Intel Core i5-8600K „COFFEE LAKE“ – TEST a REVIEW skutečné konkurence pro RYZEN 5! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 10 říjen 2017
Přejít na obsah
Intel Core i5-8600K „COFFEE LAKE“ – TEST a REVIEW skutečné konkurence pro RYZEN 5!
CineBench R15
7-Zip komprimace (AES)
POV-RAY
Handbrake - Video encoding
TrueCrypt
Herní výkon v 1920x1080 a 3840x2160
Provozní vlastnosti a taktování
Výkon, cena a výhodnost
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • Intel Core i5-8600K „COFFEE LAKE“

                        – TEST a REVIEW skutečné konkurence pro RYZEN 5!

Již druhá „nová“ procesorová Intel generace pro mainstream za jediný rok. Tentokrát musel přidat. Dnes tu máme test nového procesoru Intel Core i5-8600K, který znamená největší výkonový skok v rámci nabídky mainstreamových procesorů Core i5 od jejich uvedení v roce 2009! Dd první generace až po sedmou, byly tyto procesory vždy jen 4jádrové se 4vlákny. Intel nám je servíroval od té doby za víceméně stejné ceny (nejméně 5 tisíc), jen v každé generaci buď na novém výrobním procesu či s vyšším taktem. I letos uvedené KABY LAKE mají stále 4jádra. Jenže chvíli na to AMD vyrukovalo s novými RYZEN 5 procesory, a převrátilo věci na ruby. Za cenu 4jádrových Intel procesorů nabídlo 6jádra s 12 vlákny, na srovnatelném výrobním procesu, a dokonce s lepšími provozními vlastnostmi a efektivitou. A bylo vymalováno …

Intel po mnoha mnoha mnoha letech je nucený reagovat na konkurenci, která dokázala jeho nabídku jednoznačně překonat. Po letech pečlivého dávkování minimálních přínosů nových generací, za pokud možno stejné, nebo vyšší ceny a tedy obecně stagnující vývoj z hlediska výkonu pro mainstream, je Intel nucen se snažit a nabídnout nám za stejné peníze podstatně více. Výsledkem tak je, že AMD donutilo Intel udělat největší generační výkonový skok za dekádu. Nové Core i5 „COFFEE LAKE“ má totiž 6jader/6vláken, a protože architektura jader je identická s KABY LAKE (alias SKYLAKE) znamená to, že teoreticky má nově Core i5 až o polovinu vyšší potenciální výkon, než mělo doposud.

Pravděpodobně vám také neuniklo, že mezi vydáním KABY LAKE a Z270, které proběhlo v lednu tohoto roku a vydáním COFFEE LAKE a Z370 teď v říjnu 2017, uběhlo jen 9 měsíců, což je extrémně krátká doba v rámci jedné generace, navíc v mainstreamu. Jedná se samozřejmě o důsledek, že AMD se svými RYZEN procesory výrazně zabodovalo v prodejích, protože RYZEN jsou jednoznačně lepší procesory než KABY LAKE a mnohem výhodnější volbou pro uživatele. Ačkoliv setrvačnost mnoha zákazníků je obrovská, a tak zjevně nevýhodné čipy stále kupovala velká část zákazníků, přeci jen prodeje RYZEN stále postupně rostou na úkor Intelu a jeho KABY LAKE. Ten tak potřeboval zaujmout. A tak předčasně uvedl na trh něco, co je ale až produktem pro rok 2018.

COFFEE LAKE je nouzový plán Intelu, se kterým přišel už minulý rok (vývoj 6jádrové verze procesorů stejné architektury je proti skutečně nové generace triviální a dá se zvládnou za několik měsíců). Proč? Protože jeho 10nm výroba, a tedy 10nm procesory CANNON LAKE, které měly dorazit v polovině tohoto roku, mají obrovské zpoždění a stále nejsou ani na dohled. Aktuální informace dokonce hovoří, že Intel možná celou tuhle první 10nm generaci v rámci běžného desktopu přeskočí, protože 10nm výroba nebude připravena dříve jak příští rok s možností uvedení desktopových procesorů v samém závěru roku 2018 a tak v lednu 2019 rovnou uvede „ICE LAKE“ (původně druhou 10nm generaci už až s 8jádry). Intel tedy potřeboval něco na vyplnění roku 2018. Tím něčím byla třetí generace 14nm CPU a druhý REFRESH SKYLAKE s výraznou změnou. A tou je přidání až 2 jader/4vláken. Hovoří se také o tom, že Intel možná chystá na příští rok ještě 8jádrovou verzi (zatím nepotvrzeno).

Jenže Intel kvůli AMD musel plány poněkud urychlit. Ale protože nemá připravený nový čipset a platformu (tou bude Z390), které vyjdou až v průběhu první poloviny příštího roku, musel improvizovat. Stejně tak uvádí procesory COFFEE LAKE ve velmi omezených počtech, naprosto nedostatečných pro mainstreamovou platformu a obvyklou poptávku. Různé zdroje uvádí, že procesory COFFEE LAKE mají do konce roku 2017 tvořit jen několik málo % dodávek, zkrátka jejich dostupnost bude minimální až žádná. Není se prostě čemu divit. Tohle je produkt pro rok 2018. Jenže když RYZEN 5 totálně válcuje Core i5, musí alespoň v grafech a recenzích Intel ukázat, že má co nabídnout. To je zhruba vysvětlení, proč Intel vydává tuto platformu tak brzy po té předchozí, a proč tyto procesory nebudou příliš dobře dostupné až do začátku příštího roku.

  • COFFEE LAKE = KABY LAKE + 2 jádra

8.generace procesorů Intel je vlastně technicky stejná jako ta 7.generace a do značné míry i jako ta 6.generace. Intel už skoro 2 roky přešlapuje architekturou na místě, protože původně plánovaná 10nm výroba má zpoždění a musí tedy oprašovat a vylepšovat 14nm. Procesorová architektura je tedy stejná SKYLAKE = KABY LAKE = COFFEE LAKE. Nicméně jak už bylo řečeno v úvodu, nově Intel přidal další jádra.

Takže Core i3, které mělo vždy 2jádra/4vlákna, nově bude mít 4jádra/4vlákna (tedy bude tím co jsme znaly jako Core i5), Core i5 místo jen 4jader/4vláken má 6jader/6vláken a Core i7 místo 4jader/8vláken má 6jader/12vláken. Konkurenčních až 8jader/16vláken u RYZEN 7 sice Intel zatím nevyrovná, nicméně jeho výhoda v podobě dosahování vyšších taktů, a tedy díky tomu vyšší výkon na jádro, zůstává. A Intel je 100% využívá na maximum možností, kdy také poněkud rezignoval na snahu o maximální efektivitu a nová generace procesorů je tak o poznání žravější než ta stará.

Žádná změna nenastala v integrované grafice i tady COFFEE LAKE = SKYLAKE. Změna ovšem nastala v tom, že ačkoliv patice LGA 1151 zůstává a fyzicky jsou procesory kompatibilní, COFFEE LAKE vám nebude fungovat v Z270/Z170 desce, jen v Z370. A naopak, SKYLAKE/KABY LAKE nepoběží v Z370. Proč? Oficiálně kvůli vyšším nárokům na napájení Intel předělal část pinů. Neoficiálně by však velká část Z170/270 desek nové procesory zvládla a určitě by zvládly 4jádrové varianty. Intel ale prostě nechce kompatibilitu – z nějakého důvodu.  

  • Z370 = Z270

Pokud tedy vy chcete nový procesor COFFEE LAKE, musíte si koupit novou Z370 desku, a to přesto, že jde často jen o přejmenované Z270 s minimálními úpravami. Navíc protože platforma vychází předčasně, Intel zatím nemá připravené levnější čipsety, což je poněkud problém z hlediska ceny celé platformy, ale to si rozebereme.

  • Procesor – Core i5-8600K

Intel tedy vydává v první vlně 6 čipů, po dvou kusech od každého. Vždy jeden dražší, vysoko taktovaný a pro další OC odemčený model a druhý níže taktovat a pro jakékoliv taktování zamčený model. Jako první se k nám dostal Core i5-8600K:

Tedy 6jádrový/6vláknový čip s integrovanou grafikou UHD 630 (24EU). Základní takt je 3,6GHz, turbo na 1 jádru je až 4,3GHz, turbo na všech jádrech pak 4,1GHz. TDP je 95W a oficiální cena 257 dolarů. Česká cena se pohybuje kolem 6800 korun vč. DPH. Pozor, procesor je prodáván výhradně bez chladiče.

Konkurencí mu je AMD RYZEN 5 1600X se 6jádry/12vlákny, bez integrované grafiky, který běhá na 3,6GHz v základu, ale Turbo pro 1 jádro je jen 4,0GHz(+100MHz maximálně). Tedy takty má znatelně nižší než Intel, ale má těch 12vláken. Taktéž je verze 1600X prodávána bez chladiče, a to za cenu 6700 korun vč. DPH. Nicméně protože AMD na rozdíl od Intelu nezamyká své CPU pro taktování, je tu ještě RYZEN 5 1600, což je v podstatě stejný čip se 6jádry/12vlákny, jen na nižších taktech, má jen 65W TDP, ale plně připravený pro taktování. Stojí jen 5750 korun vč. DPH a v ceně je i solidní BOX chladič! Pokud se navíc podíváme o něco výše, tak za 8350 korun AMD dnes prodává 8jádrový/16vláknový pro taktování odemčený RYZEN 7 1700 taktéž se solidním chladičem v ceně. Jinými slovy, Intel Core i5-8600K rozhodně nemá nic jistého. Jaký tedy je? Prohnali jsme jej standardními testy … 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
DooM Eternal – pokračování slavné střílečky odhaleno!
DooM Eternal – pokračování slavné střílečky odhaleno!Neděle, 12 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1559x
Komentářů: 10
Šílené RAGE 2 v herních záběrech
Šílené RAGE 2 v herních záběrechNeděle, 12 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1001x
Komentářů: 7
Star Trek: Patric Stewart jako Jean-Luc Picard, se vrací!
Star Trek: Patric Stewart jako Jean-Luc Picard, se vrací!Pátek, 10 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1472x
Komentářů: 28
Red Dead Redemption 2 vypadá skvěle, ale stále není PC verze!
Red Dead Redemption 2 vypadá skvěle, ale stále není PC verze!Čtvrtek, 09 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1017x
Komentářů: 2
Fallout 76 – BETA jako ostrá hra. Obavy jsou na místě.
Fallout 76 – BETA jako ostrá hra. Obavy jsou na místě.Středa, 08 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1710x
Komentářů: 5
Shadow of the Tomb Raider – podívejte se na úvod hry
Shadow of the Tomb Raider – podívejte se na úvod hryÚterý, 07 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 938x
Komentářů: 2