WD Blue SN570 NVMe SSD – TEST a RECENZE nové generace cenově dostupných disků Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 19 prosinec 2021
Přejít na obsah
WD Blue SN570 NVMe SSD – TEST a RECENZE nové generace cenově dostupných disků
Disk v praxi a výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

WD Blue SN570 je nová generace dnes základního řešení M.2 NVMe s lepšími čipy, tedy typu TLC. Pod tím už je jen WD Green SN350 série, která má sice také již M.2 NVMe rozhraní, ovšem s čipy QLC, které nejsou jen pomalejší, ale hlavně mají výrazně nižší životnost (množství přepisů). U 1TB variant se bavíme o 600TBW u Blue SN570 verze proti pouhým 100 TBW u Green SN350. Přitom cenový rozdíl není nijak dramatický.

WD Green SN350 1TB stojí zhruba 2750 korun vč.DPH, testovaný nový WD Blue SN570 1TB je za 2900 korun. Tedy opravdu zanedbatelný rozdíl a Blue je tak podle našeho názoru jasně lepší volba jako základní NVMe M.2 SSD řešení pro běžná PC. Jeho nevýhodou proti lepším vyšším modelům, tedy WD Black sérii, je pak jednoznačně absence DRAM tedy velmi malá SLC. Příplatek na ní v podobě základnějšího WD Black SN750 1TB řešení je už znát, kdy tyhle disky se prodávají kolem 3700 korun, tedy téměř o 1000 korun více. A pokud byste chtěli jo to nejrychlejší a nejlepší, tak aktuální WD Black SN850 NVMe PCIe 4.0 stojí v 1TB variantě nejméně 4200 korun vč. DPH.

Z tohoto srovnání vidíte, proč WD Blue SN570 dává na trhu a v nabídce smysl. I když jde o kompromisní řešení bez DRAM a omezenou SLC. Svou udávanou špičkovou rychlost dokáže udržet tedy jen velmi omezenou dobu. Pokud děláte náročnější práci, vyžadující přesouvání hodně dat, jako práci s videem, zvukem a multimédii obecně, pak samozřejmě WD Blue řešení nelze primárně doporučit. A vaším cílem by vždy měla být minimálně řada WD Black v nabídce SSD disků Western Digital.

Pro běžný normální PC, kde uživatel nedělá náročnější práci a vrcholem je sledování videí a hraní her, však absence DRAM a malá SLC nehraje významnou roli. Tedy zatím. Otázkou je, až se ve hrách naplno začne využívat technologie jménem DirectStorage, pak by řešení jako SN570 mohlo mít problémy s nedostatečným výkonem, a tedy určitě by mohly existovat měřitelné a viditelné rozdíly v běžné praxi i u hraní her. Rozdíly, které jsou dnes opravdu minimální.

Z toho důvodu tedy nemám problém doporučit WD Blue SN570, co by základní diskové řešení pro běžný PC. Ta nízká cena prostě hraje svou zásadní roli. Samozřejmě, pokud můžete připlatit, osobně považuji WD Black SN750 sérii za nejzajímavější v nabídce Western Digital NVMe M.2 řešení, ale ten příplatek je až 1000 korun u 1TB varianty, což není úplně zanedbatelné. Na druhou stranu vzhledem k cenám jiných komponent je dnes podobné SSD jednou z nejlevnějších komponent nového PC :).

 Každopádně pokud počítáte každou korunu, je WD Blue SN570 rozumný a dostatečný diskový základ, kde nová generace je opět o trochu lepší a rychlejší, kdy se tedy dostáváme až k těm 3500MB/s i u této základní třídy SSD disků. Navíc WD i zde použil TLC čipy, nikoliv „horší“ QLC, které má dnes celá řada levnějších disků, přitom cenový rozdíl není nijak dramatický. Srovnání s konkurencí je komplikovanější, díky neustále měnícím se cenám, protože tady hrají roli i malé stokorunové rozdíly. Nicméně pokud jde o tu rychlost až 3500MB/s, je SN570 dokonce asi nejlevnějším takto rychlým řešením s TLC a vejde se s rezervou pod 3000 korun v 1TB verzi. Disky s podobnou rychlostí ale vybavené DRAM, jsou obvykle o několik set korun dražší, kde tedy nastupuje WD Black SN750 a mnoho dalších podobných modelů.   

Naše doporučení je tedy jasné: WD Blue SN570, co by rozumné základní SSD řešení, nabízející tedy výborný poměr cena/výkon a kvalitu díky TLC. Pokud ovšem můžete připlatit, stojí dražší WD Black SN750 s DRAM rozhodně za úvahu. No a pro ty, kteří chtějí to nejlepší, je zde WD Black SN850, co by současná nejrychlejší TOP řada.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-25 15:17:26

Super test. Díky testům z praxe lze nalézt konfiguraci, kdy vyšší cena sestavy s PCIe 4.0 přinese lepší poměr cena výkon než PCIe 3.0 varianta. Teda pokud není prostor pro PCIe 3.0 v raidu 0.

Kolik má SLC cache recenzovaný disk? Uvádí se, že je velmi malá, ale konkrétní hodnotu jsem nenašel (přehlédl?)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-25 16:18:12
avatar
rozdíly jsou ale stále v praxi velmi malé ...

výrobce to neuvádí, ale z testů můžeme říci, že ta paměť je opravdu miniaturní ...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-09 18:41:26
avatar
Škoda, že v recenzi schází informace o velikosti té SLC cache a nejlépe i graf ukazující, jak rychle spadne ta rychlost zápisu z těch výšin, kam se disk dokáže krátkodobě dostat. Z testu na jiném webu to vypadá, že ta SLC cache má jen cca 12GB, takže je zaplněná fakt rychle.
Nicméně na OS je to určitě dnes velmi dobré řešení, tam malá SLC cache nevadí a 4K hodnoty to má pěkné.

Jo a ještě jedna věc. Nevím, jestli jste se v recenzi upsali, nebo je to nevědomost, ale tohle je nesmysl: "WD Blue řeší vyrovnávací paměť malou SLC cache (HMB)."
HMB (Host memory buffer) a SLC cache jsou dvě naprosto rozdílné technologie řešící úplně jiné problémy levných SSD.
Jak už název napovídá, HMB je způsob jak těmto nejlevnějším SSD bez vlastní RAMky dát nějakou RAM k dispozici. Mají díky HMB přístup do RAMky počítače.
Kdežto SLC cache je část QLC/TLC/MLC Flash čipů využitá jako SLC pro rychlejší zápis omezeného množství dat.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Pátek, 23 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 157x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1507x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1248x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1325x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1245x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2202x
Komentářů: 7