Endorfy FERA 5 (Dual Fan) – TEST a RECENZE populárního základního chladiče pro CPU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 01 červen 2023
Přejít na obsah
Endorfy FERA 5 (Dual Fan) – TEST a RECENZE populárního základního chladiče pro CPU
Endorfy FERA 5 Dual Fan - CPU cooler
V praxi - instalace, výkon a hluk
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

FERA je populární procesorový chladič mnoho let. Aktuálně verze FERA 5 už je na trhu nějakou dobu a testovali jsme ji ještě pod původní značkou SilentiumPC. Nově se tedy tohle změnilo a se změnou značky na ENDORFY, přišlo také nové balení. Nic dalšího se ale nezměnilo. Stále jde o ten samý populární cenově dostupný chladič. Uchladí bez problémů většinu současných mainstreamových CPU, nicméně testovaný RYZEN 9 5950X a jeho nástupce 7950X už je na hraně kvůli vyšším teplotám a TDP a za hranou už jsou mnohé Intel Core modely, které mají 250W TDP, tedy vyšší než je maximum pro tento chladič (220W). Na ty jej tedy rozhodně nedoporučujeme.

Samozřejmě že dostupná cena je zde stále klíčová. Ano, jde o 120mm tower CPU chladič s jedním nebo dvěma 120mm ventilátory, ale není srovnatelný s dražšími modely podobné konkurence. To šetření na materiálu a robustnosti je znát i ve výkonu. Prostě tenké pláty, tenké heatpipe a kompaktní rozměry znamenají, že nemá tak velký chladící výkon jako dražší i stále třeba 120mm věže. FERA se to snaží dohnat vyššími otáčkami ventilátorů, což znamená ale i vyšší hlučnost. Výkon je zkrátka limitovaný. Je o něco lepší než BOX chladič Wraith PRISM, ale ne o moc. A to je pro FERA trochu problém, když AMD dává PRISM k některým modelům svých současných procesorů. Proti němu prostě není FERA 5 výrazným zlepšením. Pokud ale dostanete jen základní WRAITH Silent, tak FERA 5 je určitě velkým zlepšením a stále za rozumnou cenu.

Zkrátka moc se nezměnilo. Pokud potřebujete použitelný cenově dostupný chladič, je FERA 5 tím minimem, které hledáte. Ale nesmíte od něj čekat zázraky. Cena přímo odpovídá zpracování, zejména materiálové robustnosti. Na některé výkonnější a topivější CPU se samozřejmě už nehodí. Obecně ale 65 až 125W procesory zvládá chladič tiše a účinně. A na ty se samozřejmě zaměřuje. Jinak má ENDORFY i výkonnější tower model FORTIS 5 s mohutnějším pasivem, který jsme testovali nedávno, nemluvě o NAVIS sérii AiO chladičů, které také pravidelně testujeme. FERA 5 není nejlevnější model tohoto výrobce, ale nemá k tomu daleko, kdy však není ještě tak malý a limitovaný. Zkrátka hodně cílí na poměr cena/výkon a i proto je populární mnoho let. Aktuální verze má navíc 6 let záruky, což je velmi překvapivá nabídka, speciálně v této cenové hladině. Rozhodně nejde o standard.

  • Závěr

FERA 5 tedy zůstává cenově dostupnou volbou solidního základního chladiče pro CPU s rozumnějším TDP do 125W v boostu. Cokoliv, co má víc, už bude na hraně možností, nebo i za ní. Zkrátka jde o kompromisní řešení a cena tomu odpovídá. Poměr cena/výkon ale stále parádní, fakt že můžete mít základní verzi s jedním nebo DUAL verzi se dvěma ventilátory se také počítá. ARGB verze také může někoho zaujmout (ta je nejdražší a jen s jedním ventilátorem, takže design zde vítězí nad funkčností a výkonem ;) ).

Chválím robustní provedení upínání na AM5, které mohou mnohé i dražší modely chladičů závidět. Obecně stále můžeme FERA 5 doporučit, pokud potřebujete za rozumnou cenu solidní chladič pro většinu běžných rozumných CPU poslouží velmi dobře. Ale je to prostě opravdu jen základ s mnoha kompromisy zejména na té materiálové, a tudíž i výkonové stránce. Ta cena má svůj důvod a FERA 5 je maximum možného za ty peníze. Tak tomu bylo a stále je. Výrobce ale svému designu a provedení věří, kdy 6 let záruky tomu dává rozhodně důvěryhodnost.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-03 16:47:51

Mám ho - teda jenom s jedním větrákem - už chvíli ve svém PC, kde chladí Ryzen 5600. Boxový Wraith byl v některých situacích přeci jenom trochu moc slyšet.
S tímhle naprostá spokojenost.
zilien [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-05 12:12:14

Taky jsem ho měl. Uchladil mi v pohodě Ryzen 5600 na AM4. Dal jsem ho i na 7800x3d na AM5. Hraní docela v pohodě, ale raději jsme ho vyměnil za ARCTIC Liquid Freezer II 360. Teploty na ploše a v Cinebench šly dolů asi o 5 stupňů a při hraní i o 10 a více.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenÚterý, 18 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 945x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1359x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1115x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2038x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1122x
Komentářů: 1