|
Strana 4 z 4
Takže o co je nová NH-D15 G2 lepší než deset let starý předchůdce? Asi nepřekvapí, že rozdíly v praxi nejsou nijak dramatické, protože samozřejmě velikost chladiče je kvůli jasně daným standardům PC ATX platformy a omezením prostě stejná. Konstrukce je také fakticky stejná a v základu se nedalo ani nic udělat a vymyslet výrazně jinak. Takže všechno je o detailech. Ergonomicky lépe zpracovaný pasiv s lepší kompatibilitou. Největší fyzickou změnou je ono použití 8 tenčích heatpipe na místo 6 tlustších. G2 má tedy celkově fyzicky větší plochu přesunu tepla ze základny na jinak stejnou plochu hliníkových plátů.

Zcela nové jsou pak ventilátory, které za 10 let prodělaly mnohem větší technologický a konstrukční vývoj. NOCTUA u G2 nasadila to nejlepší, co aktuálně má, včetně toho, že oba dva dodávané 140mm ventilátory jsou vůči sobě záměrně vždy o 25ot/min posunuty, aby nedocházelo k nežádoucímu zvukovému jevu (vibracím). Ventilátory mají zcela jiné charakteristiky, mají vyšší průtok vzduchu při jinak stejné hlučnosti, stejných otáčkách a nižším tlaku než původní 140mm ventilátory u D15. Stále mají 6 let záruky, ale víme z praxe, že vydrží mnohem déle. Ostatně i po deseti letech ty původní ventilátory u D15 stále běhají skvěle a tiše! Takže nemám nejmenších pochyb, že u nové D15 G2 to bude také tak. A to je vlastně to nejzajímavější u tohoto produktu jako celku.

V praxi samozřejmě není výkon vyjádřený °C o moc lepší u G2 proti G1. Ale měřitelně lepší je, hlavně u čipletových CPU, pro které je lépe optimalizován. Současně toho stejného výkonu dosahuje při stejně nízké hlučnosti. Celkově jeden z nejlepších klasických CPU věžových chladičů na trhu. Nic víc, nic míň.

Poměr cena/výkon zůstává asi největším oříškem, kdy cena je opravdu vysoká. Aktuálně se totiž prodává za 4000 korun. Což je absolutně šílená cena na vlastně zcela klasický CPU chladič, je to zhruba o 1600 korun více, než co stála D15 před dekádou. Jenže inflace, ceny materiálů, práce atd. od té doby udělaly své. Je však pravdou, že není žádný problém si za třetinovou cenu pořídit podobně výkonný podobně velký model chladiče od konkurence. Nicméně vydrží jako celek také 10+ let fungovat jako nový? To je otázka. U Noctua s ohledem na zkušenosti s D15 G1, která běhá skvěle dodnes i s původními ventilátory, a mnozí ji dokonce používají už třeba u třetího PC, nemáme pochybnosti, že G2 bude také sloužit klidně další dekádu. Drtivá většina ventilátorů na trhu, tuhle funkčnost a životnost rozhodně nezaručuje a nenabídne. Takže ano, D15 G2 s těmi A12 G2 ventilátory je ukrutně drahá, ale když si spočítáte, že Noctua dává majitelům chladičů zdarma upínky na nové generace platforem AMD/Intel, když je třeba, a tedy že tenhle chladič budete moci používat i u PC platforem po roce 2030, a ty ventilátory, což je nejvíce vytížená část to téměř jistě zvládnou na rozdíl prakticky od jakýchkoliv jiných, ona cena vlastně není vůbec vysoká. A poměr cena/výkon za ty roky je fakticky excelentní! Protože prostě nemusíte kupovat nový chladič ani ventilátory v průběhu let.

Ovšem cena to prostě musí zohledňovat pro výrobce. Většina produktů na dnešním trhu nejen v oblasti PC není stavěna podobným stylem, tedy na to, aby vydržela a uživatel je nemusel vyhazovat a kupovat znova co pár let. Ekonomicky to pro firmy dává prostě menší smysl dělat to kvalitně. Pokud to má vydržet, musí to být kvalitní, a to něco stojí. Takže drtivá většina firem a výrobců obvykle záměrně dělají věci méně kvalitní, což stojí o něco méně, ale protože to jako uživatel musíte to za ty roky vyměnit i několikrát, vyplatí se to méně. Pokud si tedy spočítáte, že za tu dekádu a třeba až tři výměny PC HW máte dát jednorázově 4 tisíce za chladič jako je D15 G2, nebo postupně třeba 3x 1500 za jiný, i podobně výkonný chladič, který ovšem musíte prostě měnit co několik let, tak je vlastně Noctua řešení mnohem cenově výhodnější. A prakticky vzato nemá ani konkurenci, protože téměř nikdo, žádná firma dnes takhle produkty nedělá, protože finančně je prostě výhodnější vám prodat ten samý produkt opakovaně co pár let, než udělat ten produkt tak kvalitní, že jej dekádu i více měnit nepotřebujete.

Ale ano, abychom byli fér, poměr cena/výkon, pokud jde tedy o teploty, je nejslabší disciplína D15-G2. Protože za ty 4 tisíce v pohodě dnes koupíme prostě výkonnější chlazení CPU, jako jsou 360mm/420mm AiO apod. A i ty mají dnes 5 až 6 let záruky. Doba se zkrátka za tu poslední dekádu od vydání D15 posunula a dnes máme možnosti, které dříve nebyly. Nicméně teoreticky je prostě jednoduchá konstrukce bez pumpy u klasického věžového CPU chladiče, jakým je D15 G2, prostě spolehlivější. A téměř jistě bude za těch 10+let stále skvěle fungovat jako první den.
Pokud máte původní D15 není D15 G2 z hlediska výkonu o moc lepší. Ale ani se to nedalo čekat. Nicméně lepší je prakticky v každém detailu a absolutní špičkou a etalonem na poli klasických CPU chladičů. Z praxe mohu pochválit zejména celkově lepší ergonomii a kompatibilitu. Cena je velmi vysoká, ale dlouhodobě se rozhodně vyplatí. Uchladí tiše a výborně všechny současné i budoucí běžné mainstreamové Intel/AMD CPU. A je pro čipletové procesory přímo konstrukčně optimalizovaný. V současnosti možná zamrzí, že G2 je dostupná jen v tom velmi klasickém barevném schématu, kdy starší D15 je už několik let dostupná i v elegantnějším celo-černém provedení. To víme, že se u G2 chystá někdy na rok 2026.

Pokud se na tu vysokou prodejní cenu budeme dívat z pohledu dlouhodobé investice a „záruky“ dlouhé podpory a životnosti, kdy nemáme důvod nevěřit, že D15 G2 by nefungovala spolehlivě 10+let jako dosavadní D15, není vlastně novince moc co vytknout. Naopak, je absolutním vrcholem klasické elegantní funkčně jednoduché konstrukce věžového výkonného CPU hladiče. A jasná volba pro ty, kteří hledají spolehlivost, dlouhodobou podporu, kvalitu, solidní výkon a absolutně tichý provoz pro chlazení svého CPU. Zkrátka nová NH-D15 G2 je klasika dotažená téměř do funkční dokonalosti. Fakt, že Noctua rovnou neuvedla i černou verzi (vč. černých ventilátorů), považuji za největší „nedostatek“, kdy mnozí zájemci o tenhle chladič tak budou čekat na ni, protože tahle stříbrno-hnědá verze a kombinace je přeci jen pro většinový současný design PC až příliš „old school“.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

| AUTOR: Jan "DD" Stach |
|---|
| Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|