NZXT Kraken X73 RGB – TEST a RECENZE 360mm AiO chladiče. Nově i s RGB ventilátory. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 14 únor 2021
Přejít na obsah
NZXT Kraken X73 RGB – TEST a RECENZE 360mm AiO chladiče. Nově i s RGB ventilátory.
Chlazení NZXT Kraken X73 RGB - AiO
V praxi - výkon chlazení a hluk
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

Nový KRAKEN X73 RGB navazuje na předchozí úspěšné modely. Hlavní novinkou je nová generace ASETEK pumpy a okruhu, což ale navenek není prakticky vidět. NZXT tak u X73 RGB verze použil poprvé své Aer RGB 2 ventilátory s velmi pěkným podsvícením, což jej tak vizuálně výrazně odlišuje od ostatních KRAKEN modelů. Je to poprvé, co tohle NZXT u svých AiO nabízí, což je docela překvapivé vzhledem k tomu, že ty RGB ventilátory má v nabídce už pár let. Samozřejmě je důležité říci, že máte stále možnost si pořídit jinak stejný KRAKEN chladič i bez nich. Tedy s klasickými nesvítícími ventilátory. Velkou roli v tom hraje cena.

Nepřekvapivě jsou RGB verze X-3 modelů výrazně dražší. Není se co divit. Zatímco standardní Aer P120/140 ventilátor stojí 17 dolarů kus, Aer RGB 2 120/140 s podsvícením vychází na 28/30 dolarů za kus, takže proto ty vyšší ceny v případě RGB variant X-3 chladičů.

To zvýšení přitom není úplně zanedbatelné, když už v základu patří KRAKEN X-3 série mezi dražší klasické AiO chladiče. Za tu cenu může hlavně kvalita, která je podpořena nadstandardní 6tiletou zárukou, což je 3x déle, než má většina AiO chladičů na trhu. A ta záruky platí i na ty Aer P RGB ventilátory. NZXT si tedy musí být opravdu hodně jisté tím, co nabízí. Ale také si za to připlácíte. Zkrátka na co nejlepší poměr cena/výkon, se u těchto modelů rozhodně nehraje.

Hlavní je samozřejmě pěkný vizuální design, kdy KRAKEN je stále jedno z nejelegantnějších AiO na trhu. Nově ještě výraznější díky RGB ventilátorům. Takže je to prostě možnost. Druhou věcí jsou maximální záruky a kvalita ASETEK designu. Zde mám ale stále tu výtku, že přes vyšší cenu a vylepšení, nedošlo třeba k použití kovových kolínek/fitinek. Vše je stále plastové. Ono to u uzavřeného ne-rozebíratelného AiO okruhu funguje fajn, o tom žádná. Ale stejně. Vzhledem k tomu, že X73 RGB stojí téměř 6 tisíc korun, mohlo NZXT na materiálové designové kvalitě některých prvků prostě přidat. I když by to samozřejmě ve finále na funkčnost/výkon nemělo asi žádný měřitelný vliv.

Právě to plastové provedení některých prvků mě u tohoto chladiče vadí nejvíce, ale je to jen kvůli té nemalé ceně za ten celek, než abych se jakkoliv obával o samotnou funkčnost. Tu garantuje ta 6tiletá záruka na vše. Jinak nepřekvapí, že 360mm verze X73 patří mezi nejvýkonnější klasické AiO a současně i s nízkou hladinou hluku, byť ani v jednom ohledu není v základním nastavení úplně nejlepší. Ale je to vyvážený celek. Největší funkční nevýhodou je ten CAM software, přes který lze sice regulovat RGB podsvícení chladiče/ventilátorů, ale už je nelze synchronizovat s RGB podsvícením jiných komponent ovládaným skrze základní desku. Tohle je něco, na čem by mělo NZXT zapracovat.

  • Závěr

NZXT KRAKEN X73 RGB je dnes nejlepší AiO model od tohoto výrobce. Potenciálně výkonem srovnatelné s 280mm verzí KRAKEN X63 pro ty, kteří preferují tento rozměr výměníku. Cena je vysoká, ovšem dostáváte za tu parádní design, špičkový výkon a provozní vlastnosti a vše je kryto nadstandardními 6tilety záruky. Jedinou funkční nevýhodou je tak absence RGB synchronizace přes základní desku. Samozřejmě některé bude odrazovat poměrně vysoká cena, kdy evidentně poměr cena/výkon rozhodně není prioritou. Verze X73 bez RGB je tak z tohoto hlediska určitě zajímavější, kdy mimo těch svítících ventilátorů je designem a funkčně stejná. Ovšem stojí 4600 korun proti téměř 6 tisícům za RGB verzi.

Příplatek za podsvícené ventilátory je značný. Ale je prostě možností, která dosud v nabídce KRAKEN AiO chladičů chyběla. Pro ty, kterým se RGB líbí, tak můžeme doporučit. Ale pro ty, kteří se bez svítících ventilátorů klidně obejdou, je stále standardní X73 verze určitě zajímavější. A pokud chcete mít OLED display na bloku, můžete ho mít díky Z73 edici. Zkrátka větší variabilita a větší výběr. To je nová generace špičkových KRAKEN AiO chladičů. Stále patří k tomu nejlepšímu na trhu, a tak stále můžeme doporučit.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
chobotnicka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-15 14:03:43
avatar
Toto by meli davat jako BOX chladic Intelu
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1397x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1286x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 829x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1261x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1245x
Komentářů: 1
Outriders vyšlo – kooperativní RPG akce se slušnou kampaní
Outriders vyšlo – kooperativní RPG akce se slušnou kampaníSobota, 03 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 907x
Komentářů: 0