dnes už za rozumnou cenu v 1TB a podle nás nejatraktivnější 2TB provedení. Je dobře, že je nabízen ve verzi bez i s heatsinkem. Námi testovaná Heatsink varianta vypadá velmi pěkně a chlazení funguje dobře. Jediné, co bych si osobně odpustil je to malé RGB LED podsvícení. Jinak prostě pěkný a funkční disk vhodný speciálně tedy pro PS5 nebo herní PC, které nemají žádné další chlazení M.2 pozice. WD 850X specificky míří na hráče, je tu i nový SW Gaming Mode 2.0 režim, ale nemohu říci, že by s ním byl disk nějak vlastnostmi a výkonově v praxi lepší než bez něj. Vliv je prostě minimální, což je očekávatelné.

Cenově si SN850X stojí solidně proti konkurenci, ale v ničem zásadně nevyniká. Což je možná škoda, kdy jednoduše za podobnou cenu jsou i o trochu rychlejší modely konkurence s jinak podobnými vlastnostmi a parametry. Co SN850X nemá je 256-bit AES HW šifrování, takže na to pozor, pokud to vyžadujete. Nemohu sice testovaný disk doporučit jako nějakou jasnou volbu proti jiným špičkovým SSD v této kategorii, ovšem současně nemám žádný důvod jej nedoporučit. Je to kvalitní, rychlý a dobře fungující špičkový Gen4 disk od kvalitního a spolehlivého výrobce.


Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GO
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GOČtvrtek, 28 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1827x
Komentářů: 1
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.Středa, 27 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1376x
Komentářů: 9
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!Úterý, 26 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1039x
Komentářů: 0
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBINeděle, 24 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1003x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2133x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2316x
Komentářů: 2