KINGSTON Fury Beast DDR5 RGB 2x16GB 6000MHz - TEST a RECENZE kvalitních normálních DDR5 Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Čtvrtek, 17 listopad 2022
Přejít na obsah
KINGSTON Fury Beast DDR5 RGB 2x16GB 6000MHz - TEST a RECENZE kvalitních normálních DDR5
V praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

KINGSTON Fury Beast DDR5 RGB 2x16GB 6000MHz

                                    - TEST a RECENZE kvalitních normálních DDR5

Společnost Kingston je největším výrobcem paměťových modulů na světě, ovládá přes 80% trhu. I když je pravdou, že drtivá většina tohoto podílu je hlavně z datacenter a OEM. Na retailu, kde je mnohem více výrobců, je soupeření o poznání zajímavější. Každopádně Kingston má rozhodně hodně co říci i zde a jeho nabídka DDR5 pamětí se neustále rozšiřuje.

Jak víte, tak dříve byly herní paměti od Kingston známé pod značkou HyperX, z té ale firma postupně udělala herní značku i pro periferie a nakonec celou značku a divizi s periferiemi prodala firmě DELL. Operační paměti a SSD produkty samozřejmě zůstaly pod Kingston, ale přišly tedy o HyperX označení. Firma tedy oficiálně přehodila názvy a místo HyperX, teď prakticky všechny své herní produkty z řad DRAM a SSD označuje jako FURY.

V případě operačních pamětí pro hráče, které poznáte podle toho, že mají vždy heatspreadery, jsou tu tři varianty FURY produktů. Základnější modely FURY BEAST, které pokrývají všechny specifikace a pak luxusnější FURY RENEGADE, které jsou k dispozici jen v nejrychlejších verzích s nejnižším časováním. Třetí řadou FURY je pak série IMPACT, určená pro mobilní platformy, tedy SO-DIMM moduly. Dnes se tedy podíváme na jednu zatím z nejrychlejších variant v rámci FURY BEAST řady. A to atraktivní 2x 16GB KIT s DDR5 6000MHz. Ten existuje ve verzích s CL 36 a CL40 (RENEGADE má dokonce jen CL32). Všechny varianty můžete mít z RGB nebo bez RGB podsvícení.

V recenzi se hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou Z690 Taichi Razer Edition od Asrock s procesorem i7-12700KF od Intelu. Recenze vznikla ještě před uvedením AMD AM5 platformy, takže na to jak šlapou na ni se podíváme někdy jindy. Pokud jde o paměti. Sám výrobce charakterizuje model těmito hlavními body:

  • Podpora Intel XMP 3.0 (a dnes i některé verze s AMD EXPO, což chce pokud je dáváte k AMD)
  • Nízký profil chladiče
  • Dostupné až do frekvence 6 000 MHz a kapacitě 64GB
  • Doživotní záruka (u prodejců obvykle 10)

Design chladiče byl celkem značně pozměněn vůči předchozímu modelu s čipy DDR4 a podle mého názoru zde odvel výrobce dobrou práci. Chladič je stále celkem nízký, tedy nebude bránit ani větším vzduchovým chladičům kolem soketu a zároveň se podařilo dobře zakomponovat i RGB osvětlení. Samozřejmě nechybí plná podpora pro všechny výrobce základních desek na trhu.

Ceny DDR5 neustále klesají. V době testování stál tento model (2x16GB DDR5-6000 CL40) nějakých 7000 korun, nyní v době vydání recenze jsou ty samé paměti za 6000 korun vč. DPH a verze bez RGB podsvícení je dokonce ještě levnější za 5400 korun. Novější DDR5-6000 CL36 varianty i s AMD EXPO jsou pak dokonce za 5700,- za RGB verzi a 5200 korun za nesvítící. Tohle už je tedy docela zajímavé. Samozřejmě stále jsou dražší než DDR4-3600, které jsou podobně ideální z hlediska výkonu/ceny k daným platformám. 2x 16GB DDR4-3600 CL16 se od Kingston ve verzích FURY prodávají za 2900 – 3600 korun. Stále je zde tedy hodně velký prostor pro zlevňování DDR5, kdy DDR5-6000MHz verze bude zdá se funkčně zlatým středem.

Testovaný kit je jinak dodáván v klasické plastové krabičce ala Kingston, v které se nachází dva 16GB moduly. Paměti jsou tak velmi dobře chránění vůči poškození. Chladiče na pamětech jsou o něco vyšší než model bez RGB, takže při výběru vzduchového chladiče už bych asi doporučil si předem ověřit, zda se paměti pod chladič vejdou. Ale nejsou vyloženě vysoké. Samozřejmě pokud nechcete svítící moduly, vezměte ty nesvítící, parametrově a funkčně jsou jinak stejné …

V našem případě RGB verze FURY BEAST mají jednoduchý, ale elegantní černý design a velmi dobře se tak doplňuje s výrazným ale na poměry jiných modulů celkem decentním RGB podsvícením.

A jaké jsou tedy v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?Středa, 01 únor 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1302x
Komentářů: 2
Star Trek: Picard – nová série je tu!
Star Trek: Picard – nová série je tu!Pondělí, 30 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1370x
Komentářů: 2
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!Pátek, 27 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1876x
Komentářů: 5
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?Středa, 25 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1426x
Komentářů: 0
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzy
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzyPátek, 20 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1438x
Komentářů: 2
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!Úterý, 17 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1297x
Komentářů: 1