NOCTUA NH-D15S – TEST univerzálně kompatibilního krále klasických chladičů. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 02 říjen 2016
Přejít na obsah
NOCTUA NH-D15S – TEST univerzálně kompatibilního krále klasických chladičů.
NOCTUA NH-D15S - Cooler
Montáž a výkon v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • NOCTUA NH-D15S

             – TEST univerzálně kompatibilního krále klasických chladičů.

Výkon, tichý provoz a fantasticky kvalitní zpracování v každém detailu. Nejlepší chladič na trhu? Pravděpodobně nenajdete mnoho lidí, kteří by se zásadně přeli, kdo vyrábí nejlepší klasické chladiče pro procesory. Většina asi s klidem odpoví, že NOCTUA. Ano, je zde řada dobrých výrobců s velmi kvalitními modely, ale pokud jde o celek, kvalitu zpracování ve všech detailech, ventilátory, výkon a ticho provozu, inu ve všech těchto ohledech představuje NOCTUA jednoduše absolutní špičku a právě proto jsou její modely považovány nikoliv jen za jedny z nejlepších, ale v podstatě etalony klasických CPU chladičů. No a dnes se podíváme na aktuální krále …

  • NOCTUA NH-D15S

Nejdříve to byl model NH-D14, poté přišel vylepšený NH-D15 a nyní je tu NH-D15S. V případě D14 a D15 narostly rozměry pasivu a hlavně ventilátorů. A to až natolik, že D15 měla u některých konfigurací jednoduše problém s tím, se vůbec ideálně vejít kam a hlavně jak správně má. Problém způsobovaly zejména vyšší paměťové moduly, díky kterým se dosti velké ventilátory musely montovat výše, což dělalo chladič ještě vyšší (už problém v mnoha CASE), ale hlavně prostě nebyly tam, kde být původně měly. U některých desek (zejména mATX) byl také problém s tím, že chladič kolidoval s grafickou kartou. Mám s tím bohaté osobní zkušenosti. No a tak se u NOCTUA rozhodli se na to podívat a výsledkem je přepracovaný model jménem NH-D15S.

Fakticky jde právě o to, zlepšit kompatibilitu a to i za cenu ústupků z velikosti a tedy teoreticky výkonu, ale Noctua se snažila dopady na výkon maximálně omezit. D15 přišla na trh osazena dvojicí velkých 140mm ventilátorů, kdy ale mnozí ten jeden právě kvůli pamětem sundali. NOCTUA NH-D15S tak přichází osazena jen jedním ventilátorem, který ničemu nepřekáží (ale dále umožňuje osazení i druhým), a přepracovaný pasiv bere ohled na komponenty kolem patice, jako jsou paměti včetně vysokých modulů s hřebeny a také blízkost grafické karty u některých desek (zejména mATX). Výsledek je v praxi opravdu mnohem lepší a to myslím mohu již dopředu prozradit.

Otázkou samozřejmě je, zda přeci jen zmenšení pasivu a osazení jen jednoho ventilátoru, nesníží ten chladící výkon nějak zásadně znatelně. Přeci jen se díváme na jeden z nejdražších chladičů na trhu a TOP model společnosti NOCTUA. Na to se dnes samozřejmě podíváme :).

Na úvod jen dodejme, že NH-D15S je univerzální chladič kompatibilní s aktuálními velkými platformami AMD i Intel a počítá se i s kompatibilitou s budoucími platformami, kdy v případě nutnosti bude NOCTUA dodávat kompatibilní upínky, jako tomu bylo v minulosti. NH-D15S je opět chladič se zárukou dlouhých šest let, takže vám může sloužit bez potíží po několik generací vašich PC. A jaký tedy je? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?Neděle, 03 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 477x
Komentářů: 0
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!Neděle, 26 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 912x
Komentářů: 2
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!Úterý, 14 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2562x
Komentářů: 15
Remake legendární hry System Shock se blíží!
Remake legendární hry System Shock se blíží!Pondělí, 13 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1984x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!Pátek, 10 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 4
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?Čtvrtek, 09 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1197x
Komentářů: 3