Patriot Xtreme 5 RGB DDR5-7800 CL38 – TEST a RECENZE opravdu rychlých DDR5 pamětí Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 06 říjen 2023
Přejít na obsah
Patriot Xtreme 5 RGB DDR5-7800 CL38 – TEST a RECENZE opravdu rychlých DDR5 pamětí
V praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • Patriot Xtreme 5 RGB DDR5-7800 CL38

                               – TEST a RECENZE opravdu rychlých DDR5 pamětí

DDR5 a speciálně LPDDR5 už jsou běžně dostupné také ve verzích s rychlostmi kolem 8000MHz a velmi brzy se pravděpodobně dočkáme prvních modelů, které dosáhnout na 10 000MHz a ani tam to určitě neskončí. Zatímco výrobci čipů DDR5 a samotných modulů výrazně zlepšují své produkty, otázka prakticky využitelnosti je komplikovaná. Intel a AMD totiž své běžně dostupné platformy, speciálně ty desktopové, zdaleka na takhle rychlé paměti nepřipravili. Oficiálně obě firmy podporují jen DDR5-5200/5600MHz maximálně. Samozřejmě neoficiálně můžeme osadit mnohem rychlejší paměti, ale ty nebudou fungovat všude. U obou je sice možné provozovat ty paměti klidně na 10 000MHz+, ale má to hodně háčků (a čárek), podmínek a jen velmi úzké funkční okno. Nativně ale současné AMD RYZEN 7000 (ZEN 4) zvládají tak 6000/6400MHz DDR5 v režimu 1:1, což je dáno konstrukcí řadiče, kdy víte, že vnitřní sběrnice u AMD jede na stejné rychlosti jako paměti, což je tedy praktickým konstrukčním limitem. Samozřejmě můžete použít děličku, ale to samozřejmě pak má vliv na výkon. U Intelu je to o něco jednodušší tím, že tam rychlost paměti neovlivňuje procesor. Nicméně současná Core 12000/13000/14000 generace a platforma LGA 1700 má jiná omezení, primárně to, že architektura není nativně DDR5, je jen upravená, aby fungovala s DDR5 stejně jako s DDR4 a jsou tam jistá konstrukční omezení, takže Intel platforma zdaleka netěží z rychlosti a propustnosti DDR5, jak by ty parametry napovídaly.

Nicméně protože je tam možné to provozovat bez děličky, mají rychlejší DDR5 větší smysl nyní na Intelu než na AMD, tím spíše že samozřejmě může fungovat i XMP profil. Ovšem na rovinu musím upozornit, že ani tak to není zaručené, že to bude fungovat. Speciálně paměti kolem 8000MHz prostě budou stabilně s tím XMP profilem fungovat jen na některých deskách, takže na to upozorňuji rovnou. Zkrátka ani jedna ze současných AMD a Intel desktopových platforem není dělána na využití a provoz takhle rychlých pamětí. Ty zkrátka poněkud předběhly dobru, ale je velmi pravděpodobné, že Intel a speciálně AMD u nových generací procesorů, to využití i takhle rychlých pamětí, vylepší. Každopádně ty paměti jsou na trhu a máme je, tak se podíváme, co se s nimi dá dělat už dnes.

Máme tu nové paměti Xtreme 5 RGB s certifikací XMP 3.0 od společnosti Patriot. Moduly mají opravdu extrémně vysoký takt, a přitom stále velmi slušné časování. Samozřejmě takto exkluzivní parametry něco stojí, a proto spadají paměti Xtreme 5 RGB 7800MHz CL38 do vyšší cenové hladiny. V době sepisování recenze stály kolem 6 tisíc, ale cena neustále klesá, protože na trh přichází stále nové a nové modely na vyšších rychlostech.

Ostatně tyto moduly jsou také k mání již ve verzích na 8000MHz a dokonce 8200MHz. Ty samozřejmě stojí ještě více, kdy tedy mají speciálně vybrané čipy. Jedinou věc, na kterou si u takto výkonných pamětí dejte pozor, je znovu upozorňují podpora ze strany základní desky. Jen ty nejkvalitnější desky mají vůbec šanci to provozovat a počítejte také s vysokým napětím pro takhle rychlé DDR5 běžně kolem 1,45V. V recenzi se hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou Z790 Aorus Xtreme od Gigabyte.

Vzhledem k tomu, že se jedná o herní paměti, je balení velmi pěkně udělané. Paměti jsou uloženy v plastovém výlisku a ten je vložen do papírové krabičky s líbivým designem. V Balení najdete i samolepku s logem výrobce, kterou si třeba můžete nalepit na skříň.

PCB má černou barvu a na paměťových modulech jsou na obou bocích masivní chladiče, které značně převyšují výšku samotného PCB. Proto si dejte pozor v případě, že budete paměti dávat pod nějaký větší vzduchový chladič, aby nedošlo ke kolizi. Chlazení je zde zcela na místě, protože paměti mají vůči základnímu napětí dle JEDEC 1.1V navýšené na 1.45V.

A jaké jsou tedy v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenÚterý, 18 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 945x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1359x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1115x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2038x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1122x
Komentářů: 1