Raijintek EOS 360 RBW – TEST a RECENZE netradičního AiO chlazení za slušnou cenu. Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Čtvrtek, 14 květen 2020
Přejít na obsah
Raijintek EOS 360 RBW – TEST a RECENZE netradičního AiO chlazení za slušnou cenu.
Raijintek EOS 360 RBW
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Testovací sestava se skládá s procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost MSI s modelem X570 Edge Wi-Fi, taktéž i grafickou kartu Radeon RX 5700XT 8GB v edici Gaming X.

Paměti dodala společnost G.Skill s modelem TridentZ Neo 2x16GB 3600 MHz s nízkým časováním CL16. Systémový disk dodala společnost Adata s modelem XPG Spectrix S40G 512GB, na který jsem nainstaloval Windows 10 Pro. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj Be Quiet! Dark Power 11 850W s platinovou certifikací.

Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá, i když nevyžívá originální plech pod procesorem. Celá instalace zabere zhruba 7-10 minut, což je takový průměr. V tomto směru odvedl Raijintek dobrou práci. Také hadice od bloku jsou dostatečně dlouhé a ohebné, proto s nimi nebudete mít problém ani v menší skříni, kde bude třeba hadice sem tam někde ohnout, aby se do skříně vešly.

  • Měření teplot

Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností.  Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod.  U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.

Z grafu teplot v programu OCCT jasně vyplívá že je tento model opravdu o něco horší než již testovaný model Orcus stejného výrobce. Také pumpa a ventilátory jsou o něco hlučnější, ovšem rozdíl je opravdu v řádu jednotek stupňů Celsia. Vodník jako takový se tedy umístil někde na přelomu ostatních 360mm modelu a těch nejlepších modelu s menším 240mm radiátorem. Je to dáno i menším průtokem kapaliny v okruhu, který je pouze 40 litrů. Na lámání teplotních rekordu tento model určený viditelně není, ovšem zas musíme zohlednit mnohem nižší cenu než například u modelu Orcus. Dobrou zprávou je, že pokud si potrpíte na tichý chod, není problém nastavit ventilátorům menší napětí kolem 5-7V a tento procesor zvládnou uchladit také a to stále za velmi slušných hodnotách.

V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vodními modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 26°C při pokojové teplotě 21°C. Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4Ghz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.

Zde model EOS umístil na samotném chvostu modelů s takto velkým radiátorem, na záda mu už dýchá nejlepší model s 240mm měděným radiátorem od společnosti Alphacool. Ovšem i tak se jedná o luxusní výsledek a chladič se umístil na samotné špici z již měřených chladičů a věřím tomu, že uchladit nějaký přetaktovaný Ryzen 9 3900X by také neměl představovat zásadní problém.

Pojďme k závěru. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5009x
Komentářů: 30
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 877x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1678x
Komentářů: 13
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2785x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 819x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1182x
Komentářů: 2